Ogórki konserwowe
KAROLINA • dawno temuZbliżająca się wielkimi krokami jesień zmusza nas do poszukiwań sposobów na przetwarzanie owoców i warzyw, abyśmy mogli się cieszyć ich smakiem przez cały rok. Jednymi z najczęściej przygotowywanych na zimę warzyw są zielone ogórki gruntowe, które stanowią niezastąpione źródło wielu witamin. Zobacz, jak w łatwy i szybki sposób, możesz je samodzielnie przygotować.
Przetwory z ogórków
Ogórki są idealnym pomysłem na przetrwanie długiej i mroźnej zimy. To w nich mieszczą się witaminy C oraz witaminy z grupy B. W ich składzie znajduje się także wiele substancji zasadowych, które skutecznie odkwaszają organizm. Poza tym w ogórkach mamy wiele różnych soli mineralnych, a także magnez, wapń, miedź, żelazo, fosfor, fluor, cynk, jednak ich zawartość nie jest wysoka. Ogórki nie stanowią zazwyczaj dania głównego, a jedzone są jako lekka przystawka lub dodatek, ponieważ 100 g ogórka dostarcza do organizmu jedynie 15 kcal.
Pomysłem na wzbogacenie wartości odżywczych omawianego warzywa może być jego przetworzenie, które umożliwi nam rozsmakowywanie się w ogórkach kiszonych, sałatce z ogórków lub ogórkach konserwowych. Konserwowanie ogórków znacznie przedłuży ich trwałość, a dzięki wykonaniu kilku prostych czynności, zyskasz smaczny dodatek do codziennych obiadów.
Istnieje wiele przepisów, a postępowanie według wskazówek w nich zawartych pozwoli ci urozmaicić smak marynowanych ogórków. Do najpopularniejszych innowacji należy dodawanie miodu, musztardy, papryki albo chili.
Poniżej znajdziesz przepis na pyszne ogórki konserwowe, które pozbawione są wymyślnych dodatków. Podążając za przepisem, możesz swobodnie dodawać dowolne składniki, które wzbogacą walory smakowe ogórków. Warto jednak dobrze znać podstawową recepturę przyrządzania ogórków marynowanych.
Przepis na ogórki konserwowe
Składniki potrzebne do przyrządzenia ogórków konserwowych:
- 4 szklanki wody,
- 2 łyżeczki cukru,
- 1 łyżeczka soli,
- 75 ml octu 10%,
- 2 ziarenka ziela angielskiego,
- gorczyca,
- liść laurowy,
- koper,
- marchew,
- czosnek,
- małe ogórki zielone.
Ogórki należy dokładnie umyć i umieścić w słoikach. Marchewkę należy ugotować i pokroić w plastry i wraz z koprem, ząbkiem czosnku, liściem laurowym i kilkoma ziarnami gorczycy umieścić w słoikach.
Wodę trzeba zagotować, dodając do niej cukier, sól i ziele angielskie. Po zdjęciu garnka z ognia należy wlać do niego 75 ml octu.
Przygotowaną zalewę wlewamy do słoików, które trzeba dobrze zakręcić i poddać pasteryzacji przez około pół godziny.
Ogórki konserwują się przez około 2 tygodnie, dlatego też dopiero po upływie tego czasu nadają się do jedzenia.
Powodzenia!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze