Zupy na lato
MAGDA • dawno temuChoć lato dobiega końca, aura obdarza nas jeszcze słoneczną pogodą. Dzisiaj chcę wam zaproponować propozycję na lekką zupę, którą z przyjemnością zjemy w ciepłe dni. Wśród zup królują delikatne i pożywne, przygotowane głównie ze świeżych warzyw. Polecam chłodnik na upał i pomidorówkę dla zgłodniałych. Choć w tradycji polskiej zupa jest zwykle pierwszym daniem obiadu, to z powodzeniem może również starczyć za cały posiłek, jeśli skomponujemy inaczej jej składniki.
Chłodnik ogórkowy
Tę zupę z przyjemnością możemy zrobić nawet w parny dzień, bowiem nie trzeba jej gotować. Wystarczy połączyć składniki i już – gotowe! Do przygotowania chłodnika potrzebne będą:
- 1 duży zielony ogórek,
- 4 gęste gałązki mięty,
- 500 g jogurtu naturalnego,
- 150 ml śmietanki 12% (lub kwaśnej śmietany, jeśli lubimy ostrzejszy smak),
- 2 łyżki białego octu winnego (lub estragonowego, jeśli chcemy przydać zupie bardziej ziołowy aromat),
- sól i pieprz.
Przygotowanie chłodnika rozpoczynamy od schłodzenia… talerzy. Umytego ogórka ścieramy wraz ze skórką na tarce z dużymi oczkami. Płuczemy i osuszamy miętę, następnie drobno kroimy jej listki (można to uczynić kuchennymi nożyczkami). Miętę dodajemy do ogórka. Jogurt, śmietanę i ocet wlewamy do miski, cały czas mieszając. Doprawiamy solą i pieprzem i ponownie mieszamy. Gotową zupę rozlewamy na schłodzone talerze, wrzucamy kostki lodu i przybieramy gałązkami mięty. Pychota.
Zupa z pomidorów i soczewicy
W zaledwie 30 minut przygotujemy pyszną zupę z pomidorów, czosnku i soczewicy. Zielono-białe przybranie z twarożku i świeżych listków bazylii nada jej iście letniego wyglądu. Składniki potrzebne do jej przygotowania to:
- 600 ml wywaru z kurczaka lub warzyw,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- 3 szalotki,
- 2–3 ząbki czosnku,
- kilka gałązek świeżej bazylii,
- 120 g soczewicy pomarańczowej,
- 400 g pokrojonych pomidorów z puszki,
- 100 g miękkiego twarożku,
- sól, pieprz.
Przyrządzanie wakacyjnej zupy zaczynamy od postawienia bulionu na ogniu i rozgrzania oliwy w dużym rondlu. Następnie drobno kroimy szalotkę i czosnek. Smażymy na małym ogniu ok. 5 min., do momentu aż zmiękną. W międzyczasie płuczemy i osuszamy bazylię, po czym ją kroimy, tak aby otrzymać łyżkę zieleniny (odkładamy parę listków do przybrania). Płuczemy i osączamy także soczewicę. Dodajemy ją do wywaru i pomidorów. Całość doprowadzamy do wrzenia, przykrywamy i gotujemy na małym ogniu przez 15 minut. Po około 10 minutach dodajemy połowę bazylii. W miseczce z resztą bazylii ucieramy twarożek. Zupę mielimy na purée. Doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z kilkoma łyżeczkami twarożku i przyozdabiamy listkami bazylii. Zupa bogata jest w witaminy: B, C i E.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze