Poznaj sprawdzone metody na przewlekłą biegunkę

9. Przewlekła biegunkaTo naturalne, że każda osoba od czasu do czasu ma biegunkę. Niekiedy jest to spowodowane zjedzeniem nieświeżego produktu spożywczego bądź zakażeniem wirusami lub bakteriami. Z reguły objawy biegunki ustępują w ciągu 2-3 dni. Niekiedy jednak mogą się one utrzymywać przez dłuższy czas, a to z kolei może grozić odwodnieniem organizmu. Dowiedz się, w jaki sposób postępować w momencie ataku biegunki.
Zdjęcie autorstwa Holly Lay / CC BY

9. Przewlekła biegunka
To naturalne, że każda osoba od czasu do czasu ma biegunkę. Niekiedy jest to spowodowane zjedzeniem nieświeżego produktu spożywczego bądź zakażeniem wirusami lub bakteriami. Z reguły objawy biegunki ustępują w ciągu 2-3 dni. Niekiedy jednak mogą się one utrzymywać przez dłuższy czas, a to z kolei może grozić odwodnieniem organizmu. Dowiedz się, w jaki sposób postępować w momencie ataku biegunki.

8. Przyczyny przewlekłej biegunkiPierwszym krokiem w leczeniu biegunki powinna być eliminacja źródła prowokującego jej występowanie. Do czynników mogących mieć wpływ na wystąpienie tej dolegliwości zaliczamy: rozmaite produkty spożywcze, choroby układowe, zakażenia, leki, a nawet silne emocje.
Zdjęcie autorstwa Andrea Rose / CC BY

8. Przyczyny przewlekłej biegunki
Pierwszym krokiem w leczeniu biegunki powinna być eliminacja źródła prowokującego jej występowanie. Do czynników mogących mieć wpływ na wystąpienie tej dolegliwości zaliczamy: rozmaite produkty spożywcze, choroby układowe, zakażenia, leki, a nawet silne emocje.

7. DietaW obecnych czasach nasz organizm przyzwyczajony jest głównie do trawienia produktów przetworzonych (np. białe pieczywo czy makarony). Niekiedy czynnikiem prowokującym wystąpienie biegunki może być dostarczenie układowi pokarmowemu sporych ilości zdrowej żywności pełnoziarnistej (np. chleb razowy, otręby, płatki owsiane), która jest bogata w błonnik. Składnik ten spożyty w nadmiarze może spowodować wystąpienie biegunki. W związku z tym produkty nieprzetworzone należy ostrożnie wprowadzać do codziennej diety i obserwować reakcję organizmu.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPicture / CC BY

7. Dieta
W obecnych czasach nasz organizm przyzwyczajony jest głównie do trawienia produktów przetworzonych (np. białe pieczywo czy makarony). Niekiedy czynnikiem prowokującym wystąpienie biegunki może być dostarczenie układowi pokarmowemu sporych ilości zdrowej żywności pełnoziarnistej (np. chleb razowy, otręby, płatki owsiane), która jest bogata w błonnik. Składnik ten spożyty w nadmiarze może spowodować wystąpienie biegunki. W związku z tym produkty nieprzetworzone należy ostrożnie wprowadzać do codziennej diety i obserwować reakcję organizmu.

6. Spożywanie dużych ilości płynówPrzez cały okres trwania biegunki należy przyjmować duże ilości płynów, aby uniknąć odwodnienia. Osobie zdrowej zaleca się spożycie każdego dnia 2,5 litra wody mineralnej. U osoby chorej ilość ta powinna być zdecydowanie większa.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

6. Spożywanie dużych ilości płynów
Przez cały okres trwania biegunki należy przyjmować duże ilości płynów, aby uniknąć odwodnienia. Osobie zdrowej zaleca się spożycie każdego dnia 2,5 litra wody mineralnej. U osoby chorej ilość ta powinna być zdecydowanie większa.

5. ChorobyPrzewlekła biegunka może być wynikiem chorób, takich jak: zespół jelita drażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba trzewna, toczeń rumieniowaty i cukrzyca. W tym przypadku leczenie objawów biegunki powinno być powiązane z leczeniem danego schorzenia układowego.
Zdjęcie autorstwa Ansel Edwards / CC BY

5. Choroby
Przewlekła biegunka może być wynikiem chorób, takich jak: zespół jelita drażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba trzewna, toczeń rumieniowaty i cukrzyca. W tym przypadku leczenie objawów biegunki powinno być powiązane z leczeniem danego schorzenia układowego.

4. Zakażenie bakteryjnePrzewlekła biegunka może powstawać na skutek działania bakterii. W tym przypadku często konieczne jest podjęcie antybiotykoterapii. Niekiedy nawet konieczne są badania kału, które określą szczep bakterii odpowiedzialny za wystąpienie objawów choroby.
Zdjęcie autorstwa hapal / CC BY

4. Zakażenie bakteryjne
Przewlekła biegunka może powstawać na skutek działania bakterii. W tym przypadku często konieczne jest podjęcie antybiotykoterapii. Niekiedy nawet konieczne są badania kału, które określą szczep bakterii odpowiedzialny za wystąpienie objawów choroby.

3. Leki powodujące biegunkęCzęsto biegunka jest skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków, np. na cukrzycę, choroby serca czy po prostu antybiotyków. Może to być również wynik przedawkowania środków przeczyszczających. Jeżeli przyczyną biegunki są leki, to konieczna jest konsultacja z lekarzem i zamiana leków na inne.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

3. Leki powodujące biegunkę
Często biegunka jest skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków, np. na cukrzycę, choroby serca czy po prostu antybiotyków. Może to być również wynik przedawkowania środków przeczyszczających. Jeżeli przyczyną biegunki są leki, to konieczna jest konsultacja z lekarzem i zamiana leków na inne.

2. StresU niektórych osób biegunka może wystąpić na skutek silnie stresującej sytuacji bądź wydarzenia. W tym przypadku konieczne jest wyciszenie organizmu za pomocą technik relaksacyjnych, jogi czy medytacji. W przeciwnym razie objawy będą się utrzymywać przez długi czas.
Zdjęcie autorstwa Alexis / CC BY

2. Stres
U niektórych osób biegunka może wystąpić na skutek silnie stresującej sytuacji bądź wydarzenia. W tym przypadku konieczne jest wyciszenie organizmu za pomocą technik relaksacyjnych, jogi czy medytacji. W przeciwnym razie objawy będą się utrzymywać przez długi czas.

1. Konsultacja lekarskaW momencie wystąpienia przewlekłej biegunki konieczna jest wizyta u lekarza, której celem jest odnalezienie przyczyny odpowiedzialnej za pojawienie się objawów chorobowych. To bardzo ważne, ponieważ przewlekła biegunka niekiedy może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu.W niektórych przypadkach wystąpienia biegunki konieczne jest wykonanie kolonoskopii. W szczególności, gdy w kale można dostrzec śluz lub krew. Konieczne jest wtedy dokładne badanie wnętrza jelita grubego i cienkiego, a nawet pobranie wycinka z tej okolicy. Kolonoskopia wyklucza ewentualne schorzenia układowe, których objawem może być między innymi luźny stolec.
Zdjecie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

1. Konsultacja lekarska
W momencie wystąpienia przewlekłej biegunki konieczna jest wizyta u lekarza, której celem jest odnalezienie przyczyny odpowiedzialnej za pojawienie się objawów chorobowych. To bardzo ważne, ponieważ przewlekła biegunka niekiedy może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu.W niektórych przypadkach wystąpienia biegunki konieczne jest wykonanie kolonoskopii. W szczególności, gdy w kale można dostrzec śluz lub krew. Konieczne jest wtedy dokładne badanie wnętrza jelita grubego i cienkiego, a nawet pobranie wycinka z tej okolicy. Kolonoskopia wyklucza ewentualne schorzenia układowe, których objawem może być między innymi luźny stolec.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Czkawka Kobieca ejakulacja Kremy i podkłady na zimę Domowe sposoby na wzmocnienie naturalnego koloru włosów 8 najbardziej wartościowych pokarmów na świecie Aspiryna dobra na serce Dlaczego na migrenę cierpią głównie kobiety? Jesienna regeneracja Jesienne przebudzenie VagiStatus Uzależnienie od współżycia – jak je rozpoznać? Kłopotliwe rumieńce