Zupa ogórkowa
DAMIESA • dawno temuTradycyjna polska zupa, to jedno z tych dań, których nie sposób sobie odmówić. Wyrazisty smak, niebywały aromat i unikalna receptura sprawiają, że taka potrawa ma wielu koneserów, a co więcej, zjednuje sobie zwolenników także w postaci odwiedzających nasz kraj turystów. Zupa ogórkowa jest nie tylko bardzo sycąca, ale także niezwykle zdrowa. Na czym polega jej lecznicze działanie? Pora się o tym przekonać.
Wartości odżywcze ogórka
Warzywo to jest jednym z produktów polecanych w diecie odchudzającej, ponieważ przyspiesza utratę zbędnych kilogramów oraz pomaga pozbywać się nadmiaru wody z organizmu. Do tego ogórek jest niezwykle niskokaloryczny, bo składa się z 96% wody, więc można go spożywać do woli i pod każdą postacią. W 100 gramach mamy zaledwie ok. 8 kcal! Znajdziemy w nim witaminę C i A, K i kwas foliowy. Do tego zawiera takie pierwiastki, jak: magnez, fosfor, mangan czy potas. Ponoć świeżo wyciśnięty z niego sok przyczynia się do leczenia gruźlicy. Warto pamiętać o tym, że ogórka zielonego nie powinno się łączyć z warzywami obfitującymi w witaminę C, gdyż przez zawartość kwasu askorbinowego zostaje ona w w takim zestawieniu niemal całkowicie zniszczona. W procesie kiszenia ogórek zyskuje na wartościach odżywczych, stając się lekiem na rozmaite dolegliwości organizmu. Ponadto w takiej postaci jest on także lepiej przyswajalny. Przede wszystkim zbawienne wpływa na układ moczowy, zapewniając prawidłową filtrację nerek i zapobiegając kamicy nerkowej. Do tego sok z ogórka kiszonegolikwiduje zaparcia, polecany jest przy nadkwasocie żołądka, a także robaczycy jelitowej u dzieci. Zatem zupa przygotowana na jego bazie może stać się jedną z propozycji dietetycznego menu.
Przepis na zupę ogórkową
Na pewno każdy ma swój sposób na przygotowanie tej pysznej potrawy. Amatorów kulinarnych powinien ucieszyć fakt, że jej przygotowanie jest niezwykle proste. Składniki, jakich będziemy potrzebować, to: 5 ogórków kiszonych, 2 skrzydełka kurczaka (opcjonalnie można wybrać też żeberka), kostkę rosołową, włoszczyznę oraz przyprawy (ziele angielskie, liść laurowy oraz sól i pieprz). Najpierw musimy przygotować wywar rosołowy. W osolonej wodzie wraz z przyprawami należy zagotować skrzydełka. Kiedy wytrąci się szumowina, należy ją zebrać i dodać warzywa. Następnie do garnka wrzucamy kostkę bulionową i dokładnie mieszamy. Dopiero pod koniec gotowania do całości dodajemy starte ogórki kiszone. Receptą na ich bardziej wyrazisty smak będzie wcześniejsze ich odsączenie, a następnie lekkie podsmażenie na maśle. Tak przyrządzoną miksturę serwujemy z grzankami, z dodatkiem kilku łyżek śmietany, która wysubtelni smak, i dekorujemy koperkiem. Jeśli chcemy, aby ogórkowa była bardziej gęsta, dobrym rozwiązaniem będzie dodanie do niej w czasie gotowania kilku ziemniaków, które sprawią, że na dłużej będziemy cieszyć się przyjemnym uczuciem sytości w żołądku, a tym samym ograniczymy podjadanie łakoci między posiłkami. Sok z odsączonych ogórków można wykorzystać jako napój skutecznie zaostrzający apetyt.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze