Jak wyczyścić piekarnik? A może wybrać piekarnik, który czyści się sam?
MAGDALENA BIAŁOUSZ • dawno temuArtykuł sponsorowany
Piekarnik, który czyści się sam, to marzenie każdego, kto choćby od czasu do czasu coś piecze. Czyszczenie piekarnika z przypalonego tłuszczu oraz zapieczonych resztek jedzenia to żmudna i niewdzięczna praca, nieraz obarczona ryzykiem niepowodzenia. Ale pieczenie ciasta w piekarniku zabrudzonym tłuszczem z mięsa albo przypalonym serem to bardzo kiepski pomysł… Istnieją na szczęście sprawdzone domowe sposoby umożliwiające utrzymanie urządzenia w czystości, a w przypadku silnych zabrudzeń możemy także skorzystać z pomocy gotowych środków chemicznych. Warto też skorzystać z nowoczesnych technologii, dzięki którym nasz piekarnik oczyści się sam.
Jak domowym sposobem wyczyścić zabrudzony piekarnik?
Niewielkie zabrudzenia piekarnika bez problemu usuniemy, stosując domowe i ekologiczne sposoby. Świeże, niezapieczone plamy z tłuszczu, które powstają praktycznie po każdym użyciu sprzętu, najlepiej jest wyczyścić mokrą gąbeczką z odrobiną płynu do naczyń. Regularne dbanie w ten sposób o piekarnik zapobiegnie powstawaniu nawarstwionych i przypalonych zabrudzeń, których usunięcie jest trudne oraz czasochłonne.
Z lekkimi zabrudzeniami bardzo dobrze radzi też sobie prosta metoda, jaką jest przemycie piekarnika roztworem octu spirytusowego i wody. Roztwór przyrządzamy w stosunku 1:1, co oznacza, że do 100 ml wody dodajemy 100 ml octu. Mieszanka ta pozwala odświeżyć wnętrze urządzenia i zlikwidować nieprzyjemny zapach.
W przypadku zaschniętych resztek jedzenia, w pierwszej kolejności trzeba je zmiękczyć i rozpuścić za pomocą pary wodnej. Do nagrzanego do 180oC piekarnika wstawiamy miskę lub naczynie żaroodporne z wodą i podgrzewamy przez około 60 minut, korzystając z funkcji termoobiegu. Następnie zostawiamy piekarnik do wystygnięcia, po czym przemywamy jego ścianki mokrą ściereczką z dodatkiem płynu do naczyń.
Jeśli pomimo tego zabiegu nadal widoczne są zabrudzenia, możemy przygotować domową pastę czyszczącą, którą nakładamy w miejsce pozostałych plam. Do 2 łyżek sody dodajemy 2 łyżki gorącej wody i dokładnie mieszamy. Miksturę aplikujemy na zabrudzenia i zostawiamy na około 15 minut, po tym czasie przemywamy piekarnik ostrą stroną mokrej gąbeczki. Soda ma świetne właściwości czyszczące, pochłania nieprzyjemne zapachy, nie rysuje żadnych powierzchni, a do tego jest ekologiczna i bezpieczna dla człowieka.
Czyszczenie przypalonego piekarnika
Jeśli nasz piekarnik jest już mocno zaniedbany i znajdują się w nim liczne przypalone plamy tłuszczu oraz jedzenia, to musimy wytoczyć ciężkie działa i przygotować się na żmudną walkę z zabrudzeniami. W pierwszej kolejności lepiej wypróbować domowe sposoby, dopiero jeśli te metody zawiodą, trzeba sięgnąć po środki chemiczne.
Standardowo najpierw rozmiękczamy zabrudzenia za pomocą pary wodnej. Następnie w miejsce najtrudniejszych plam nakładamy pastę z sody i wody, którą zmywamy gąbeczką po 15 minutach. Ostatnim etapem jest ręczne szorowanie pozostałych zabrudzeń przy użyciu szczoteczki lub ostrej strony gąbki i mieszanki soli, sody, wody oraz octu.
Z mocnymi przypaleniami możemy też sobie poradzić, sporządzając domowy środek na bazie boraksu, który ma działanie czyszczące i odkażające. Substancja ta jest niezastąpiona wszędzie tam, gdzie ocet i soda nie dają rady. Należy zmieszać 3 łyżki boraksu z 50 ml octu, 400 ml wody i kroplą płynu do naczyń.
Miksturę przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i dokładnie spryskujemy nią zabrudzenia wewnątrz piekarnika. Następnie czekamy kilka minut i myjemy urządzenie wodą z dodatkiem płynu do naczyń. W razie potrzeby czynność powtarzamy.
Chcąc uporać się z trudnymi plamami przypalonego jedzenia oraz tłuszczu, możemy sięgnąć po gotowe środki chemiczne, które przeznaczone są specjalnie do czyszczenia piekarników. Decydując się na gotowe środki chemiczne, należy zachować dużą ostrożność i stosować je tylko zgodnie z zaleceniami. Bardzo ważne jest też dokładne spłukanie resztek preparatu. Nigdy nie należy też mieszać domowych metod z kupnymi produktami, ponieważ może powstać silnie toksyczna, a nawet wybuchowa mieszanka, niebezpieczna dla zdrowia oraz życia.
Piekarnik, którego nie trzeba czyścić. Pyroliza, a może samoczyszcząca powłoka?
Utrzymanie piekarnika w idealnej czystości wymaga sporo czasu i wysiłku. Istnieją jednak nowoczesne technologie, dzięki którym mozolne usuwanie przypaleń, zabrudzeń oraz plam z tłuszczu nie będzie już nas dotyczyło. Mowa tu o pyrolizie i specjalnych powłokach samoczyszczących, które stosowane są w piekarnikach marki Bosch. Umożliwiają one samoistne czyszczenie wnętrza urządzenia, bez brudzenia sobie rąk i bez użycia chemicznych środków.
Sprawdź, jakie piekarniki do zabudowy oferuje marka Bosch»
Czyszczenie pyrolityczne to genialne w swojej prostocie rozwiązanie, które polega na rozgrzaniu wnętrza piekarnika do bardzo wysokiej temperatury (ok 480oC), w efekcie czego wszelkie resztki jedzenia ulegają spaleniu na popiół. Dużym atutem tej metody jest niezwykle wysoka dokładność i efektywność, czyszczeniu podlegają bowiem wszystkie, nawet najtrudniej dostępne zakamarki. Po zakończonym procesie piekarnik jest lśniący, a nam, zamiast żmudnego szorowania, pozostaje jedynie wytarcie odrobiny popiołu przy pomocy wilgotnej ściereczki. W zależności od tego, jak często pieczemy, pyrolizę zaleca się stosować średnio co 1–2 miesiące.
Na rynku dostępne są też urządzenia ze specjalnymi powłokami samoczyszczącymi umieszczonymi na wewnętrznych ściankach. Bosch w swoich piekarnikach stosuje emalię zawierającą ceramiczne mikrocząsteczki (funkcja EcoClean Direct), która pochłania zabrudzenia i rozkłada je w procesie katalizy na CO 2 i H2O. Od pyrolizy metodę tę odróżnia to, że działa ona każdorazowo podczas pracy urządzenia, sprzęt ulega więc samoistnemu regularnemu czyszczeniu. Dzięki temu rozwiązaniu piekarniki z powłoką samoczyszczącą są wyjątkowo łatwe do utrzymania w nienagannym stanie. Pozwalają też oszczędzić użytkownikom sporo czasu, który można przeznaczyć na znacznie przyjemniejsze rzeczy niż szorowanie kuchennego sprzętu.
Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze