Domowe sposoby na żylaki
BEATKA • dawno temuŻylaki nóg to częsty problem, z którym borykają się nie tylko kobiety. Również mężczyźni mogą skarżyć się na żylaki kończyn dolnych. Pojawiające się na nogach niebieskie żyłki zwiastują rozwój poważniejszych zmian. Leczenie żylaków nóg jest skuteczne jedynie wtedy, kiedy przeprowadzi je lekarz. Domowe sposoby na żylaki nie przynoszą efektów. To nie oznacza jednak, że na żylaki jesteśmy skazani. Bardzo ważna jest profilaktyka żylaków i to na niej można skupić się w domu.
Przyczyny żylaków
Nogi kobiet są bardziej narażone na powstawanie żylaków. Winę za to ponoszą żeńskie hormony płciowe, estrogeny, które bywają przyczyną rozszerzania się żył. Kobiety, w których organizmie jest dużo estrogenu, są bardziej obciążone chorobami żył. Dodatkowo na pojawienie żylaków wpływają:
- zażywanie antykoncepcji hormonalnej,
- stosowanie hormonalnej terapii zastępczej,
- ciąża.
Winą za pojawienie się żylaków należy też obciążać geny. Kobiety, których chociaż jedno z rodziców cierpiało na żylaki, powinny stosować szczególną profilaktykę. Żylaki nóg pojawiają się u osób, które mają mało ruchu lub borykają się z otyłością. Żylaki nie są domeną jedynie osób starszych. Pierwsze zmiany żylne mogą pojawić się u dziewczyn przed 20 rokiem życia. Oprócz stylu życia, aktywności fizycznej i uwarunkowań genetycznych, o pojawieniu się żylaków decyduje charakter wykonywanej pracy i przyzwyczajenia (np. siedzenie z nogą założoną na drugiej nodze).
Profilaktyka żylaków
Zapobieganie jest znacznie prostsze, niż leczenie żylaków. Jeżeli na skórze pojawiają się pierwsze zmiany w postaci widocznych niebieskich żyłek, rozwój choroby można jeszcze zahamować. Trzeba jednak być konsekwentnym i regularnie wykonywać czynności profilaktyczne. W jaki sposób nie dopuścić do pojawienia się zmian żylnych na kończynach dolnych?
- Ćwicz – nie muszą to być skomplikowane ćwiczenia. Ćwiczenia w pracy lub w domu wpłyną na stan twoich nóg. Jeżeli praca wymusza na tobie zachowanie postawy stojącej lub siedzącej przez dłuższy czas, musisz pamiętać o zmianie pozycji. Możesz przebierać nogami, kręcić się, unosić stopy, wspinać się na palce, raz na jakiś czas przespaceruj się. Mięśnie nóg wprawione w ruch uciskają żyły, które szybciej pompują krew do serca. Przydatną i pomocną pozycją jest codzienne unoszenie nóg wyżej linii serca. Wystarczy 10 minut potrzymać uniesione nogi, by ułatwić odpływ krwi z nóg.
- Uprawiaj sport – jazda na rowerze, pływanie i spacerowanie są zbawienne dla twojego zdrowia, figury i nóg. Największe efekty przynosi pływanie. Chłodna woda przyspiesza krążenie żylne i obkurcza rozszerzone naczynia krwionośne. Sporty niewskazane przy żylakach to aerobik, bieganie, tenis oraz ćwiczenia na siłowni.
- Noś wygodne buty i ubrania – jeżeli masz tendencję do żylaków, wyrzuć z szafy wszystkie skarpetki i podkolanówki, które mają tak ciasny ściągacz, że wrzynają się w ciało i uciskają nogi. Nie poleca się również obcisłych spodni i zbyt ciasnej bielizny. Modne baleriny na płaskiej podeszwie to również nie najlepszy pomysł, podobnie jak wysokie szpilki. Najlepszy jest umiar, czyli buty na 2–3 centymetrowym obcasiku.
- Stosuj hydroterapię – w wannie lub pod prysznicem możesz ulżyć swoim nogom. Pod koniec kąpieli nakieruj na nogi strumień wody na przemian, ciepłej i zimnej.
Profilaktykę żylaków możesz wspomóc preparatami farmaceutycznymi. Odpowiednie leki na żylaki wzmocnią ściany żył, zapobiegną zapaleniom i zakrzepom. Leki powinny być wzbogacone, np. escyną z nasion kasztanowca, procyjanidynami, które znajdują się w głogu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze