Uciążliwe bóle głowy po urodzeniu dziecka
ISABELLE • dawno temu • 8 komentarzyBól głowy jest jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości w naszym życiu. Są osoby, które rzeczywiście dosyć rzadko doświadczają tego rodzaju bólu, jednak w naszych czasach coraz więcej ludzi cierpi na ból głowy. Najbardziej narażone są na to kobiety. Czasem zdarza się, że kobiety, u których migreny czy bóle napięciowe są stosunkowo częste, cierpią na tę dolegliwość zarówno podczas ciąży, jak i po niej. Jeśli ból jest bardzo silny i długo się utrzymuje, trzeba to skontrolować u lekarza. Jeśli jednak bóle są okazjonalne, pomyśl, co możesz zrobić.
Czym różni się ból napięciowy od migreny?
Bóle napięciowe to zwykle bóle o niewielkim nasileniu, ograniczające w małym stopniu aktywność chorego, podczas gdy migrena charakteryzuje się silnymi napadami, nierzadko zmuszając do pozostania w łóżku. W napięciowym bólu głowy nie mamy do czynienia z objawami zwiastującymi, co zdarza się w bólach migrenowych. Ponadto u 15% występuje aura migrenowa, a w przebiegu dolegliwości można wyróżnić określone fazy.Objawy towarzyszące migrenie, takie jak światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, nudności i wymioty, często nie są obserwowane w bólu napięciowym. Podobnie jest z osmofobią , czyli nadwrażliwością na zapachy, którą stwierdza się u ok. 40% osób z migreną, podczas gdy w napięciowych bólach głowy nie występuje ona wcale. Częstymi czynnikami, wywołującymi zarówno jeden, jak i drugi typ bólów, są stres i napięcie emocjonalne. Zmiany pogody i palenie papierosów wydają się być bardziej związane z migreną. Zarówno migrena, jak i napięciowy ból głowy występują częściej u kobiet, jednak w przypadku tej pierwszej, przewaga pań jest większa. Również związek między epizodami bólu w migrenie a wpływem żeńskich hormonów płciowych wydaje się być silniejszy i pewniejszy, niż w napięciowym bólu głowy. Oba typy bólów głowy często łączą się z depresją, zaburzeniami o typie lęku i nerwicy oraz z zespołem przewlekłego zmęczenia i problemami ze snem. Zarówno bóle migrenowe, jak i napięciowe, mogą z czasem przyjmować postać określaną jako codzienny ból głowy. Dotyczy on ok. 3–5% cierpiących. Dzieje się tak, ponieważ charakterystyczne cechy migreny zacierają się, a intensywność bólu słabnie. Często doprowadzają do tego stanu stosowane w dużej ilości leki.
Co robić, gdy ból pojawia się po urodzeniu dziecka?
Jeśli nie decydujesz się karmienie piersią, jesteś w dużo lepszej sytuacji. Oczywiście musisz wciąż przestrzegać konkretnych zaleceń lekarza, ale częściej dotyczą one diety i ruchu. Możesz przyjmować paracetamol czy inne leki, nawet w większych ilościach (naturalnie bez przesady). Jeśli jednak karmisz dziecko, powinnaś porozmawiać z lekarzem, który przepisze ci leki bezpieczne dla dziecka. O ile lekarz nie zaleci inaczej, tabletki przeciwbólowe powinnaś brać nie później niż na dwie godziny przed karmieniem. Pamiętaj, że dzidziuś wszystko od ciebie przyjmuje i jest bardzo wrażliwy.
Przy migrenach lub bólach napięciowych należy zażywać leki od razu, gdy pojawi się pierwszy symptom. Gdy zobaczysz, że zaczyna drażnić cię światło lub dźwięki, idź do apteczki. Bywa jednak tak, że ból przychodzi naglei bez wyraźnego sygnału ostrzegawczego – wtedy, gdy tylko coś poczujesz, od razu działaj. Nie można tego zostawiać i mieć nadziei, że samo minie. Nie minie.
Jak zapobiegać migrenom? Przede wszystkim trzeba uzupełniać braki snu, które są naturalnym następstwem pojawienia się noworodka w domu. W nocy różnie bywa, zwłaszcza gdy karmisz piersią. Dlatego wykorzystuj każdy moment, aby się choć trochę przespać. Angażuj tatę do opieki, a sama weź kąpiel (byle nie za gorącą) lub się zdrzemnij. Nawadniaj też organizm – pij dużo wody i soków. Nie pozwól, aby twój organizm się odwodnił.
Bóle głowy po porodzie mogą trwać nawet przez kilka tygodni i niestety musisz sobie z nim poradzić. Jednak, jeśli zaczną być coraz bardziej dokuczające i intensywne, zgłoś się do lekarza. Z pewnością coś zaradzi.
Ten artykuł ma 8 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze