Co podawać do sake?
DAMIESA • dawno temuNierzadko bywa tak, że część z nas nie potrafi właściwie komponować potraw urządzając tzw. "tematyczne spotkania kulinarne z przyjaciółmi", a bez wiedzy na temat tego „ z czym to się je” łatwo popełnić faux paux i zamiast zabłysnąć kunsztem kucharskim zaliczyć niemiłą wtopę.
Dla tych z Was, którzy w najbliższym czasie planują wnieść do potraw trochę orientu i zaserwować gościom nieco azjatyckiej kuchnizakrapianej najpopularniejszym japońskim alkoholem kilka przekąsek, które na ta okazją sprawdzą się jak znalazł.
Sake jest pozyskiwane z ryżu i może zawierać nawet do 20% alkoholu, dlatego warto zawczasu zaopatrzyć się w lekkie przegryzki.
A opcji jest co najmniej kilka:
Sashimi – to japońska potrawa polegająca na serwowaniu surowych ryb pokrojonych w płaty, których smak wzbogacają jedynie przyprawy takie jak np. sos sojowy, czy wasabi.
Roladki azjatyckie – sporządzone z cienkiego ciasta, kapusty chińskiej "pak choi" lub owijane wodorostami, które nadziewa się ryżem oraz drobno posiekanymi warzywami, lub mięsem z dodatkiem aromatycznych przypraw. Świetnie będą smakować, jeśli podamy je z orientalnym sosem sojowym oraz ziołowym serem.
Smażone krewetki – będą świetnie dopełniać aromatu sake. Taki duet to świetna propozycja, która doskonale podkreśli i wysubtelni smak tego alkoholu.
Sushi– ryż i owoce morza zawijane w wodorosty i krojone na małe roladki, które należy zjadać w całości. Do środka można także dodać grzyby. Jest kilka rodzajów tej japońskiej potrawy. Często podaje się ją z marynowanym imbirem i zieloną herbatą.
Serowe paluszki – powinny być w złocistej panierce przyrządzonej „na chrupko”. Taka przegryzka świetnie spełnia swoją rolę jako danie typu „starter” podczas wieczornej kolacji w orientalnym stylu.
Szaszłyki z kurczaka – zasada jest jedna: mięso musi być solidnie doprawione. Można je nadziewać naprzemiennie np. z duszonymi warzywami.
Tobiko – to inaczej mówiąc nic innego jak ikra z ryby latającej. Zwykle jajka są kolory czerwono-pomarańczowego, o dość ostrym smaku.
W restauracjach sake podaje się go zazwyczaj w dzbanuszku bez ucha, z którego przelewa się go do małej czarki i dopiero w niej spożywa trunek. Jednak nie martwicie się – jeśli planujecie ucztowanie kuchni azjatyckiej w zaciszu domu sake z powodzeniem dostaniecie w sklepie, a naczynia do jego spożywania możecie spróbować poszukać w sklepach z akcesoriami kuchennymi. Ja takie naczynko znalazłam np. w sklepie internetowym Galeria Ceramiki Japońskiej Nagomi.
Z takim asortymentem pozostaje tylko oddać się przyjemności degustacji.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze