Pigułka antykoncepcyjna - fakty i mity
ALICJA • dawno temuChoć pigułka antykoncepcyjna skończyła już 50 lat, do dziś funkcjonują liczne mity na jej temat. A jakie kontrowersje budzi ta mała pastylka, która zrewolucjonizowała rynek antykoncepcyjny, zobaczcie sami.
Mit: Ciągłe stosowanie pigułek antykoncepcyjnych jest szkodliwe dla zdrowia.
Fakt: Brak dowodów na to, aby brak 7-dniowych przerw w stosowaniu tabletek wpływał szkodliwie na zdrowie. Niektóre panie zażywają pigułki nowej generacji nie robiąc przerwy nawet przez rok.
Mit: Pigułka antykoncepcyjna działa tak samo jak tabletka wczesnoporonna.
Fakt: Nieprawda. Pigułka antykoncepcyjna nie dopuszcza do zapłodnienia, natomiast tabletka wczesnoporonna niszczy zapłodnione już komórki.
Mit: Tabletka wczesnoporonna jest legalna.
Fakt: Tabletka wczesnoporonna jest w Polsce zabroniona.
Mit: Pigułki powodują otyłość i wiele schorzeń.
Fakt: Nie. Dobrze dobrane pigułki antykoncepcyjne korzystnie wpływają na organizm. Wielu dermatologów przepisuje je na poprawę cery, ginekolodzy zalecają je w profilaktyce raka szyjki macicy. Jeśli przytyłaś po pigułkach, to prawdopodobnie są źle dobrane.
Mit: Tabletki antykoncepcyjne sprzyjają infekcjom pochwy.
Fakt: To prawda..
Mit: Pigułki są całkowicie bezpieczne.
Fakt: Nie do końca. Pigułek nie mogą zażywać osoby mające problemy z krzepliwością krwi czy niewydolnością wątroby. Z grona użytkowników pigułek lekarze wykluczają także nałogowych palaczy oraz osoby o zwiększonym ryzyku zachorowania na raka piersi.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze