Kilka przepisów na smaczne musli
DAMIESA • dawno temuJakiś czas temu postanowiłam zastąpić moje tradycyjne śniadanie pożywnym musli zalanym mlekiem, lub jogurtem. Mój eksperyment trwał tydzień i muszę Wam powiedzieć, że efekty bardzo miło mnie zaskoczyły. Przekonało mnie do nich przede wszystkim uczucie lekkości, jakie się ma tuż po zjedzeniu. Bo musli mimo, że pozwala najeść się do syta, to nie powoduje uczucia ciężkości w żołądku, które nas zazwyczaj bardzo rozleniwia.
Mimo że finalnie zatęskniłam za kanapkami, to dzięki temu nauczyłam się komponować własne mieszanki i jestem pewna, że po sklepowe już raczej nie sięgnę.
Zamiast kupować te gotowe, pyszną, wyskowitaminową mieszankę możemy sobie sami wykonać w domu bawiąc się składnikami do woli i komponując własne musli ze składników, które lubimy najbardziej.
Moje propozycje to:
Musli egzotyczne – z owoców możemy użyć np. suszone daktyle, ananasy, banany, czy figi. Do tego polecałabym takie dodatki jak bakalie i rodzynki. Mieszanka będzie pysznie smakować, jeśli do całości dodamy odrobinę wiórków kokosowych. Płatki najlepiej owsiane.
Musli dietetyczne – najlepiej wybrać tutaj płatki żytnie, bo posiadają najmniej kalorii, a do tego są bogate w żelazo, magnez i witaminę PP. Owocami, które bym polecała są suszone śliwki (bo przyspieszają przemianę materii) oraz jabłka. Jeśli potrzebujemy lekkiej osłody przyda się fruktoza.
Musli odżywcze – jeśli nie jesteśmy na diecie śmiało możemy pokusić się o przyrządzenie musli z płatków owsianych. Są one bogate w białka i tłuszcze, więc co za tym idzie najbardziej kaloryczne, jednak są idealną propozycją na chłodniejsze dni, kiedy nasza odporność musi być większa. Wybór składników – dowolny, więc wszystkie składniki są dozwolone. Aby nasze musli nabrało słodkiej (i zdrowej!) oprawy warto także płatki (najlepiej nadają się do tego kukurydziane) obtoczyć w masie przyrządzonej z roztopionego miodu, masła i cukru. Tak przygotowane wkładamy do piekarnika na blasze i czekamy, aż zyskają ładny złotobrązowy kolor.
Musli na słodko – możemy tu wykorzystać np. płatki jęczmienne, które są bogate w takie składniki mineralne jak: wapń, magnez, czy fosfor. Z owoców możemy użyć np. jabłka, do których dodamy cynamon, rodzynki, ziarna słonecznika, migdały oraz suszone morele i śliwki. Całość dosładzamy brązowym cukrem.
Warto pamiętać, że przed dodaniem do mieszanki orzechów, migdałów, czy pestek słonecznika, warto je dzień wcześniej namoczyć w ciepłej wodzie, by nabrały miękkości.
Dla chcących pójść o krok dalej polecam wypróbowanie przepisy na ciasteczka musli, który znajdziecie na blogu Moje Wypieki.
Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, a musli nadaje się do tego doskonale bo dostarcza organizmowi prawdziwa bombę witamin.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze