Zdrowe posiłki
DAMIESA • dawno temuTo co jemy, znacząco wpływa na nasze samopoczucie i kondycję fizyczną. Popularne fast foody niestety nie przyczyniają się do poprawy wyglądu naszej sylwetki, a do tego sprawiają, że czujemy się ociężale. Jakie produkty kulinarne powinniśmy zatem wprowadzić na stałe do swojej diety, aby poczuć solidny przypływ energii, a co za tym idzie zachować zdrowie?
Pożywne śniadanie
Ten najważniejszy posiłek dnia powinien składać się z produktów, które pozwolą nawet najbardziej sennym rankiem poczuć przypływ sił witalnych i chęci do działania. Błędem jest myślenie, że pożywne śniadanie, to posiłek duży objętościowo. „Opychanie” się zbyt dużą ilością kanapek powoduje jedynie uczucie przejedzenia i zamiast dodawać energii, sprawia, że czujemy się ospale, choć dopiero co wstaliśmy z łóżka. Podobnie działa tłusty omlet czy jajecznica z podsmażanym boczkiem. Takie posiłki zamiast składników odżywczych dostarczają jedynie sporej ilości kalorii, a do tego nadmiernie obciążają żołądek i powodują wzrost cholesterolu. Zdrowe śniadanie powinno składać się z pełnoziarnistego pieczywa, które jest doskonałym źródłem węglowodanów złożonych. Do tego takie produkty zapobiegają przemęczeniu i pomagają szybko poczuć przypływ energii. Podając je z bukietem warzyw, które są cennym źródłem witamin, czy bogatym w wapń twarożkiem, można zyskać zdrowe, małokaloryczne, ale jednocześnie pełne wartości odżywczych śniadanie. Zamiast kawy, zdecydowanie lepiej jest wypić szklankę zdrowego soku bez cukru. Efekt działania będzie podobny, a do tego zamiast kofeiny, dostarczymy organizmowi czyste witaminy. Dobrym pomysłem jest także częste sięganie po takie produkty jak: kefir, maślanka czy jogurt. Fermentowane napoje mleczne zawierają bowiem żywe kultury bakterii, więc wspomagają odporność, a także zbawiennie działają na układ nerwowy.
Pełnowartościowe danie obiadowe
Zamiast sięgać po odgrzewane w mikrofali „gotowce”, które choć proste w przygotowaniu, są bardzo niezdrowe, dużo lepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie do diety warzyw strączkowych, które są cennym źródłem witaminy B (jej niedobór powoduje rozdrażnienie i kłopoty ze snem). Nienasycone kwasy tłuszczone znajdziemy natomiast w rybach. Ich spożywanie może więc przyczynić się do skutecznej walki z notorycznym przemęczeniem. Równie ważnym elementem jest chude mięso, które odpowiada za produkcję czerwonych krwinek, a te z kolei podnoszą sprawność fizyczną i zapobiegają nadmiernej ospałości. Negatywnie na sylwetkę i samopoczucie wpływają węglowodany. Zamiast więc zajadać się ziemniakami czy makaronem, dużo lepszym wyjściem jest wprowadzenie do diety kasz lub brązowego ryżu, które dzięki zawartości magnezu, dobroczynnie wpływają na układ nerwowy.
Do tego, aby zapobiec uczuciu przemęczenia i pogorszenia nastroju, należy pamiętać o tym, że gwarancją dobrego samopoczucia są regularne posiłki, ale za to podawane w mniejszych porcjach. Najlepiej, aby było ich 4 lub 5. Do tego powinno się wypijać około 2 litrów wody dziennie. Odpowiednia ilość płynów zapobiegnie bowiem stanom osłabienia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze