Sery żółte
KAROLINA • dawno temu • 1 komentarzCech przypisywanych żółtym serom, za które je tak bardzo kochamy jest wiele. Czy możliwe jest bowiem przyrządzenie lasagne, zapiekanek makaronowych albo domowej pizzy bez tego niezwykłego dodatku? Jedni uwielbiają jego ciągnącą konsystencję uzyskiwaną po podgrzaniu, podczas gdy drudzy wolą, jak jest delikatnie twardy i stawia opór naszym zębom. Obok tego wielu jest amatorów dyskretnego śmietankowego smaku, jak i jego wersji pikantnej. Dlaczego tak bardzo lubimy żółte sery? Wydaje się, że główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest ich rozmaitość i bogactwo sposobów ich wykorzystania w codziennie przyrządzanych potrawach. Ten niezwykły produkt to także jedna z pozycji, która z uwagi na wartości odżywcze powinna znaleźć się w naszym jadłospisie. Nie trać okazji i już teraz zobacz, jak się robi żółty ser i jakie jego rodzaje wyróżnia się. Poświęcenie chwili na przeczytanie poniższego artykułu sprawi, że z łatwością będziesz się poruszała w tym niezwykle interesującym świecie i znajdziesz ser idealny dla siebie i swoich bliskich.
Jak się robi żółty ser?
Chyba każdy smakosz tego produktu zastanawiał się choć raz, jak się robi żółty ser. Okazuje się, że proces produkcji sera żółtego nie jest aż tak skomplikowany, jakby się to mogło wydawać, choć znacznie różni się od sposobu robienia chociażby twarogu. Poza tym, mimo dość łatwej do przeprowadzenia procedury, istnieją różne rodzaje serów żółtych mających słodki, ostry, łagodny albo słony smak, urozmaicany ciekawymi dodatkami, jak na przykład zioła, przyprawy i podkreślany różnymi sposobami przetwarzania. Nadal jednak pozostaje pytanie: jak zrobić żółty ser? Otóż, wystarczy do świeżego mleka dodać podpuszczkę, będącą enzymem trawiennym pozyskiwanym z reguły z cielęcych żołądków. Powoduje to wytrącanie się jednego z białek występujących w mleku. Poprzez to zmienia się struktura sera. Na początku tworzy się kożuch, by następnie zwiększyć swą objętość. Masę tę formuje się i prasuje. Na tym także etapie żółty ser jest solony. W zasadzie tu już kończy się proces produkcji tego produktu. Większość z nas jednak gustuje w serach dojrzewających. Żeby uzyskały one określony smak, zapach i strukturę, przechowuje się je przez określony czas. Wówczas mamy do czynienia z rozkładem kolejnych substancji. Po danym czasie żółty ser jest gotowy do spożycia w postaci surowej, wędzonej, pieczonej albo smażonej. To, w jaki sposób go użyjemy zależy wyłącznie od naszej inwencji twórczej. Wiedząc już, jak powstają, warto dowiedzieć się, jakie rodzaje serów żółtych wyróżnia się.
Rodzaje serów żółtych
Głównym elementem wpływającym na to, z jakim rodzajem sera mamy do czynienia jest jego produkcja. To już na tym etapie decydujemy o wyborze substancji powodującej wytrącenie się kazeiny. Także w tym czasie powinno się pozostawić odpowiadającą nam ilość wody, by otrzymać ser półtwardy albo twardy. Produkcja sera związana jest także z tym, czy będzie on posiadał dodatki, czy też nie. Poza tym różna jest także zawartość w nim tłuszczu, co pozwala nam mówić o serach tłustych, pełnotłustych, półtłustych i chudych.
Jeżeli zatem lubisz słodkie i delikatne sery, sięgnij po ser edam. Jest on serem półtwardym i ma lekki smak. Kiedy natomiast wolisz coś bardziej wyrazistego, skuś się na kupienie kilku kawałków cheddara. Posiada on bardzo bogaty smak, który świetnie sprawdza się w przygotowaniu koreczków.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze