Popularne i te mniej znane przyczyny bólu głowy
10. Stres
Wszystko, co zwiększa poziom stresu może przyczynić się do bólu głowy lub migreny. Dokładna przyczyna nie jest znana, jednak mogą to być czynniki związane z podwyższoną wrażliwością przekaźników bólu w mózgu. Zmiany w mózgu również mogą powodować migreny.
9. Pogoda
Kiedy temperatura się zmienia, wzrasta prawdopodobieństwo migreny. Upały też są częstym powodem bólów głowy, tak samo jak zmiany ciśnienia. Nie mamy wpływu na pogodę, możemy jednak nosić okulary przeciwsłoneczne, pić dużo wody oraz unikać słońca w południe.
8. Mocne zapachy
Mocne zapachy – nawet te przyjemne – mogą wywołać migrenę. Przyczyna nie jest jasna, ale silne zapachy mogą stymulować układ nerwowy. Najczęstszymi czynnikami wywołującymi są: farba, perfumy oraz pewne rodzaje kwiatów.
7. Akcesoria do włosów
Mocne wiązanie włosów w kucyk może spowodować napięcie tkanki łącznej pokrywającej głowę, co prowadzić może do bólu głowy. Opaski, warkocze oraz ciasne czapki mogą mieć podobny efekt. Jeśli masz z tym problem, szybką ulgę przyniesie rozpuszczenie włosów.
6. Ćwiczenia
Intensywne ćwiczenia, a nawet seks, mogą wywołać ból głowy. Tego typu bóle głowy najczęściej występują u osób, które podatne są na migreny.
5. Nieodpowiednia postawa
Garbienie się, siedzenie na krześle bez podparcia dolnej części pleców, patrzenie w monitor, który jest ustawiony zbyt wysoko lub zbyt nisko oraz trzymanie telefonu między uchem a ramieniem może spowodować ból głowy. Jeśli masz częste bóle głowy, zwróć uwagę na swoje nawyki w pracy.
4. Niektóre pokarmy
Sery długo dojrzewające, np. pleśniowe, cheddar czy parmezan, mogą wywołać ból głowy ze względu na zawartą w nich tyraminę – im starszy ser, tym więcej tyraminy zawiera. Tyramina występuje też w czerwonym winie i innych alkoholach, a także przetworzonej wędlinie, która zawiera też często dodatkowe substancje wywołujące bóle głowy. Ból głowy wywołany przez substancje konserwujące jest zazwyczaj odczuwalny po obu stronach głowy, w przeciwieństwie do klasycznej migreny, którą odczuwa się po jednej ze stron.
3. Opuszczanie posiłków
Ból spowodowany głodem nie zawsze jest dla nas oczywisty. Ból może się pojawić, zanim odczujemy głód. Powodem jest spadek poziomu cukru we krwi, jednak nie próbuj leczyć takiego bólu głowy batonikiem, ponieważ słodycze znacznie podnoszą poziom cukru, który spada później jeszcze bardziej.
2. Jak zapobiegać bólom głowy?
Aby zminimalizować ryzyko wywołania bólu głowy, pamiętaj:
1. Kiedy wybrać się do lekarza?
Każdy nowy ból głowy, który jest bardzo intensywny i trwa przez kilka dni, powinien być skonsultowany z lekarzem. Poinformuj lekarza o tym, czy występowanie bólu głowy zmienia się, np. pod wpływem nowych czynników. Jeśli ból głowy występuje razem z problemami ze wzrokiem, poruszaniem się, napadami, gorączką lub sztywnością karku, zgłoś się do lekarza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze