Bolesna owulacja
ALICJA • dawno temuBól owulacyjny pojawia się niespodziewanie w środku cyklu miesięcznego. Ból w podbrzuszu, a konkretnie ból prawego jajnika potrafi obezwładnić nawet najbardziej odporną kobietę. Jak sobie z nim poradzić?
Owulacja u kobiet
Owulacja, czyli jajeczkowanie, to proces polegający na uwolnieniu komórki jajowej do jajowodu, w wyniku pęknięcia pęcherzyka Graffa. Proces ten zachodzi u kobiet mniej więcej co 28 dni, ok. 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Niekiedy podczas pęknięcia pęcherzyka dochodzi do upływu krwi drażniącej błony jamy brzusznej. Dopóki uwolnione płyny nie wchłoną się, kobieta może odczuwać dotkliwy ból. Podobne dolegliwości powoduje powiększenie objętości jajnika.
Symptomy bólu owulacyjnego
Bóle menstruacyjne to nie jedyne przykre dolegliwości, jakie mogą spotkać kobiety w czasie trwania cyklu miesięcznego. Jak się bowiem okazuje, silne bóle brzucha, uczucie zmęczenia oraz pogorszenie samopoczucia pojawia się u 20% kobiet na dwa tygodnie przed miesiączką. Są to tzw. bóle owulacyjne. Kłujący ból jajnika przechodzi w tępy ból podbrzusza o średnim natężeniu. Niekiedy ból jest na tyle silny, że kobieta nie jest w stanie normalnie funkcjonować i wykonywać dotychczasowe zajęcia. Boleć mogą oba jajniki, choć najczęstszą dolegliwością podczas owulacji jest ból prawego jajnika. Zdarza się, że wraz z bólem pojawiają się plamienia międzymiesiączkowe oraz nudności. Ile trwa ból owulacyjny? To kwestia dość indywidualna, jednak specjaliści zaznaczają, że ból nie powinien trwać dłużej niż 2–3 dni. Bez obaw, zazwyczaj ból owulacyjny mija w ciągu kilku godzin. Nie zdziw się, jeśli w tym czasie odczujesz ból jajnika po stosunku. Ból może spotęgować również każda inna aktywność fizyczna. Bolesne jajeczkowanie zazwyczaj występuje co 3–4 miesiące, ale nie jest to regułą. Do wystąpienia bólu owulacyjnego mogą przyczynić się niektóre choroby, np. zespół policystycznych jajników.
Jak ukoić ból owulacyjny?
Jeśli wystąpiły u ciebie powyższe dolegliwości nie zakładaj z góry, że to ból jajnika. Wybierz się na wizytę u ginekologa, aby wykluczyć inne przyczyny objawów, np. stan zapalny jajnika. Wywiad lekarski połączony z palpacyjnym i obrazowym badaniem ginekologicznym, oraz z badaniami laboratoryjnymi może okazać się konieczny do postawienia diagnozy. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że to ból owulacyjny.
W przypadku wystąpienia bolesnych owulacji, ulgę przyniesie spożywanie dużych ilości płynów. Pij co najmniej 2 litry wody niegazowanej dziennie. Możesz włączyć do diety ciepłe herbatki ziołowe oraz soki owocowe i warzywne. Pomocne są także gorące kąpiele. Jeśli ból dopadnie cię w domu, przyłóż do brzucha termofor z ciepłą wodą. Wychodząc z mieszkania warto mieć pod ręką leki przeciwbólowe i rozkurczowe, aby ból nie zmienił naszego rozkładu dnia. Dlatego wrzuć do torebki odpowiednie leki lub zaopatrz się w nie w pobliskiej aptece. Jednak z tabletkami nie należy przesadzać. Jeśli ból jajników nie minie w ciągu dwóch dni, zaprzestań przyjmowania środków i koniecznie udaj się do lekarza. Nie zwlekaj z wizytą, jeśli ból w podbrzuszu zaostrzy się, przemieści lub dojdą do niego inne objawy, np. gorączka, zawroty głowy, omdlenia, obrzęk brzucha, ból podczas oddawania moczu, itp.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze