Popularne i te mniej znane przyczyny bólu głowy

10. StresWszystko, co zwiększa poziom stresu może przyczynić się do bólu głowy lub migreny. Dokładna przyczyna nie jest znana, jednak mogą to być czynniki związane z podwyższoną wrażliwością przekaźników bólu w mózgu. Zmiany w mózgu również mogą powodować migreny.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

10. Stres
Wszystko, co zwiększa poziom stresu może przyczynić się do bólu głowy lub migreny. Dokładna przyczyna nie jest znana, jednak mogą to być czynniki związane z podwyższoną wrażliwością przekaźników bólu w mózgu. Zmiany w mózgu również mogą powodować migreny.

9. PogodaKiedy temperatura się zmienia, wzrasta prawdopodobieństwo migreny. Upały też są częstym powodem bólów głowy, tak samo jak zmiany ciśnienia. Nie mamy wpływu na pogodę, możemy jednak nosić okulary przeciwsłoneczne, pić dużo wody oraz unikać słońca w południe.
Zdjęcie autorstwa SimonaR / CC BY

9. Pogoda
Kiedy temperatura się zmienia, wzrasta prawdopodobieństwo migreny. Upały też są częstym powodem bólów głowy, tak samo jak zmiany ciśnienia. Nie mamy wpływu na pogodę, możemy jednak nosić okulary przeciwsłoneczne, pić dużo wody oraz unikać słońca w południe.

8. Mocne zapachyMocne zapachy – nawet te przyjemne – mogą wywołać migrenę. Przyczyna nie jest jasna, ale silne zapachy mogą stymulować układ nerwowy. Najczęstszymi czynnikami wywołującymi są: farba, perfumy oraz pewne rodzaje kwiatów.
Zdjęcie autorstwa Sudarshan V / CC BY

8. Mocne zapachy
Mocne zapachy – nawet te przyjemne – mogą wywołać migrenę. Przyczyna nie jest jasna, ale silne zapachy mogą stymulować układ nerwowy. Najczęstszymi czynnikami wywołującymi są: farba, perfumy oraz pewne rodzaje kwiatów.

7. Akcesoria do włosówMocne wiązanie włosów w kucyk może spowodować napięcie tkanki łącznej pokrywającej głowę, co prowadzić może do bólu głowy. Opaski, warkocze oraz ciasne czapki mogą mieć podobny efekt. Jeśli masz z tym problem, szybką ulgę przyniesie rozpuszczenie włosów.
Zdjęcie autorstwa vagawi  / CC BY

7. Akcesoria do włosów
Mocne wiązanie włosów w kucyk może spowodować napięcie tkanki łącznej pokrywającej głowę, co prowadzić może do bólu głowy. Opaski, warkocze oraz ciasne czapki mogą mieć podobny efekt. Jeśli masz z tym problem, szybką ulgę przyniesie rozpuszczenie włosów.

6. ĆwiczeniaIntensywne ćwiczenia, a nawet seks, mogą wywołać ból głowy. Tego typu bóle głowy najczęściej występują u osób, które podatne są na migreny.
Zdjęcie autorstwa Calibe Thompson / CC BY

6. Ćwiczenia
Intensywne ćwiczenia, a nawet seks, mogą wywołać ból głowy. Tego typu bóle głowy najczęściej występują u osób, które podatne są na migreny.

5. Nieodpowiednia postawaGarbienie się, siedzenie na krześle bez podparcia dolnej części pleców, patrzenie w monitor, który jest ustawiony zbyt wysoko lub zbyt nisko oraz trzymanie telefonu między uchem a ramieniem może spowodować ból głowy. Jeśli masz częste bóle głowy, zwróć uwagę na swoje nawyki w pracy.
Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

5. Nieodpowiednia postawa
Garbienie się, siedzenie na krześle bez podparcia dolnej części pleców, patrzenie w monitor, który jest ustawiony zbyt wysoko lub zbyt nisko oraz trzymanie telefonu między uchem a ramieniem może spowodować ból głowy. Jeśli masz częste bóle głowy, zwróć uwagę na swoje nawyki w pracy.

4. Niektóre pokarmySery długo dojrzewające, np. pleśniowe, cheddar czy parmezan, mogą wywołać ból głowy ze względu na zawartą w nich tyraminę – im starszy ser, tym więcej tyraminy zawiera. Tyramina występuje też w czerwonym winie i innych alkoholach, a także przetworzonej wędlinie, która zawiera też często dodatkowe substancje wywołujące bóle głowy. Ból głowy wywołany przez substancje konserwujące jest zazwyczaj odczuwalny po obu stronach głowy, w przeciwieństwie do klasycznej migreny, którą odczuwa się po jednej ze stron.
Zdjęcie serów / Shutterstock

4. Niektóre pokarmy
Sery długo dojrzewające, np. pleśniowe, cheddar czy parmezan, mogą wywołać ból głowy ze względu na zawartą w nich tyraminę – im starszy ser, tym więcej tyraminy zawiera. Tyramina występuje też w czerwonym winie i innych alkoholach, a także przetworzonej wędlinie, która zawiera też często dodatkowe substancje wywołujące bóle głowy. Ból głowy wywołany przez substancje konserwujące jest zazwyczaj odczuwalny po obu stronach głowy, w przeciwieństwie do klasycznej migreny, którą odczuwa się po jednej ze stron.

3. Opuszczanie posiłkówBól spowodowany głodem nie zawsze jest dla nas oczywisty. Ból może się pojawić, zanim odczujemy głód. Powodem jest spadek poziomu cukru we krwi, jednak nie próbuj leczyć takiego bólu głowy batonikiem, ponieważ słodycze znacznie podnoszą poziom cukru, który spada później jeszcze bardziej.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

3. Opuszczanie posiłków
Ból spowodowany głodem nie zawsze jest dla nas oczywisty. Ból może się pojawić, zanim odczujemy głód. Powodem jest spadek poziomu cukru we krwi, jednak nie próbuj leczyć takiego bólu głowy batonikiem, ponieważ słodycze znacznie podnoszą poziom cukru, który spada później jeszcze bardziej.

2. Jak zapobiegać bólom głowy?Aby zminimalizować ryzyko wywołania bólu głowy, pamiętaj:
Zdjęcie autorstwa MHandF / CC BY

2. Jak zapobiegać bólom głowy?
Aby zminimalizować ryzyko wywołania bólu głowy, pamiętaj:

1. Kiedy wybrać się do lekarza?Każdy nowy ból głowy, który jest bardzo intensywny i trwa przez kilka dni, powinien być skonsultowany z lekarzem. Poinformuj lekarza o tym, czy występowanie bólu głowy zmienia się, np. pod wpływem nowych czynników. Jeśli ból głowy występuje razem z problemami ze wzrokiem, poruszaniem się, napadami, gorączką lub sztywnością karku, zgłoś się do lekarza.
Zdjęcie autorstwa Life Mental Health / CC BY

1. Kiedy wybrać się do lekarza?
Każdy nowy ból głowy, który jest bardzo intensywny i trwa przez kilka dni, powinien być skonsultowany z lekarzem. Poinformuj lekarza o tym, czy występowanie bólu głowy zmienia się, np. pod wpływem nowych czynników. Jeśli ból głowy występuje razem z problemami ze wzrokiem, poruszaniem się, napadami, gorączką lub sztywnością karku, zgłoś się do lekarza.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Mezoterapia na zmarszczki? List do Dermatologa Antybiotyki z internetu Perfekcyjna skóra w karnawale Sałatka z zielonym ogórkiem Jak wygrać z uzależnieniem od komórki? Gradówka na powiece Czy biust jest przepustką do awansu? Opryszczka wargowa SOS dla włosów Apteczka na wakacje Chcesz schudnąć? Jedz razem z mężczyzną Ziewanie