Zasady zdrowego żywienia
DAMIESA • dawno temuNa nic zadadzą się nasze rozmaite diety, jeśli po ich zakończeniu znów wrócimy do złego odżywiania. Takie działanie szybko doprowadzi do powstania efektu jojo i może spowodować powikłania ze strony przewodu pokarmowego. Drastyczne diety odchudzające czy głodówki to najmniej racjonalne rozwiązania, jeśli chcemy stracić kilka kilo. Zdecydowanie zdrowsze, mniej inwazyjne i nie powodujące zbyt raptownej utraty wagi jest narzucenie sobie swoistego postu, w którym będziemy stosować zasadę wstrzemięźliwości w pochłanianiu wszystkiego co nam wpadnie w ręce.
Jak uniknąć zaburzeń żywienia?
Zaczyna się niewinnie. Osoby pragnące nieco wyszczuplić sylwetkę jadają coraz mniej, drastycznie ograniczając wartość kaloryczną spożywanych posiłków. Takie postępowanie kończy się często anoreksją. Inaczej sprawa się ma z kolejną chorobą cywilizacyjną czyli bulimią. W tym przypadku osoba cierpi na zaburzenia żywienia polegające na jedzeniu dużych ilości pokarmów, a następnie powodowaniu wymiotów. Obie sytuacje są wynikiem złych nawyków żywieniowych, które w konsekwencji doprowadzają do utraty zdrowia i sił witalnych. Aby do tego nie dopuścić warto więc wprowadzić do swego życia kilka zdrowych zasad.
Regularne odżywianie
Po pierwsze bardzo ważne jest ustalenie pór dnia, w jakich będziemy spożywać posiłki. Tym sposobem nie będziemy odczuwać głodu i ograniczmy podgryzanie niezdrowych łakoci czy pokarmów typu fast-food. Pory dnia, w którym będziemy jeść dania główne wyznaczmy tak, aby jeść 5 razy dziennie, w małych porcjach. Przed każdym z nich warto wypić szklankę wody, bo wtedy zjemy zdecydowanie mniej i pozbędziemy się burczenia w brzuchu. Bardzo ważne jest to, aby konsumować je w spokoju, dokładnie przeżuwając każdy kęs, a nie w pośpiechu, bo w przeciwnym razie możemy nabawić się wrzodów żołądka i dwunastnicy. Przerwa pomiędzy każdym z posiłków nie powinna być dłuższa niż 3 godziny. Do tego pijmy minimum 1,5 l wody mineralnej dziennie. Dzięki temu organizm będzie szybko oczyszczał się z toksyn, a także poprawimy perystaltykę jelit ułatwiając trawienie. Jedząc często, ale małe porcje przeciwdziałamy napadom wilczego głodu i nie powodujemy zbytniego przeciążenia żołądka wywołanego przejedzeniem. Od stołu powinniśmy wstawać z lekkim niedosytem, a nie uczuciem pełności, które powoduje nadmierną senność i przemęczenie. Ostatni posiłek najlepiej spożywać na 3 godziny przed pójściem do łóżka. Nie mogą to być jednak owoce, które podczas snu fermentują w żołądku. Jako wieczorna przekąska świetnie sprawdzą się natomiast produkty mleczne, które ułatwiają zasypianie.
Czego unikać w zdrowej diecie?
Przygotowywane posiłki na obiad w postaci warzyw zamiast usmażyć warto ugotować na parze, a mięso upiec w piekarniku w „rękawie” czyli bez grama tłuszczu. Warto też pamiętać o nie łączeniu węglowodanów z tłuszczami, bo takie zestawienie powoduje szybki wzrost masy ciała. W zdrowym jadłospisie najmniej miejsca powinny stanowić słodycze, słone przekąski i białe pieczywo. Pokarmy, które warto spożywać w dużej ilości to warzywa i owoce, a także ryby. Postaraj się także wyeliminować alkohol, który dostarcza pustych kalorii.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze