Żylaki nóg - jak się przed nimi uchronić?
ALICJA • dawno temuŻylaki to problem osób spędzających wiele godzin w pozycji siedzącej lub stojącej, które się mało poruszają. Objawiają się m.in. w postaci sinych i powiększonych splotów żył podskórnych. Niestety drogie panie, ta przypadłość częściej dopada kobiety niż mężczyzn. Im jesteśmy starsze, tym większe ryzyko ich wystąpienia. Dlatego zamiast leczyć — zapobiegajmy im!
Objawy żylaków:
— uczucie ciężkości nóg (to jedne z pierwszych objawów nadchodzących zmian podskórnych),
— bóle nóg, występujące zwłaszcza pod koniec dnia spędzonego w bezruchu,
— pieczenie i skurcze łydek i stóp odczuwane podczas długiego stania,
— obrzęki stóp, zwłaszcza wokół kostek,
— widoczne pod skórą siateczki napiętych żyłek.
Jak zapobiegać żylakom:
- Jeśli twoja praca wiąże się ze spędzeniem wielu godzin w bezruchu, nie ważne czy stoisz czy siedzisz, postaraj się poruszać nogami, zwłaszcza stopami. Nogom dobrze zrobi przespacerowanie się od czasu do czasu wzdłuż pomieszczenia.
- Gdy siedzisz, unikaj zakładania nogi na nogę. Ucisk, jaki jedna noga wywiera na drugą pod wpływem jej ciężaru utrudnia odpływ krwi. To początek drogi do rozwoju żylaków.
- Ekspedientki i inne osoby związane z wielogodzinnym staniem na nogach, niech stosują ćwiczenie wspinania się na palce i opadania na pięty. W ten sposób poprawią krążenie krwi w łydkach. Unikajmy również obcasów wyższych niż 5 cm oraz zbyt obcisłych cholew w butach.
- Uważajmy na tabletki antykoncepcyjne. Mogą one zaburzać krążenie krwi.
- Stosujmy dietę o niskiej zawartości soli. Osoby z nadwagą są bardziej narażone na powstawanie żylaków, więc postarajmy się utrzymywać prawidłową masę ciała.
- Relaksujmy się w domu z nogami uniesionymi powyżej linii serca.
- Popraw krążenie krwi wybierając się na tańce, na basen czy na rower. Krótki jogging w ciągu dnia to również dobry sposób na żylaki. Nie musisz być wcale sportowcem, by poprawić stan swojego zdrowia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze