Dania z serem
DAMIESA • dawno temuPonoć wynaleziono go aż 10 tysięcy lat temu. Dziś, wiele mówi się o złym wpływie serów na nasz organizm, jednak nie każdemu z nich można zarzucić działanie powodujące wzrost cholesterolu, przyrost wagi czy zatrzymywanie wody w organizmie. Są przecież także źródłem wapnia oraz witamin A i B. Niektóre gatunki serów polecane są nawet osobom będącym na diecie. W jakich kulinarnych zestawieniach komponować sery, aby smakowały wybornie? Oto kilka porad na ten temat.
Smak serów zależy od takich czynników jak: rasa zwierząt, a także sposób ich karmienia. To decyduje o jakości, ale także o cenie danego sera. Droższe będą te pochodzenia owczego czy koziego, a tańsze krowie.
Sery pleśniowe
Wytwarzane są z mleka i podpuszczki, i zazwyczaj cechują się niebieskawą lub zieloną pleśnią widoczną na ich powierzchni. Popularne gatunki to: brie, munster, camembert czy gorgonzola. Ten rodzaj sera będzie świetnie smakować z sałatkami. Można więc jego kawałki połączyć z sałatą lodową, pomidorami, kukurydzą, czerwoną fasolą oraz krążkami cebuli, a całość doprawić sokiem z cytryny i szczypiorkiem. Innym pomysłem może być przygotowanie z niego pysznego sosu do makaronu – wystarczy połączyć go z rozgrzaną śmietaną i dobrze wymieszać. Ser pleśniowy w subtelny sposób potrafi także wydobyć smak mięsa. Można więc zastosować go jako nadzienie do polędwiczek wołowych czy użyć jako dodatek do kotletów z kurczaka lub podać jako przystawkę podczas wiosennego grillowania na ogródku. Ser ten świetnie spełni swoją rolę także jako składnik warzywnej tortilli dla wegetarian.
Ser feta
Ten rodzaj sera jest produkowany z mieszanki pasteryzowanego mleka koziego z owczym, a jego okres dojrzewania to około trzy miesiące. Zawiera 40% tłuszczu i nie wymaga solenia. Pożywną i pełną wartości odżywczych sałatkę grecką z tym rodzajem sera potrafi przygotować chyba każdy. Wystarczy dodać fetę do kompozycji z sałaty lodowe, pomidorków, papryki i zielonego ogórka, by w ciągu kilku minut uzyskać pyszną przegryzkę pełną witamin. Kunszt kucharski polega jednak na tym, aby na bazie tego sera tworzyć prawdziwe kulinarne dzieła sztuki. Fetę możemy więc wkomponować w cannelloni łącząc ją ze szpinakiem, przyrządzić na jej bazie dietetyczne kotleciki z ziemniaków z dodatkiem poszatkowanej papryki, czosnku i oregano, a także stosować jako nadzienie do pierogów łącząc z cebulą, czosnkiem i tymiankiem.
Sery półtwarde
Optymalna temperatura ich przechowywania to ok. 6–10 stopni. Najlepiej jest je trzymać w folii aluminiowej i przed spożyciem lekko ocieplić w temperaturze pokojowej, aby ich smak stał się bardziej wyczuwalny. Popularne gatunki to: edam, cheddar, gouda czy mimolette. Cechuje je dość sprężysta konsystencja i wyrazisty aromat. Ten rodzaj sera świetnie nadaje się do potraw „na gorąco”. Możemy więc z jego dodatkiem przygotować lasagne, zapiekankę warzywną czy dodać do spaghetti lub pieczonego mięsa np. karkówki czy kurczaka. Sery póltwarde świetnie smakują podane jako przystawka do białego wina.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze