Zupa chłodnik
DAMIESA • dawno temuKiedy z nieba leje się żar mało kto myśli o jedzeniu gorących potraw. Na takie dni idealnie nada się zatem zupa w postaci chłodnika, a można ją wykonać na szereg różnych sposobów. Jak brzmi przepis na to smacznie i lekkostrawne danie obiadowe? Oto odpowiedź.
Pomysły na chłodnik owocowy
Taka zupa owocowa ma tę zaletę, że oprócz tego, że jest pożywna i pełna wartościowych dla organizmu witamin to jeszcze nie wpływa destruktywnie na sylwetkę. Aby ją przygotować można wykorzystać takie owoce jak: truskawki, porzeczki, maliny oraz jagody. Wystarczy połączyć je wraz z jogurtem naturalnym i cukrem na miękką papkę za pomocą miksera, a przed podaniem mocno schłodzić. Serwując taką lekką zupę gościom można ją udekorować listkami mięty oraz położyć na wierzch kilka świeżych owoców. Zamiast jogurtu można także wykorzystać mleko. Innym rozwiązaniem na owocowy chłodnik może być także ugotowanie z nich kompotu, a następnie zalane nim makaronu i zabielenie całości łyżką śmietany. Słowem: wszystko zależy od pomysłowości gotującego!
Przepis na chłodnik z buraczków
Warzywny chłodnik o tej porze roku także sprawdzi się znakomicie. Aby go przygotować należy zaopatrzyć się w następujące składniki: 1 kg buraczków, cukier, sok z cytryny, 200 ml jogurtu, sól i szczypiorek. Buraczki należy pociąć na drobne kawałki i ugotować w osolonej wodzie. Konsystencja zupy powinna być bardzo gęsta. Kiedy warzywa staną się już miękkie dodaje się do nich cukier i trzyma na ogniu kolejne kilka minut. Gotowa zupa musi najpierw ostygnąć, by można było do niej dodać pozostałe składniki. Kiedy już nabierze odpowiedniej temperatury wciska się do niej sok z cytryny (jego ilość jest zależna od indywidualnych gustów, jednak warto zachować umiar), a następnie całość zagęszcza się jogurtem naturalnym. Serwując zupę można na wierzch posypać posiekany szczypiorek. Dobry pomysł, na taki buraczkowy chłodnik, stanowi połączenie tego warzywa z zielonym ogórkiem czy botwinką. W obu wersjach zupa ta smakować będzie wyśmienicie. Co ciekawe chłodnik z buraków idealnie komponuje się także w zestawieniu z jajkiem ugotowanym na twardo. Można więc go dodać tuż przed podaniem zupy, tak jak zwykło się to robić w przypadku żurku.
Jak zrobić chłodnik ogórkowy?
Ta wersja chłodnika jest chyba najbardziej orzeźwiająca, ale jednocześnie wyrazista w smaku. Przepis na jej przyrządzenie jest dziecinnie prosty, więc taką zupę mogą przygotować nawet największy amatorzy kucharzenia. Produkty potrzebne do jej przygotowania to: 1 zielony ogórek, 350 ml kefiru lub jogurtu naturalnego, 1 ząbek czosnku oraz posiekany koperek. Dla poprawy smaku można także wykorzystać przyprawy pod postacią soli i pieprzu. Wszystkie składniki należy ze sobą zmiksować, aby powstała gładka masa. Następnie zupę umieszcza się w lodówce, by mogła się schłodzić. Serwując chłodnik ogórkowy warto udekorować go natką pietruszki. Taka zupa będzie świetnie smakować podana z grzankami chlebowymi lub młodymi ziemniaczkami. Może ona nawet stanowić przystawkę podczas urządzania grilla na świeżym powietrzu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze