Wigilijne zupy
KAROLINA • dawno temu • 3 komentarzeŚwięta Bożego Narodzenia kojarzą się nam z kilkoma rzeczami. Pierwszą z nich jest niewątpliwie tradycja wręczania prezentów, których wymyślenie i zakupienie nieraz zmywa nam sen z powiek. Z drugiej strony mamy do czynienia z pachnącą choinką i ciepłymi chwilami spędzonymi z bliskimi naszemu sercu ludźmi. Wszystko to odbywa się wokół jeszcze jednego istotnego elementu, jakim jest świąteczny stół. Pierwszą zapowiedzią niezwykłych dań, które się na nim pojawiają jest wigilijna kolacja. Już wówczas mamy do czynienia z kolorową feerią aromatycznych dań. Obok tak wspaniałych potraw, jak świąteczny karp w sosie, karp zapiekany z grzybami bądź chrupiące krokiety z pieczarkami albo kapusta wigilijna, mamy do czynienia z zupami. Zobacz, jakie zupy zgodnie z tradycją mogą pojawić się na wigilijnej wieczerzy. Czytając poniższy artykuł, będziesz miała okazję urozmaicić podawane potrawy i mile zaskoczyć zaproszonych gości.
Wigilijne potrawy
Mówiąc o wigilijnych potrawach, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, są one wbrew potocznym opiniom z reguły niskokaloryczne, choć i tutaj mamy różnego rodzaju odstępstwa od reguły, jak na przykład słodką i sycącą kutię. Okazuje się, że przyczyną naszego świątecznego przybierania na wadze nie są same potrawy, a ilości, w jakich je zjadamy. Poza tym potrawy na wigilijnym stole koniecznie muszą być bezmięsne, dlatego też tak dużą rolę odgrywają na nim ryby. Warto wspomnieć, że zgodnie z tradycją nie powinny pojawić się na naszych stołach napoje alkoholowe. Obok potraw na zimno wskazać należy także aromatyczne i rozgrzewające zupy. Tradycyjnie wykonywane są one przede wszystkim z dostępnych zimą produktów z dodatkiem pachnących przypraw. Zobacz, jakiezupy wigilijne możesz z łatwością przygotować w swojej kuchni.
Zupy wigilijne
Chyba najbardziej popularną pozycją jest barszcz czerwony. Zazwyczaj występuje on w Wigilię w czystej postaci z dodatkiem nadziewanych grzybami uszek. Niestety, jeśli chcielibyśmy przygotować go zgodnie z tradycyjną recepturą, musielibyśmy pomyśleć o tym już kilka tygodni wcześniej.
W ostatniej chwili możesz zdecydować się na przygotowanie zupy rybnej. Wystarczy, że korzystając z głów, płetw i włoszczyzny, ugotujesz wywar, a następnie dodasz do niego filety rybne.
Równie dobrze możesz skusić się na ugotowanie żurku wigilijnego, choć i tutaj o wykonaniu zakwasu powinnaś pomyśleć znacznie wcześniej. Wyjściem jest ugotowanie go z wykorzystaniem żurku w butelce.
Jeżeli jesteś w posiadaniu suszonych grzybów, nie zwlekaj i namocz je, by po upływie kilku godzin cieszyć się smakiem wykwintnej zupy grzybowej. Wywar z grzybów możesz ponadto dodać do czerwonego barszczu, co wyraźnie wzbogaci jego smak.
Wigilia to także czas jedzenia słodkich potraw. Mamy tutaj do czynienia z trzema rodzajami zup. Pierwszą z nich jest nieco przypominająca zupę mlecznązupa makowa. Obok niej pojawia się aromatyczna i delikatna w smaku zupa migdałowa.
Wielkim powodzeniem wśród dzieci cieszy się także zupa z suszonych śliwek, która zazwyczaj serwowana jest z dodatkiem przypraw i klusek.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze