Filtry do wody - sposób na smaczną i czystą wodę z kranu
MAGDALENA BIAŁOUSZ • dawno temuArtykuł sponsorowany
Przefiltrowana woda z kranu pozbawiona jest specyficznego smaku, zapachu i koloru. Świetnie nadaje się do codziennego spożywania oraz przygotowywania z niej ciepłych napojów i dań. W artykule wyjaśniamy, na czym polega działanie filtrów do wody oraz w jakiej formie można z nich skorzystać.
Jak działa filtr do wody?
Filtry do wody pozwalają na usunięcie zanieczyszczeń z wody kranowej. Przyczynia się to do poprawy smaku, zapachu i barwy wody. Te kwestie wpływają często na fakt, że zamiast spożywania wody z kranu wybieramy wodę butelkowaną. Szczególnie woda twarda charakteryzuje się nieprzyjemnym posmakiem, który wpływa również na jakość przygotowywanych z niej napojów ciepłych, takich jak kawa czy herbata.
Filtrowanie pozwala na oczyszczenie wody kranowej z chloru, metali czy zanieczyszczeń mechanicznych z sieci wodociągowej. Proces ten jest bardzo prosty i nie zabiera dużo czasu. Do dzbanka lub butelki filtrującej wystarczy wlać wodę prosto z kranu. Trafia ona do filtra, który wypełniony jest węglem aktywnym. Substancja ta pochłania zanieczyszczenia i poprawia smak i zapach wody. W wielu filtrach znajduje się również żywica jonowymienna, która wpływa na zmiękczenie wody — dzięki temu zmniejszamy zanieczyszczenie sprzętów AGD kamieniem, który wytrąca się z twardej wody.
Czysta woda magazynowana jest w części dzbanka czy butelki znajdującej się pod filtrem. Należy pamiętać, że nie powinna ona być przechowywana tam za długo — może to bowiem prowadzić do pojawienia się bakterii.
Zastosowanie filtrów do wody
Filtry do wody stosowane są w różnych akcesoriach. W domu najczęściej używane są dzbanki filtrujące. Różnią się one pojemnością, kolorem i materiałem (na rynku dostępne są zarówno dzbanki szklane, jak i plastikowe). Różnorodność rozmiarów pozwala na dostosowanie jej do potrzeb — największe rozmiary sprawdzają się świetnie w rodzinach wielodzietnych, natomiast małe, litrowe dzbanki będą wygodną opcją dla jednej czy dwóch osób.
Filtry stosowane są również do oczyszczania wody w instalacji. Inne potrzebne będą w sytuacji, gdy woda pobierana jest z wodociągów, a inne, gdy źródłem jest własna studnia. Filtry takie instalować można bezpośrednio na instalacji, ale na rynku znaleźć można również modele przeznaczone do montażu na baterię.
Dla osób, które cenią sobie aktywne spędzanie czasu lub spędzają większość część dnia poza domem, ale chcą móc korzystać z wody kranowej i nie kupować wody butelkowanej, świetnie sprawdzą się butelki filtrujące. Zgrabne, bez problemu mieszczą się one w torebce i pozwalają na uzupełnianie zapasów w każdym miejscu bez obawy o czystość wody.
Jak często wymieniać filtry?
Aby móc cieszyć się czystą i smaczną wodą, ważne jest regularne wymienianie filtrów do wody. Najczęściej dokonywać tego trzeba co miesiąc. W przeciwnym wypadku filtr zużyje się i nie będzie pracował tak dobrze i wydajnie. Dzbanki i butelki filtrujące wyposażone są w specjalne wskaźniki, które przypominają o wymianie. Na rynku spotkać można modele ze wskaźnikami manualnymi, diodowymi lub elektronicznymi.
Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze