Dania z grzybami
KAROLINA • dawno temuSierpień to czas wytężonych poszukiwań leśnych grzybów, których przyrządzenie nie musi być spędzać snu z powiek. Niedzielny spacer możesz ukoronować aromatycznymi potrawami, jakich przyrządzenie nie jest trudne, a efekt wprawi w zachwyt twoich najbliższych Zapoznaj się z artykułem i zobacz, czy warto jeść grzyby i jak sprawić, by przygotowane posiłki były smaczne.
Wartości odżywcze grzybów
Grzyby podzielić można na dwie grupy. Do pierwszej z nich zalicza się te, których spożywanie jest dla ludzi szkodliwe. Wymienić tu można znanego muchomora sromotnikowego bądź wieruszkę zatokowatą, często myloną z pieczarką. Drugą grupę tworzą grzyby jadalne i takie są przedmiotem zainteresowania mykogastronomi, zajmującej się ich wykorzystaniem w kuchni. Najpopularniejszymi grzybami jadalnymi w Polsce są borowiki, rydze, podgrzybki, gąski i opieńki. Na świecie cenione są zwłaszcza: gąska zielona, smardze, czubajka kania, muchomor cesarski, a także ekskluzywna trufla piemoncka. Wszystkie wspomniane gatunki doceniane są przede wszystkim ze względu na wyrafinowany zapach i smak. Dość powiedzieć, że może być różny w obrębie osobników tego samego gatunku, co przyczynia się do niepowtarzalności potraw z grzybami.
Czas obalić powszechnie panujący mit o braku jakichkolwiek wartości odżywczych grzybów jadalnych. Otóż określane były niegdyś mianem „mięsa leśnego” i jak wskazują na to najnowsze doniesienia, jak najbardziej słusznie, bowiem grzyby dostarczają organizmowi ilość białka zbliżoną do ilości zawartej w mięsie. Są zarazem źródłem witamin i minerałów. W grzybach znajdują się głównie witaminy rozpuszczalne w wodzie, co wynika z faktu małej zawartości tłuszczu i są to przede wszystkim witaminy z grupy B i witamina C. Jedzenie grzybów zaspokaja także zapotrzebowanie organizmu na sole mineralne, zwłaszcza na mangan, żelazo, fosfor i potas.
Poza tym za jedzeniem grzybów przemawia zawarta w nich mała ilość kalorii. W 100 g grzybów bowiem znajduje się około 300 kcal. Z jednej strony są one dietetycznym posiłkiem, ale z drugiej mogą być dla niektórych osób ciężkostrawne, podobnie jak mleko.
Grzyby w kuchni
Grzyby posiadają szerokie zastosowanie w kuchni. Mykegastronomia opracowuje coraz to wymyślniejsze przepisy kulinarne z grzybów. Mogą więc być spożywane jako surowe, smażone, pieczone, gotowane, duszone, grillowane lub marynowane. Z reguły ze szlachetnych gatunków grzybów przyrządzane są dania główne, podczas gdy mniej cenione odmiany stanowią różnego rodzaju dodatki uzupełniające danie.
Do najszybszych i najłatwiejszych receptur zaliczyć należy przepisy na grzyby smażone. Nie sposób znaleźć wspanialsze danie od świeżo zebranych i usmażonych z cebulą borowików, których piękny aromat roznosi się po całej kuchni.
Łatwe w przygotowaniu i sycące są wszelkiego rodzaju kremy lub zupy grzybowe. To wspaniała propozycja, która na pewno rozgrzeje ciało w deszczowy dzień.
Z kolei mniej szlachetne odmiany stanowią nieoceniony dodatek do wielu dań. Dość wspomnieć aromatyczny gulasz z grzybami, sos grzybowy z kopytkami, świąteczny bigos wykorzystujący suszone borowiki lub łazanki.
Ważne jest jednak, aby przed przyrządzaniem jakichkolwiek dań mieć pewność, że zebrane przez nas grzyby nie są trujące. Dlatego warto kupować grzyby z certyfikatem bądź udać się do specjalistycznego ośrodka, gdzie oceniona zostanie trafność leśnego runa.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze