Racjonalne odżywianie - poznaj jego zasady
DAMIESA • dawno temuDrastyczna dieta nie tylko jest receptą na to, jak nabawić się problemów ze zdrowiem, ale także często staje się przyczyną pojawienia się efektu jojo lub nieestetycznych rozstępów. Jak zatem jeść, aby nie przybierać na wadze, a jednocześnie nie rezygnować z ulubionych posiłków? Grunt to zdrowe żywienie oparte na odżywczych produktach, a nie popularnych zapychaczach żołądka.
Mniej kaloryczne odpowiedniki znanych produktów
Wiele mówi się o tym, że węglowodany w diecie tuczą i jest w tym sporo prawdy. Warto jednak pomyśleć nad tym, jak sprawić, aby nie wpływały tak destruktywnie na sylwetkę. Godną polecenia zasadą żywieniową jest zatem zamiana białego pieczywa na ciemny chleb razowy, najlepiej ten przyrządzany na zakwasie. Podobnie należy postąpić z makaronem. By zachować na dłużej szczupłą sylwetkę, należy wybierać ten pełnoziarnisty. Biały ryż warto zastąpić brązowym. Kolejnym krokiem w walce o zgrabną figurę jest rezygnacja z ziemniaków. Jeśli już nie można pohamować ochoty na ich jedzenie, to niech przynajmniej nie będą one smażone na patelni czy polane tłustym sosem. Do dań obiadowych lepszym rozwiązaniem będzie dodawanie do mięsa kaszy gryczanej czy jęczmiennej.
Jeśli chodzi o menu śniadaniowe, to zamiast tostów z kalorycznym serem żółtym i soloną szynką, dobrze swe zadanie spełni miseczka jogurtu z musli oraz kilkoma łyżkami otrąb. Taki posiłek nie tylko sprawi, że organizm będzie zaopatrzony w niezbędne dla zdrowia ilości błonnika, który wywołuje uczucie sytości i tym samym powoduje, że napady głodu są znacznie rzadsze, ale również zadziała pozytywnie na przewód pokarmowy. Dania śniadaniowe takie jak omlety, jajecznica z dodatkami czy placki. W czasie ich przygotowywania zdecydowanie lepiej będzie zastąpić masło wysokiej jakości margaryną lub usmażyć je bez żadnego tłuszczu! Takie zdrowe posiłki nie tylko dostarczą cennych wartości odżywczych, ale także nie spowodują przybierania na wadze.
Zdrowe „zapychacze”, czyli jak jeść, żeby się najeść?
Istnieją takie rodzaje produktów, które choć zjedzone w małej ilości, mogą na długo pozostawić w żołądku uczucie sytości, a to z kolei hamuje nadmierny apetyt i ochotę na notoryczne podjadanie między posiłkami. W czasie lata dobrym wyborem będzie, np. arbuz. Owoc ten składa się w 90% z wody, więc zjedzenie nawet kilku kawałków nie przyczyni się do wzrostu tkanki tłuszczowej. Jedzenie arbuza sprawia, że jego sok wypełnia żołądek płynem, co powoduje, że po jego spożyciu można poczuć się naprawdę najedzonym. Podobnie działają też płatki owsiane, otręby, suszone owoce, banany, a także ciecierzyca. Mają one błonnik, który pęcznieje w żołądku, wypełnia jelita i jednocześnie działa jak „miotełka”, która usuwa wszelkie metale ciężkie czy szkodliwe toksyny. Polecane są też sałatki owocowe. Ich jedzenie zmniejsza uczucie głodu, więc pomaga dbać o linię.
Warto wiedzieć, że powolne spożywanie pokarmów przyczynia się do utrzymywania wagi na stałym poziomie. Dokładne przeżuwanie powoduje lepsze trawienie, a więc jest świetną metodą na schudnięcie. Dietetycy apelują także, aby posiłki celebrować. Należy je spożywać w spokoju, a nie np. oglądając telewizję. Tym sposobem szybciej osiąga się uczucie sytości, zjadając przy tym znacznie mniejsze porcje.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze