W tym roku sezon grypowy wcześniej
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuSezon grypowy, za sprawą pojawienia się świńskiej grypy, rozpoczął się w tym roku dwa miesiące wcześniej – nowe jej przypadki pojawiają się wśród dzieci i młodych dorosłych. Nie oznacza to, że starsi nie chorują. Poza tym, kiedy robi się chłodniej, regularnie pojawiają się zarazki grypy i nieważne już wtedy, jakiego są typu. Leczenie jest takie samo. Co robić, jak się bronić przed chorobą?
Przede wszystkim warto się zaszczepić. Niektórzy będą wymagali jednak podwójnego szczepienia – najpierw przeciwko grypie sezonowej, dla której szczepionka jest już dostępna, a następnie przeciwko wirusowi H1N1. Szczepionka nie mogła zostać skompilowana do jednej dawki, ponieważ gdy rozpoczynała się produkcja szczepionki na grypę sezonową, nie było jeszcze tej przeciw świńskiej grypie.
Świńska grypa rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż ta sezonowa, szczególnie wśród tłumu, w szkołach. Jedno chore dziecko zaraża najprawdopodobniej 2–3 następnych. W grupie ryzyka znajdują się kobiety w ciąży, dzieci poniżej 5. roku życia i ludzie po 65., chorzy na astmę i inne choroby płuc, cukrzycy. Warto pamiętać, że nie wszyscy chorzy muszą otrzymywać leki. Większość potrzebuje odpoczynku i uzupełniania płynów.
Nie każdy, kto zachoruje na zwykłą grypę, ma gorączkę. Według Centers for Disease Control and Prevention nie jest to jednak zbyt częste.
Jeśli w miejscu naszej pracy przebywa chory, to w ciągu tygodniaokaże się, czy jesteśmy chorzy. Jeśli tak, należy powiadomić osoby ze swojego otoczenia, szczególnie z grupy ryzyka.
Niemożliwe jest zachorowanie dzień po otrzymaniu szczepionki przeciw grypie. Wirusy w niej zawarte są martwe. Szczepionkanie uchroni jednak przed przeziębieniem i atakami wirusów podobnych do grypy.
Specjaliści Centers for Disease Control and Prevention ostrzegają, że grypa może pogorszyć stan chorych na astmę. Dzieci mogą otrzymać Tamilu przy pierwszych objawach choroby. Pomoże regularne przyjmowanie leków i inhalacje w czasie ataków.
Grypa może podnieść poziom cukru we krwi, dlatego należy kontrolować jego poziom i skonsultować się z lekarzem co do dawki insuliny. Należy przyjmować dużo płynów i regularnie leki.
Źródło: medycyna24.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze