Zupa makowa
KAROLINA • dawno temuChociaż pogoda za oknami nie do końca nas przekonuje, to jednak święta zbliżają się do nas wielkimi krokami. Co prawda biała Wigilia stoi na razie pod znakiem zapytania, jednakże są miejsca, w których nie sposób nie odczuć świątecznej atmosfery. Sklepowe półki pełne są czekoladowych mikołajów, a rozbrzmiewające w centrach handlowych kolędy informują nas, że czas pomyśleć o przyrządzaniu wigilijnych potraw. Zaryzykować można stwierdzenie, że chyba każda rodzina w nieco inny sposób gotuje świąteczne potrawy. Już na podstawie samych rozmów z przyjaciółmi zauważamy, że inne składniki wzbogacają smak bigosu, zupy rybnej albo kapusty wigilijnej. Nie oznacza to jednak, że nie można wskazać pewnej stałej grupy wigilijnych potraw. Jedne z nich nadal cieszą się dużym powodzeniem, o istnieniu drugich niestety jakby zapomnieliśmy. Warto zatem sięgnąć po starodawne przepisy kulinarne i dowiedzieć się czegoś więcej na temat kutii lub też zupy makowej. Nie ulega wątpliwości, że takie działanie zapewni nam nie lada urozmaicenie i będzie źródłem wielu inspiracji, a może nawet przyczyni się do wzbogacenia rodzinnej tradycji. Jedną z zapomnianych potraw jest zupa makowa. Jeżeli jesteś ciekawa jej smaku lub też nigdy o niej nie słyszałaś, poświęć chwilę na przeczytanie poniższego artykułu. Dowiesz się z niego nie tylko tego, w jaki sposób się ją przyrządza, lecz także jakie inne zastosowanie ma mak w kuchni.
Potrawy z makiem
Jedzenie maku wbrew pozorom nie jest zjawiskiem rzadkim. Okazuje się, że całkiem duże jego ilości przyswajamy podczas chrupania świeżych rogali albo chociażby kusząc się na kawałek makowca. Niestety tutaj zazwyczaj nasza znajomość potraw z makiem się kończy. Nieco bardziej wtajemniczone wprzepisy na wigilięosoby wskażą także kluski z makiem. Otóż obok rogali i makowca przedstawić trzeba inne przykłady ciast oraz pieczywa, bo właśnie do tych dwóch grup produktów spożywczych najczęściej stosuje się omawiane ziarna. Wymienić tu należy bułki z makiem, domowy chleb, ale również tort makowy i struclę makową. Jedzenie maku wiążemy przede wszystkim z potrawami słodkimi, jednakże zdarza się, że jest on również stosowany w przypadku spożywania dań słonych i ostrych. Choć dla niektórych może być to zaskoczeniem, to ziarna pozyskiwane z omawianej rośliny można jeść wraz z chrzanem i jajkami.
Jednym z dań wigilijnych jest zupa z maku, którą, co uspokoi zaniepokojone niecodziennymi zestawieniami osoby, upraszczając, określić można mianem zupy mlecznej. Nie trać czasu i już teraz dołącz tę potrawę do innych zup wigilijnych.
Przepis na zupę makową
Do przyrządzenia zupy makowej będziesz potrzebowała:
- 1 l mleka,
- 10 dag rodzynek,
- 2 łyżek miodu,
- ½ laski wanilii,
- 30 dag maku.
Mak należy zmielić na masę i sparzyć. Rodzynki natomiast powinny przez kilka godzin moczyć się w wodzie. Mleko należy wlać do rondelka i wstawić na małym ogniu. Następnie dodajemy do niego mak razem z rodzynkami i laską wanilii. Po upływie około 15 minut zupa jest gotowa. Świetnie smakuje na zimno i na ciepło razem z groszkiem ptysiowym lub makaronem.
Smacznego!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze