Sałatka z tortellini
MAGDA • dawno temuPierogi — zdawałoby się, że to domena kuchni polskiej, ewentualnie litewskiej, białoruskiej i ukraińskiej, zwłaszcza jeśli mowa o tych z kapustą i grzybami czy z mięsem, obowiązkowo z okrasą. Także kuchnia włoska ma jednak swoje pierożki. To słynne tortellini, nadziewane najczęściej serem, szpinakiem, grzybami lub szynką zwaną prosciutto. Włosi podają je zazwyczaj z sosem pomidorowym, jednak stanowią one również główny składnik sałatek, uzupełnionych sosem na bazie majonezu, jogurtu lub śmietany. Sałatki z tortellini to także doskonały dodatek choćby do letnich dań z grilla.
Jak przygotować tortellini
Jeśli macie wprawę w przygotowywaniu tradycyjnych pierogów lub lepiłyście uszka do czerwonego barszczu, to już połowa sukcesu – ciasto i farsz robi się podobnie. Proponuję dziś prosty przepis na farsz z mięsa, ale to, co znajdzie się w waszych pierożkach to już kwestia upodobań i oczywiście rodzaju dodatków, z którymi podacie tortellini. Ostatnio przygotowałam tortellini z mozarellą i suszonymi pomidorami – były wyśmienite. Wracając do ciasta, potrzebujemy: 5 jajek, 500 g pszennej mąki, odrobinę letniej wody. Sposób przygotowania jest banalnie prosty: z jajek i mąki ugniatamy ciasto, następnie wałkujemy na cienkie paski i kroimy na małe kwadraty. Do przygotowania farszu potrzebne jest ok. 30 dag mięsa mielonego, najlepiej wieprzowo-wołowego, 1 cebula, oliwa z oliwek oraz sól i pieprz do smaku. Drobno posiekaną cebulę podsmażamy na oliwie, następnie dodajemy mięso i zalewamy wodą. Dusimy do czasu aż mięso zmieni kolor, często mieszając. Odlewamy wodę, doprawiamy masę mięsną do smaku. Czekamy aż farsz ostygnie i układamy go łyżeczką na wykonanych z ciasta formach w kształcie kwadratów. Lepimy na wzór uszek (składamy ciasto na pół po przekątnej i łączymy dwa rogi. W tym czasie gotujemy w garnku wodę, solimy ją i wrzucamy uszka. Gotujemy ok. 6 minut (do momentu wypłynięcia na wierzch). Nasuwa się pytanie: ale przecież to zwykłe uszka? Tak, cała tajemnica oryginalności typowo włoskich tortellini, oprócz rodzaju farszu (moja propozycja jest zdecydowanie spolszczona), tkwi w sposobie ich podania. Takich uszek nie podamy oczywiście zanurzonych w barszczu, tylko polejemy je sosem pomidorowym i posypiemy parmezanem albo wykorzystamy w różnego rodzaju sałatkach.
Tortellini w sałatce
Skąd pomysł na sałatki z tortellini? No cóż, być może receptury te powstały ze względu na podobieństwo ciasta na pierożki do ciasta makaronowego. Z racji mnogości rodzajów farszu, jakimi możemy wypełnić pierożki, różnorodne mogą być składniki, które dodamy do sałatki. Nadzienie stanowić ma osnowę, do której dobieramy odpowiednie (warzywne bądź mięsne) dodatki. I tak do ugotowanego (zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu) tortellini z mięsem z powodzeniem możemy dodać świeżego ogórka zielonego, dwa pomidory, pęczek koperku, sól i pieprz do smaku. Całość możemy polać sosem z jogurtu naturalnego i majonezu.
Do tradycyjnego włoskiego tortellini z serem lub szynką prosciutto warto dodać ogórki korniszone, paprykę, cebulki (najlepiej marynowane) i kukurydzę. Dla lubiących eksperymentować w kuchni, ciekawym urozmaiceniem będzie na przykład dodanie ugotowanych warzyw, np. brokułu i polanie całości sosem serowym (wystarczy podgrzać serki topione, np. masdamer).
Tortellini ze szpinakiem można wymieszać z kawałkami podsmażonej piersi kurczaka, żółtym serem, pieczarkami i mieszanką sałat. Sos majonezowy łatwo zastąpić wówczas dipem czosnkowym lub po prostu sosem winegret.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze