Świąteczny obiad – co przygotować na świąteczny stół?
PATRYCJA CIUPAK • dawno temuMateriał sponsorowany przez Przepisy.pl
Święta Bożego Narodzenia to dla każdego z nas szczególny, wyjątkowy czas w roku. Rodzinny, magiczny, sentymentalny, pełen małych radości i tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Nie inaczej ma się tutaj aspekt kulinarny. Słodkie wypieki i wytrawne dania, które goszczą na naszych wigilijnych stołach nie są przypadkowe. Większość z nich jest pewnego rodzaju symbolem. Sprawdźcie, jakie potrawy przygotować na świąteczny stół.
Magiczny czas w rodzinnym gronie
Świąteczne dania powstałe w głównej mierze z darów ziemi – kapusty, grochu, maku, ryb czy miodu mają za zadanie zapewnić domownikom szczęście, witalność i dostatek. Dlaczego akurat 12 potraw? To z kolei nawiązanie do ilości miesięcy w roku. Jeśli urządzacie świąteczne spotkanie dla najbliższych i chcecie jak najlepiej się na to przygotować, w tym artykule podpowiadamy, jakie dania będą najbardziej odpowiednie na tę okazję.
Pierogi
Zapytajcie kogoś zza granicy, z jakim daniem kojarzy mu się nasz kraj, a z pewnością usłyszycie, że są to pierogi. Nic dziwnego – danie to jest w naszej tradycji głęboko zakorzenione i dostępne w bardzo wielu lokalnych restauracjach. Choć wariantów na co dzień jest sporo – w święta najpopularniejszymi pierogami są te z kapustą i z grzybami: gotowane lub podsmażone na patelni na złocisty kolor, niekiedy także okraszone zeszkloną cebulką.
Zupa grzybowa
Świetnie rozgrzeje w zimowy wieczór, podkreślając jednocześnie smak i aromat pozostałych świątecznych dań. Można podać ją na różne sposoby. Tradycyjny jest ten z widocznymi kawałkami grzybów i np. z makaronem, ale także w formie zupy krem z groszkiem ptysiowym lub grzankami. Wariantem rzadziej spotykanym jest połączenie jej z suszonymi owocami – jabłkami i śliwkami. Wbrew pozorom komponują się one z grzybami doskonale i podkręcają ich smak oraz aromat.
Barszcz czerwony
Tuż obok zupy grzybowej na świątecznym stole musi znaleźć się klarowny barszcz czerwony. Najczęściej podaje się go z uszkami z farszem z kapusty i grzybów lub z samych grzybów, ale świetnie smakuje także w połączeniu z podsmażonymi krokietami wigilijnymi. Możecie nie wiedzieć, ale ciekawą alternatywą dla tradycyjnego barszczu jest dodanie do niego szczypty cynamonu. Choć pozornie może wydawać się to ryzykowne, w rzeczywistości współgra on bardzo dobrze, przełamując tak dobrze znaną wszystkim klasykę.
Karp
Ryba, która kojarzy się głównie z kolacją wigilijną i świętami Bożego Narodzenia. Karp świetnie smakuje smażony z dodatkiem masła czosnkowego. Jeśli podtrzymujecie tradycje związane z dawnymi wierzeniami, nie zapomnijcie zachować łuski karpia i schować jej do portfela. Mawiano, że ma to przynieść pomyślność w Nowym Roku.
Bigos
Jedna z nielicznych potraw, która im częściej podgrzewana, tym lepiej smakuje. Jeśli czasu zostało niewiele, możecie zdecydować się na przyrządzenie go z kwaszonej kapusty, dodając do niej suszone grzyby – najlepiej borowiki – i odpowiednie przyprawy, takie jak: majeranek, kminek, ziele angielskie czy liść laurowy.
Kluski z makiem
Mak to składnik wielu bożonarodzeniowych słodkich dań: rolady makowej, serniko-makowca, czy makowych rollsów. Jednak najbardziej tradycyjną świąteczną potrawą na słodko są kluski z makiem z dodatkiem miodu i cynamonu. Raz w roku warto przyrządzić je według wieloletniej receptury znanej z domu dziadków.
Co jeszcze na świątecznym stole?
Doskonałym uzupełnieniem wyżej wymienionych potraw mogą być śledzie marynowane lub świeże podawane z warzywami. Możecie przygotować także łazanki z kapustą i grzybami czy sałatkę ziemniaczaną z orzechami, jabłkiem i cykorią. Postawcie na ulubione smaki, ale przede wszystkim spędźcie ten czas radośnie z najbliższymi. Sprawdzone przepisy na 12 potraw wigilijnych znajdziecie na Przepisy.pl.
Materiał sponsorowany przez Przepisy.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze