Choroba lokomocyjna – jak sobie z nią radzić?
MARICRUZ • dawno temuPodróż samochodem, autobusem czy pociągiem to dla wielu osób udręka. Każdy kilometr pokonywany jest z trudem, bo dokuczają bóle głowy, nudności i zmęczenie. Leczenie choroby lokomocyjnej nie zawsze jest skuteczne. Czasem mija niespostrzeżenie, ale najczęściej trzeba nauczyć się stawiać jej czoła. Jak sobie radzić z chorobą lokomocyjną i łagodzić jej objawy?
Krok 1: Przed wyjazdem nie jedz zbyt wiele. Posiłek ma być niewielki i lekkostrawny.
Krok 2: Nie pij przed podróżą napojów gazowanych. Ich działanie jest nieco opóźnione – twój żołądek przypomni sobie o nich w najmniej oczekiwanym momencie.
Krok 3: Wyśpij się przed jazdą. Choć wydawać by się mogło, że sen to dobry sposób na chorobę lokomocyjną, w samochodzie czy innym środku transportu jest on niemożliwy z uwagi na przykre dolegliwości.
Krok 4: Podczas jazdy wietrz pojazd. Jeśli to możliwe, korzystaj z przystanków i pooddychaj świeżym powietrzem przez kilka minut.
Krok 5: Usiądź na siedzeniu obok kierowcy.W autobusie czy pociągu – zawsze przodem do kierunku jazdy. Jeśli to możliwe, przechyl nieco fotel i oprzyj wygodnie głowę.
Krok 6: Nie podziwiaj krajobrazów.Szybko zmieniające się obrazy potęgują nudności. Lepiej wbij wzrok w jeden punkt i spróbuj nie kręcić często głową.
Krok 7: Ssij cukierki imbirowe. Mają intensywny smak, który pomaga zwalczyć mdłości. Jeśli nie masz ich pod ręką, użyj tych o smaku miętowym lub mocno kwaśnych.
Krok 8: Stosuj leki lub plastry. W aptece bez recepty dostaniesz dobry lek na chorobę lokomocyjną. Pamiętaj jednak, że wywołują skutki uboczne (np. senność lub uczucie rozbicia) i nie wolno ich zażywać, jeśli prowadzisz. Dużo bezpieczniejsze są specjalne plastry, naklejane na nadgarstek.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze