2 aromatyczne dania z tymiankiem
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuTymianek nie tylko wspaniale wzbogaca smak naszej kuchni, ale także korzystnie wpływa na zdrowie. Niegdyś stosowany był w terapii szerokiego zakresu problemów – od bólu zębów, poprzez wszy i trąd, aż po koszmary nocne. Olejek tymiankowy zawiera tymol, związek o silnym działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Zioło to stanowi także wszechstronny dodatek do domowych potraw. Czytaj dalej, a poznasz 2 ciekawe przepisy na dania z tymiankiem.
Danie z tymiankiem na śniadanie
Grillowany chleb z tymiankowym pesto to idealna propozycja na weekendowe śniadanie dla całej rodziny. Aby przygotować 6 kromek, potrzebujesz:
- 2 filiżanek posiekanego szpinaku,
- ½ filiżanki świeżych liści tymianku,
- ½ filiżanki prażonych orzeszków piniowych,
- 3 posiekanych ząbków czosnku,
- ½ filiżanki świeżo startego parmezanu,
- ½ łyżeczki soli,
- ½ filiżanki oliwy z oliwek + odrobiny do posmarowania,
- ½ filiżanki crème fraîche,
- 2 łyżeczek posiekanej skórki cytrynowej,
- 6 kromek chleba wiejskiego.
Za pomocą robota z grubsza połącz szpinak, tymianek, orzeszki piniowe, czosnek, parmezan i sól. W międzyczasie dodawaj oliwę, aby uzyskać sos pesto. Będzie go więcej niż potrzebujesz, nadwyżkę przechowuj więc w lodówce i wykorzystaj z makaronem, kurczakiem lub rybą.
W małej misce zmieszaj crème fraîche i cytrynę. Wstaw na 30 minut do lodówki. Delikatnie posmaruj kromki oliwą i grilluj z obu stron przez 1–2 minuty. Gdy staną się chrupiące, nałóż na ich powierzchnię pesto, a następnie przyozdób odrobiną kremu cytrynowego.
Danie z tymiankiem na obiad
Przy użyciu tymianku i pomidorów przygotować możesz pyszną, wiosenną tartę. W celu przyrządzenia dania dla 4–6 osób potrzebujesz:
- 1 filiżanki mąki uniwersalnej,
- 1 i ¼ filiżanki startego parmezanu,
- 1 łyżki posiekanych liści tymianku + odrobiny do przybrania,
- szczypty soli morskiej i świeżo zmielonego pieprzu,
- ½ filiżanki schłodzonego, niesolonego masła, pokrojonego na kawałki wielkości 1–2 cm,
- 3–4 łyżki zimnej wody,
- 450 g dojrzałych pomidorów,
- 1 łyżki oliwy z oliwek.
Aby przygotować spód tarty, za pomocą robota delikatnie zmieszaj mąkę, ¼ filiżanki parmezanu, liście tymianku i sól. Dodaj 3 łyżki wody i jeszcze raz wymieszaj. Jeżeli ciasto wydaje się zbyt suche, dodaj resztę wody. Ugnieć ciasto, rozwałkuj, kształtując okrąg, i zawiń w folię. Umieść w lodówce na co najmniej godzinę.
W międzyczasie pokrój pomidory w cienkie plastry. Posyp je solą i pozwól schnąć w durszlaku przez około godzinę. Rozgrzej piekarnik do 180°C. Wyłóż blachę do pieczenia pergaminem i lekko posyp mąką. Wyjmij ciasto z lodówki i pozostaw na 5 minut w temperaturze pokojowej. Uformuj ciasto w blasze w 30-centymetrowy okrąg. Włóż na ok. 15 minut do lodówki. Dosusz pomidory na papierowym ręczniku. Wyjmij ciasto z lodówki, posyp resztą parmezanu, pomijając brzegi i wyłóż pomidorami. Załóż brzegi ciasta na farsz. Przypraw solą i polej odrobiną oliwy z oliwek. Piecz przez ok. 30–35 minut. Wyjmij tartę z piekarnika i pozwól jej stygnąć przez ok. 30 minut. Zanim podasz danie, posyp je solą.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze