Co robić, a czego unikać podczas biegunki?

10. Mam biegunkę - co robić?W przypadku wystąpienia biegunki konieczna jest eliminacja żywności oraz napoi, które mogą być skażone drobnoustrojami chorobotwórczymi. Ograniczenie tych produktów jest szczególnie istotne w przypadku przyspieszenia procesu zdrowienia w momencie wystąpienia biegunki, a także w celu jej zapobiegania.
Zdjęcie autorstwa Lara Cores / CC BY

10. Mam biegunkę - co robić?
W przypadku wystąpienia biegunki konieczna jest eliminacja żywności oraz napoi, które mogą być skażone drobnoustrojami chorobotwórczymi. Ograniczenie tych produktów jest szczególnie istotne w przypadku przyspieszenia procesu zdrowienia w momencie wystąpienia biegunki, a także w celu jej zapobiegania.

9. Unikaj surowych warzyw i owocówNa surowych warzywach i owocach mogą bytować drobnoustroje odpowiedzialne za wywołanie biegunki. Z tego względu lepiej unikać spożywania tego rodzaju żywności. Dopuszczalne jest jedzenie owoców, które można obrać ze skóry, np. bananów i awokado.
Zdjęcie autorstwa PeterKraayvanger / CC BY

9. Unikaj surowych warzyw i owoców
Na surowych warzywach i owocach mogą bytować drobnoustroje odpowiedzialne za wywołanie biegunki. Z tego względu lepiej unikać spożywania tego rodzaju żywności. Dopuszczalne jest jedzenie owoców, które można obrać ze skóry, np. bananów i awokado.

8. Unikaj wody z kranuW momencie wystąpienia biegunki lepiej unikać wody z kranu oraz przyrządzonych przy jej użyciu napoi. W szczególności dotyczy to krajów rozwijających się w Afryce, Azji czy Ameryce Łacińskiej.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

8. Unikaj wody z kranu
W momencie wystąpienia biegunki lepiej unikać wody z kranu oraz przyrządzonych przy jej użyciu napoi. W szczególności dotyczy to krajów rozwijających się w Afryce, Azji czy Ameryce Łacińskiej.

7. Spożywaj tylko i wyłącznie wodę butelkowanąBezpiecznym źródłem płynów w krajach rozwijających się jest woda mineralna butelkowana. To ważne, aby w momencie wystąpienia biegunki spożywać duże ilości takiej wody, aby zapobiec odwodnieniu organizmu.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

7. Spożywaj tylko i wyłącznie wodę butelkowaną
Bezpiecznym źródłem płynów w krajach rozwijających się jest woda mineralna butelkowana. To ważne, aby w momencie wystąpienia biegunki spożywać duże ilości takiej wody, aby zapobiec odwodnieniu organizmu.

6. Myj zęby przy użyciu wody butelkowanejTo zaskakujące, ale objawy towarzyszące biegunce mogą wystąpić albo nasilić się na skutek mycia zębów skażoną wodą. Z tego względu osoby przebywające w krajach rozwijających się powinny myć zęby przy użyciu wody butelkowanej.
Zdjęcie autorstwa Cody Long / CC BY

6. Myj zęby przy użyciu wody butelkowanej
To zaskakujące, ale objawy towarzyszące biegunce mogą wystąpić albo nasilić się na skutek mycia zębów skażoną wodą. Z tego względu osoby przebywające w krajach rozwijających się powinny myć zęby przy użyciu wody butelkowanej.

5. Jedz dobrze dopieczone i dogotowane mięsoSurowe mięso może być źródłem bakterii odpowiedzialnych za wystąpienie biegunki. To ważne, aby w celu zapobiegania biegunce bądź łagodzenia objawów jej towarzyszących spożywać dobrze przyrządzone, dopieczone czy dogotowane mięso.
Zdjęcie autorstwa PDPhotos / CC BY

5. Jedz dobrze dopieczone i dogotowane mięso
Surowe mięso może być źródłem bakterii odpowiedzialnych za wystąpienie biegunki. To ważne, aby w celu zapobiegania biegunce bądź łagodzenia objawów jej towarzyszących spożywać dobrze przyrządzone, dopieczone czy dogotowane mięso.

4. Uważaj na niepasteryzowane produkty mleczneW produktach mlecznych, które nie zostały poddane pasteryzacji, mogą rozwijać się bakterie odpowiedzialne za wystąpienie biegunki. Z tego względu lepiej ich unikać.
Zdjęcie autorstwa PDPhotos / CC BY

4. Uważaj na niepasteryzowane produkty mleczne
W produktach mlecznych, które nie zostały poddane pasteryzacji, mogą rozwijać się bakterie odpowiedzialne za wystąpienie biegunki. Z tego względu lepiej ich unikać.

3. Unikaj alkoholuSpożycie alkoholu prowadzi do zwiększenia ilości oddawanego w ciągu dnia moczu. To z kolei sprawia, że organizm szybciej traci płyny. Z tego względu w trakcie biegunki należy unikać napoi alkoholowych, gdyż mogą one doprowadzić do odwodnienia.
Zdjęcie autorstwa Holgi / CC BY

3. Unikaj alkoholu
Spożycie alkoholu prowadzi do zwiększenia ilości oddawanego w ciągu dnia moczu. To z kolei sprawia, że organizm szybciej traci płyny. Z tego względu w trakcie biegunki należy unikać napoi alkoholowych, gdyż mogą one doprowadzić do odwodnienia.

2. Jedz krakersyW momencie zaostrzenia objawów towarzyszących biegunce można spożywać krakersy. To bezpieczne źródło energii niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co więcej, sól znajdująca się na krakersach zatrzymuje wodę w organizmie, a to z kolei zabezpiecza nas przed odwodnieniem.
Zdjęcie autorstwa Didriks / CC BY

2. Jedz krakersy
W momencie zaostrzenia objawów towarzyszących biegunce można spożywać krakersy. To bezpieczne źródło energii niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co więcej, sól znajdująca się na krakersach zatrzymuje wodę w organizmie, a to z kolei zabezpiecza nas przed odwodnieniem.

1. Unikaj produktów pełnoziarnistychŻywność pełnoziarnista jest bogatym źródłem błonnika, który może nasilać biegunkę. Z tego względu w momencie jej wystąpienia lepiej unikać tej grupy produktów.
Zdjęcie autorstwa juttazeisset / CC BY

1. Unikaj produktów pełnoziarnistych
Żywność pełnoziarnista jest bogatym źródłem błonnika, który może nasilać biegunkę. Z tego względu w momencie jej wystąpienia lepiej unikać tej grupy produktów.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Siemię lniane Portal tylko dla pięknych przyszłych rodziców Najlepsze sporty na wiosnęMATERIAŁ PROMOCYJNY Oxybrazja Ból piersi Lecz zęby w ciąży Samobójstwo może mieć podłoże genetyczne Atopowe zapalenie skóry u dorosłych – objawy i leczenie Poznaj pierwszą na świecie markę rowerową dla kobiet! Czy coś zmotywuje cię do aktywności lepiej niż stylowy sprzęt? Pielęgnacja skóry wokół oczu Katar alergiczny Groźne suplementy diety