Zasady zdrowego żywienia - czy naprawdę je znasz?
BEATKA • dawno temuZdrowa dieta wpływa na organizm. Niestety, stresująca praca i szybki tryb życia powodują, że coraz mniejszą wagę przykładamy do tego, co jemy. Jedzenie typu fast food i niezdrowe przekąski są dużym ułatwieniem dla osób wiecznie zapracowanych. Jednak oprócz dodatkowych kalorii nie dostarczają organizmowi żadnych składników odżywczych. W konsekwencji pojawiają się problemy z wagą i ze zdrowiem. Warto zacząć wyrabiać sobie zdrowe nawyki żywieniowe.
Zasady odżywiania
Niektórzy nie wyobrażają sobie przygotowania posiłku bez białej mąki, mleka, masła, cukru czy mięsa. Oczywiście, nie trzeba z nich całkowicie rezygnować, ale warto je ograniczyć lub zastąpić zdrowszymi zamiennikami. Zamiast oczyszczonej mąki pszennej, sięgnij po nieoczyszczoną mąkę pełnoziarnistą (bogatą w sole mineralne, witaminy i błonnik).
Słyszałaś o tym, że mleko wzmacnia kości? Owszem, w mleku znajduje się dużo wapnia, ale jest ono słabo przyswajalne przez organizm ludzki. Mleko jest za to silnym alergenem i jest ciężkostrawne. Zamiast mleka lepiej sięgnąć po produkty mleczne fermentowane, tj. jogurt naturalny, kefir, ser biały, ser żółty. W powyższych produktach znajduje się zdrowa flora bakteryjna.
Masło to kolejny produkt znajdujący się na czarnej liście. W maśle znajduje się 82% tłuszczu, w większości są to tłuszcze nasycone. Masło podwyższa poziom złego cholesterolu LDL. Cukier spożywany w nadmiarze może doprowadzić do cukrzycy. Oczywiście, nie chodzi tylko o czysty cukier, ale też o wszystkie produkty z dodatkiem cukru – słodzone napoje, ciasta, słodycze. Cukier sprzyja tyciu i jest zupełnie bezwartościowy. Zamiast cukru, warto używać miodu. Miód ma wiele właściwości zdrowotnych. Ale uwaga, zdrowy jest jedynie miód naturalny.
Sposób jedzenia
Warzywa i owoce to źródło witamin i mikroelementów, są one też bogate w błonnik. Ponieważ podczas obróbki termicznej warzywa i owoce tracą część swoich właściwości, należy je jeść świeże. Oprócz tego, co jemy, warto zwrócić uwagę na to, jak jemy i kiedy. Warto wcześniej zaplanować posiłki i rozłożyć je w czasie. Zamiast zjadać trzy obfite posiłki, lepiej rozłożyć je w czasie na pięć mniejszych. Dzięki zaplanowaniu posiłków, unikniemy podjadania niezdrowych przekąsek. Jeżeli zaś złapie nas nagły głód, warto przechowywać w domu zdrowe przekąski (bakalie, orzechy, suszone owoce). Ostatni posiłek należy zjadać co najmniej dwie godziny przed snem.
Jedzenie należy dokładnie przeżuwać, w myśl zasady, że żołądek nie ma zębów. Pamiętaj o tym, że trawienie zaczyna się już w jamie ustnej. Duże kawałki jedzenia są długo trawione w żołądku. Żeby przyspieszyć proces trawienia, nie należy zrezygnować z picia przed, w trakcie lub po posiłku. Można pić około pół godziny przed lub dwie godziny po zjedzeniu. Popijanie w trakcie jedzenia może być przyczyną wzdęć.
Codziennie warto wypijać co najmniej dwa litry wody. Do wody można dodawać świeży sok z cytryny. Wody smakowe są niepolecane, gdy są one słodzone i dostarczają niepotrzebnych kalorii. Również woda gazowana powinna zniknąć z naszego jadłospisu. Gazowane napoje pobudzają apetyt i prowadzą do wzdęć. Wody mineralne i wody źródlane warto pić na przemian.
Kawę i herbatę należy pić od razu po zaparzeniu. Z herbat najzdrowsza jest herbata zielona, herbata czerwona i herbata biała. Jeśli jesteś smakoszem kawy, nie musisz z niej rezygnować. Zamiast mleka skondensowanego dodawaj do kawy zwykłe mleko o 2% zawartości tłuszczu. Jeżeli możesz, zrezygnuj z cukru.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze