10 zasad zdrowego odżywiania, których nie znasz

10. Racjonalne odżywianiePodstawą zdrowego żywienia są produkty pełnoziarniste, chude mięso, nabiał, owoce oraz warzywa. Istotna jest również ilość i częstotliwość spożywanych posiłków oraz łączenie ze sobą poszczególnych grup żywności. Co warto wiedzieć?
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

10. Racjonalne odżywianie
Podstawą zdrowego żywienia są produkty pełnoziarniste, chude mięso, nabiał, owoce oraz warzywa. Istotna jest również ilość i częstotliwość spożywanych posiłków oraz łączenie ze sobą poszczególnych grup żywności. Co warto wiedzieć?

9. Im częściej jesz, tym szybciej schudnieszWażną zasadą racjonalnej diety jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie, w odstępach nie większych niż 3-4 godziny. W ten sposób regulujemy pracę układu pokarmowego, a tym samym zmniejszamy zapotrzebowanie organizmu na magazynowanie tłuszczu.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

9. Im częściej jesz, tym szybciej schudniesz
Ważną zasadą racjonalnej diety jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie, w odstępach nie większych niż 3-4 godziny. W ten sposób regulujemy pracę układu pokarmowego, a tym samym zmniejszamy zapotrzebowanie organizmu na magazynowanie tłuszczu.

8. Nie powinnaś odczuwać głoduUczucie silnego głodu to znak, że jesz za rzadko lub produkty żywnościowe są za bardzo przetworzone i nie zapewniają organizmowi dostatecznej ilości energii. Co więcej, głód nie jest sprzymierzeńcem odchudzania, bo często prowokuje nas do sięgania po niezdrowe i kaloryczne przekąski. Dlatego zadbaj o to, aby w ciągu dnia jeść w regularnych odstępach czasu, a do przyrządzania dań wybieraj jedynie produkty pełnowartościowe, które nie są przetworzone.
Zdjęcie autorstwa Lebensmittelfotos / CC BY

8. Nie powinnaś odczuwać głodu
Uczucie silnego głodu to znak, że jesz za rzadko lub produkty żywnościowe są za bardzo przetworzone i nie zapewniają organizmowi dostatecznej ilości energii. Co więcej, głód nie jest sprzymierzeńcem odchudzania, bo często prowokuje nas do sięgania po niezdrowe i kaloryczne przekąski. Dlatego zadbaj o to, aby w ciągu dnia jeść w regularnych odstępach czasu, a do przyrządzania dań wybieraj jedynie produkty pełnowartościowe, które nie są przetworzone.

7. Ostre potrawy na przyśpieszenie metabolizmuDodatek ostrej papryczki do dań może znacząco przyśpieszyć metabolizm. Zawarta w jej składzie kapsaicyna stymuluje pracę układu pokarmowego, a tym samym wspomaga procesy odchudzania. Chociażby z tego względu warto każdego dnia przyrządzić w domu jakąś pikantną potrawę.
Zdjęcie autorstwa Christoph / CC BY

7. Ostre potrawy na przyśpieszenie metabolizmu
Dodatek ostrej papryczki do dań może znacząco przyśpieszyć metabolizm. Zawarta w jej składzie kapsaicyna stymuluje pracę układu pokarmowego, a tym samym wspomaga procesy odchudzania. Chociażby z tego względu warto każdego dnia przyrządzić w domu jakąś pikantną potrawę.

6. Węglowodany jako ważny element dietyWiele osób na diecie odchudzającej rezygnuje ze spożywania produktów bogatych w węglowodany. Jednak pełnowartościowe produkty zbożowe są źródłem długotrwałej energii i powinny one stanowić podstawowy element śniadania. Ważne jest to, aby nie spożywać produktów przetworzonych, takich jak białe pieczywo i makarony, cukier i słodycze.
Zdjęcie autorstwa romanov / CC BY

6. Węglowodany jako ważny element diety
Wiele osób na diecie odchudzającej rezygnuje ze spożywania produktów bogatych w węglowodany. Jednak pełnowartościowe produkty zbożowe są źródłem długotrwałej energii i powinny one stanowić podstawowy element śniadania. Ważne jest to, aby nie spożywać produktów przetworzonych, takich jak białe pieczywo i makarony, cukier i słodycze.

5. Makaron wcale nie tuczy?Wiele osób dbających o linię unika makaronu. W rzeczywistości produkt ten może stanowić cenne dla naszego organizmu źródło węglowodanów złożonych, które zapewniają energię na długi czas. Istotne jest to, aby wybierać makaron pełnoziarnisty albo z pszenicy durum i nie dodawać do niego tłustych sosów na bazie śmietany.
Zdjęcie autorstwa joshuemd / CC BY

5. Makaron wcale nie tuczy?
Wiele osób dbających o linię unika makaronu. W rzeczywistości produkt ten może stanowić cenne dla naszego organizmu źródło węglowodanów złożonych, które zapewniają energię na długi czas. Istotne jest to, aby wybierać makaron pełnoziarnisty albo z pszenicy durum i nie dodawać do niego tłustych sosów na bazie śmietany.

4. Owoce idealne na przekąskę między posiłkami?Owoce są bardzo szybko trawione przez nasz organizm, a składniki w nich zawarte w równie szybkim tempie są wykorzystywane na energię. W celu wydłużenia w czasie tego procesu warto połączyć owoc z nabiałem lub zdrowymi tłuszczami. Przykładowo, banana można posmarować masłem orzechowym (oczywiście bez zawartości cukru), a truskawki zjeść wraz z twarogiem. Dzięki takiemu połączeniu otrzymamy posiłek stanowiący źródło długotrwałej energii.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

4. Owoce idealne na przekąskę między posiłkami?
Owoce są bardzo szybko trawione przez nasz organizm, a składniki w nich zawarte w równie szybkim tempie są wykorzystywane na energię. W celu wydłużenia w czasie tego procesu warto połączyć owoc z nabiałem lub zdrowymi tłuszczami. Przykładowo, banana można posmarować masłem orzechowym (oczywiście bez zawartości cukru), a truskawki zjeść wraz z twarogiem. Dzięki takiemu połączeniu otrzymamy posiłek stanowiący źródło długotrwałej energii.

3. Mrożonki wcale nie takie złe?Powszechnie panuje przekonanie, że warzywa oraz owoce tracą większość witamin i minerałów w trakcie procesu mrożenia. Jednak nowoczesne techniki mrożenia umożliwiają zachowanie w ich składzie nawet 90% składników odżywczych.
Zdjęcie autorstwa Kaz / CC BY

3. Mrożonki wcale nie takie złe?
Powszechnie panuje przekonanie, że warzywa oraz owoce tracą większość witamin i minerałów w trakcie procesu mrożenia. Jednak nowoczesne techniki mrożenia umożliwiają zachowanie w ich składzie nawet 90% składników odżywczych.

2. Warto jeść mrożonkiMrożonki powinny być obecne w naszej diecie szczególnie w zimie, gdyż wtedy na rynku dostępny jest niewielki wybór świeżych warzyw i owoców. Produkty te stanowią źródło cennych dla naszego organizmu witamin i minerałów. Chociażby z tego względu w tym czasie warto sięgać po mrożonki, które zawierają w składzie niemal identyczną zawartość składników odżywczych jak ich świeże odpowiedniki.
Zdjęcie autorstwa epSos .de / CC BY

2. Warto jeść mrożonki
Mrożonki powinny być obecne w naszej diecie szczególnie w zimie, gdyż wtedy na rynku dostępny jest niewielki wybór świeżych warzyw i owoców. Produkty te stanowią źródło cennych dla naszego organizmu witamin i minerałów. Chociażby z tego względu w tym czasie warto sięgać po mrożonki, które zawierają w składzie niemal identyczną zawartość składników odżywczych jak ich świeże odpowiedniki.

1. Tłuszcze są dobre?Niedostateczna ilość tłuszczu w diecie ogranicza wchłanianie w układzie pokarmowym witamin: A, D, E oraz K. To ważne, aby w zdrowej diecie wykorzystywać zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek czy olej rzepakowy. Powinny one stanowić nieodłączny element sałatek i warzyw.
Zdjecie autorstwa U.S. Department of Agricu / CC BY

1. Tłuszcze są dobre?
Niedostateczna ilość tłuszczu w diecie ogranicza wchłanianie w układzie pokarmowym witamin: A, D, E oraz K. To ważne, aby w zdrowej diecie wykorzystywać zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek czy olej rzepakowy. Powinny one stanowić nieodłączny element sałatek i warzyw.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Nowa metoda leczenia żylaków – pokaż nogi tego lata! Jak radzić sobie ze złością? Syndrom XXI wieku Pierwszy krok do nieskazitelnej cery. Efekty zauważysz od razu Weź sprawy w swoje ręce – badaj piersi! Zielone anti-aging w gabinecie medycyny estetycznej Jedna kropla – bezcenna wiedza. Co o zdrowiu mówi nasza krew? Mocne perfumy potrafią nieźle zdenerwować współpracowników Nie potrafisz znaleźć motywacji do odchudzania? Zobacz gwiazdy, które przeszły nieprawdopodobną metamorfozę! Co wpływa na nasz gust kulinarny? Zalety likopenu w diecie Jak nie dać się jesiennej depresji?