Jak przetrwać grypę żołądkową?
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuGrypa żołądkowa wywołuje wiele nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak skurcze, nudności, wymioty, biegunka, bóle mięśni, bóle głowy czy gorączka. Choć zwykle schorzenie nie trwa długo, sprawia, że czujemy się kompletnie wyczerpani. Sprawdź, po czym poznać grypę żołądkową, jak najszybciej się jej pozbyć oraz w jaki sposób zapobiegać chorobie w przyszłości.
Objawy grypy żołądkowej
Chociaż faza wymiotów w przypadku grypy żołądkowej trwa ok. 1–3 dni, schorzenie może okazać się wyczerpujące dla organizmu. Przez kolejne 10 dni chory może czuć się zmęczony i obolały. Zwykle w tym czasie pojawiają się także dolegliwości trawienne. Z wiadomych przyczyn choremu nie dopisuje apetyt. Zanim znów wróci do normalnego odżywiania, może minąć nawet ponad 7 dni.
W czasie grypy żołądkowej chory traci dużą ilość płynów ustrojowych, co grozi odwodnieniem. Powoduje ono zawroty głowy, uczucie suchych ust i osłabienie, a jeżeli stan ten zostanie zlekceważony – grozi pojawieniem się drgawek i trwałych uszkodzeń mózgu. Dlatego szczególnie ważne jest regularne uzupełnianie poziomu płynów w organizmie. Najlepiej pić napoje w małej ilości, wtedy na pewno nie zostaną zwrócone.
Zapobieganie i leczenie grypy żołądkowej
Aby zapobiec zakażeniu wirusem, należy często myć ręce, w szczególności, gdy przebywa się w miejscach publicznych. Grypa żołądkowa jest chorobą zakaźną, a drobnoustroje powodujące jej rozwój mogą znajdować się wszędzie – nawet na klamkach i przyciskach w windzie. Zalecane jest także zdrowe odżywianie i wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych – w ten sposób można wzmocnić układ odpornościowy, który odpowiedzialny jest za obronę przed atakami wirusa.
Jeżeli mimo wszystko schorzenie nas dopadnie, nie obejdzie się bez nieprzyjemnych dolegliwości. Najlepsze, co możemy zrobić w takiej sytuacji to zdać się na siłę własnego organizmu. Chory nie odczuwa zwykle głodu, powinien więc przynajmniej pić dużą ilość płynów. Warto postawić na wodę, herbatę imbirową i inne napoje z imbirem. Jeżeli pojawi się lekki apetyt, można zjeść trochę chleba, białego ryżu lub rosołu. Powinno się unikać nabiału, kofeiny i alkoholu, które tylko pogorszą stan układu pokarmowego. Należy jak najwięcej wypoczywać, a w przypadku nudności – przyjmować leki łagodzące problemy żołądkowe.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze