Zdrowy sen
BEATKA • dawno temuJaki jest wpływ snu na zdrowie? Sen jest obowiązkowym elementem doby. Większość osób bez krępacji przyznaje, że lubi spać i z niecierpliwością czeka na noc. W gorszej sytuacji są osoby, które mają problemy ze snem lub cierpią na bezsenność. Zdrowy sen pozwala zregenerować organizm, poprawia samopoczucie i zwiększa witalność. Brak snu sprzyja rozkojarzeniu i nerwowości. Jeżeli więc chcesz zapobiegać bólom fizycznym i zmęczeniu, powinnaś zadbać o jakość snu.
Zalety snu
Sen ma duże znaczenie dla naszego organizmu. To dzięki wysypianiu się organizm ludzki może prawidłowo funkcjonować. Podczas snu wszystkie komórki ciała mają szansę na regenerację, receptory ponownie się uwrażliwiają, a pamięć utrwala. Nocą organizm utrwala wszystkie bodźce odebrane w ciągu dnia. Dlatego osoby uczące się powinny porządnie się wysypiać. Dzieci znajdujące się w okresie wzrostu również muszą pamiętać o zdrowym śnie. Tylko podczas snu uwalniany jest hormon wzrostu.
Sen składa się z kilku faz. Pierwszą jest sen lekki i płytki, następnie sen średnio głęboki, głęboki i mocny. Sen mocny to sen wolnofalowy (NREM), przechodzi on znowu w fazę snu płytkiego, tj. powierzchniowego (REM). Osoby znajdujące się w trakcie snu płytkiego szybko poruszają gałką oczną, to wówczas mięśnie najlepiej się regenerują. Podczas snu płytkiego nasz organizm uspokaja się i wypoczywa, a uszkodzone komórki nerwowe zaczynają się regenerować.
O jakość snu należy zadbać. Każdy ruch wykonany podczas snu wybudza organizm, a tym samym przerywa jego regenerację. Jak zadbać o sen? Wieczorem przed zaśnięciem wywietrz pokój. Dobrze dotleniony organizm łatwiej wypoczywa. Niektóre osoby mają problem z bezsennością. Nocą, zamiast wypoczywać, nerwowo przekręcają się z boku na bok. Zamiast tracić nerwy, lepiej po prostu przymknąć oczy i cieszyć się chwilami odpoczynku. Nawet jeżeli sen nie nadejdzie, można wypocząć.
W ciągu dnia należy zadbać o aktywność fizyczną. Dzięki temu organizm szybciej poczuje się zmęczony. Jeżeli nie możesz zasnąć, sięgnij po zioła na sen. Ewentualnie wykorzystaj zasoby lodówki: pomocna będzie szklanka mleka na noc.
Skutki niewyspania
Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To, ile snu jest potrzebne człowiekowi, jest kwestią indywidualną. Szacuje się, że dorosły człowiek może się wyspać w ciągu 7–8 godzin. Nieprzespane noce powodują wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Jakie są skutki bezsenności? Długotrwałe niedosypianie lub brak snu prowadzą do powstania zespołu niedoboru snu. Objawy zespołu niedoboru snu to:
- nadmierna drażliwość,
- przygnębienie,
- spadek aktywności fizycznej,
- mniejsza wydajność intelektualna.
Osoba cierpiąca na brak snu ma uczucie, że życie ucieka jej między palcami. Pojawiają się problemy w rodzinie, a także z przyjaciółmi.
Przyczyny bezsenności należy doszukiwać się w nieodpowiednich warunkach – zła temperatura w pomieszczeniu, niewygodny materac, brak higieny ciała, hałasy. Osoby mające problemy ze snem często skarżą się na bóle kręgosłupa. Za ich powstanie odpowiedzialne są: niewygodny materac, zła postawa ciała przyjmowana w nocy i słabe mięśnie kręgosłupa. Rozwiązaniem będzie zmiana materaca i ćwiczenie mięśni kręgosłupa.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze