Czy ser żółty jest zdrowy?
DAMIESA • dawno temuTen rodzaj sera, jadany pod postacią zapiekanek, lasagne, pizzy czy śniadaniowych tostów, może i nie jest najzdrowszy, jednak nie można odmówić mu kilku korzyści, jakie daje organizmowi. Choć wiele mówi się o zgubnym wpływie sera żółtego na poziom cholesterolu, to jednak da się znaleźć w nim kilka pozytywów.
Co przemawia na korzyść jadania żółtego sera?
Głównym profitem, jaki otrzymuje organizm podczas spożywania sera żółtego, jest zaopatrzenie w cenne pierwiastki. Dzieci niechętnie pijące mleko mogą w ten sposób łatwo nadrobić niedobór wapnia w organizmie – warto więc podać im zabawny ser z dziurami. Dzięki zawartości wapnia przyczynia się on bowiem do zapobiegania próchnicy zębów, a ponadto zbawiennie działa na układ kostny. Posiada także w swoim składzie cynk, który wpływa na dobrą kondycję włosów i paznokci oraz fosfor i potas. Znaleźć w nim można również witaminę A i D. Jeśli chodzi o inne korzyści, jakie zapewnia organizmowi jedzenie sera, należy wspomnieć o tym, że poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, a także zapobiega chorobom skóry oraz przeciwdziała nowotworom. Do tego nie wywołuje uczulenia, bo posiada bardzo mało substancji alergogennych. Jego niewątpliwą wadą jest jednak to, że niestety tuczy. Stanowi zatem rodzaj przekąski dania fast food. W 100 gramach może być więc nawet do 300 kcal. Z tego też powodu jest on całkowicie zakazany w wielu dietach odchudzających. Do tego zawiera spore ilości soli, a jak wiadomo ta podnosi poziom ciśnienia we krwi, a także przyczynia się do zastojów płynów w organizmie. Skutkiem nadmiernego spożywania sera żółtego mogą być więc obrzęki ciała. Podobno wpływa on także na nasilenie migreny! Planując zdrowe odżywianie, warto więc zachować umiar w jego jedzeniu.
Jak wybrać dobry ser żółty?
Przy dokonywaniu zakupów warto zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych czynników. Przede wszystkim na zawartość tłuszczu. Osoby będące na diecie, powinny w czasie kuracji odchudzającej całkowicie wystrzegać się sera żółtego. Jednak tym, którzy nie potrafią sobie odmówić takiej przyjemności, warto polecić sery oznakowane metką ”light”. Oznacza to, że są mniej kaloryczne, a zawartość tłuszczu została w nich ograniczona do niezbędnego minimum. Decydując się na taki produkt, należy jednak liczyć się z tym, że jego walory smakowe mogą pozostawiać wiele do życzenia. Ser light jest często gumowaty i mdły, więc nie da się go jeść w większych ilościach. Dzieje się tak dlatego, że dodaje się do niego tłuszcz roślinny, który całkowicie zmienia jego naturalny zapach.
Wybierając ser żółty, należy także uważać na produkt seropodobny. Taki spożywczy wytwór zwykle zachęca do kupna niską ceną i choć smakuje podobnie, jak ten w wersji light, to nie zapewnia organizmowi tylu cennych witamin i pierwiastków, co ten oryginalny. Co więcej, taki produkt nie wykazuje praktycznie żadnych walorów zarówno odżywczych jak i smakowych. Warto o tym pamiętać, planując dania z serem. Należy także być uważnym przy odczytywaniu etykietki serów. Producenci często zamieszczają nazwy „ser typu gouda/mazdamer itd”. Takie określenie jasno świadczy o tym, że nie jest to prawdziwy ser, a jedynie podróbka jakiejś odmiany. Kupując taki produkt trzeba wiedzieć o tym, że również jego smak może przynieść niemiłe rozczarowanie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze