Wybielanie nie zmienia koloru zębów! Usuwa tylko przebarwienia
DANUTA CAPIGA • dawno temuWybielanie zębów jest coraz popularniejsze i dostępniejsze. Na kolor kości zębów nie mamy wpływu, gdyż stoją za tym geny, ale przebarwienia często spowodowane są paleniem papierosów, piciem kawy, czerwonego wina, barwionych napojów.
Wybielanie zębów jest coraz popularniejsze i dostępniejsze. Na kolor kości zębów nie mamy wpływu, gdyż stoją za tym geny, ale przebarwienia często spowodowane są paleniem papierosów, piciem kawy, czerwonego wina, barwionych napojów.
Wybielanie zębów nie jest w stanie zmienić koloru kości. Za pomocą past, pasków, płynów do płukania czy ekspresowych metod dostępnych w gabinetach dentystycznych można jedynie usunąć przebarwienia i plamy powstałe na powierzchni zęba.
— Jeśli nasze zęby mają odcień żółty, szary lub niebieskawy wybielanie nie zmieni ich koloru na śnieżnobiały, skutecznie usunie natomiast elementy, które zabarwiły ich powierzchnię. W przypadku preparatów z apteki możemy osiągnąć efekt rozjaśniania o 1–3 stopni w skali Vita, a przy metodzie gabinetowej od 4 do 16 stopni. Żaden preparat natomiast nie zmieni koloru kości – przestrzega lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim Clinic w Katowicach.
Jeśli natura obdarzyła nas kremowymi, żółtymi lub sinymi zębami, to jedynym rozwiązaniem są licówki lub korony ceramiczne. Najprostszym rozwiązaniem jest nałożenie licówek. Specjalne, mające kilka milimetrów łuski porcelanowe są w stanie zapewnić pacjentowi dowolnie wybrany przez niego kolor zębów, korygując również kształt, zamykając diastemy i nadając linii uśmiechu nowy kształt.
Wybielając zęby domowymi sposobami, trzeba to robić w sposób bezpieczny i zgodny z zalecaniami. Nadmierne używanie past wybielających, płynów i pasków oraz łączenie ich ze sobą może spowodować nadwrażliwość, krwawienia z dziąseł czy ból. Nadużywanie środków wybielających ma też negatywny wpływ na szkliwo, powodując jego mikropęknięcia. Nie wskazane jest też łączenie wybielania gabinetowego z wybielaniem domowymi sposobami. Zęby nie staną się bielsze, gdy będziemy stosować wszystkie metody razem, może to tylko spowodować poważne problemy.
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym za pomocą nakładek z żelem, naświetlania specjalną lampą czy wybielanie za pomocą lasera daje dobre efekty i można rozjaśnić zęby o kilka tonów, ale nie jest to zabieg na stałe. Efekt wybielania utrzymuje się około 6 miesięcy, później pod wpływem diety, palenia papierosów, picia kawy i kolorowych napojów, zęby pokrywają się osadem, co powoduje przebarwienia i w efekcie ciemniejszy odcień koloru zębów.
Niezależnie od metody należy pamiętać o zachowaniu białej diety co najmniej trzy doby po zabiegu, czyli należy unikać pokarmów barwiących, pamiętać o stosowaniu past i preparatów z fluorem, zaprzestaniu palenia papierosów w czasie wybielania i po nim, regularnym odwiedzaniu dentysty po zabiegu oraz usuwaniu kamienia i przebarwień minimum raz w roku.
Stomatolog rozpocznie wybielanie zębów tylko wtedy, gdy pacjent ma zęby bez ubytków, zadbane i zdrowe dziąsła oraz poprawną higienę jamy ustnej.
Jeśli chcemy „coś” zmienić w swoim życiu, chcemy się uśmiechać białymi zębami, to warto zdecydować się na wybielanie. To zabieg kosmetyczny, nie leczniczy.
Źródło: informacja prasowa Tomasz Pietrzak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze