Koktajle mleczne
MAGDA • dawno temuPołączenie mleka, owoców i lodu w orzeźwiające smoothies to niezawodny sposób na ugaszenie pragnienia w czasie letnich upałów. Jesienią natomiast warto zafundować sobie witaminową kurację wzmacniającą system immunologiczny, zastępując owoce sezonowymi warzywami. Sporządzane na bazie mleka koktajle często mogą zastąpić śniadanie lub kolację, gdyż stanowią pełnowartościowy posiłek zawierający sole mineralne, witaminy, antyoksydanty i białko.
Koktajle owocowe
Do sporządzenia koktajli wybieramy produkty zawierające dużo witaminy C, np. czarną porzeczkę, truskawki, maliny czy jagody. Pamiętajmy, że bardzo dużo witaminy znajduje się pod skórką, dlatego należy zrezygnować z ich obierania. Owoce myjemy dokładnie pod bieżącą wodą. Koktajle owocowe mogą z powodzeniem stanowić alternatywę dla osób będących na diecie odchudzającej, wystarczy odpowiednio dobrać składniki. Właściwości przeczyszczające posiadają świeże jagody, dlatego koktajl jagodowo-jeżynowy zadziała oczyszczająco i pomoże usunąć toksyny z organizmu. Do przygotowania takiego koktajlu wystarczą 2 łyżki jagód, 2 łyżki porzeczek, sok z owocu granatu i limonki. Owoce należy umyć i zmiksować, następnie wymieszać z sokiem z limonki, dodać sok z granatu i dietetyczny drink gotowy. Koktajle z owocówwspomagają również prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, np. banany i gruszki zawierają sporo potasu, który reguluje pracę serca. Do przygotowania takiego napoju potrzebne są: banan, gruszka, 100 ml maślanki, sok z cytryny oraz szczypta cukru i cynamonu. Owoce kroimy na kawałki i wrzucamy do blendera razem z sokiem cytrynowym oraz maślanką. Całość miksujemy do momentu uzyskania gładkiego kremu. Wedle preferencji dodajemy cukier i cynamon. W letni dzień warto uzupełnić koktajl o kilka kostek lodu.
Koktajle warzywne
Wspomniałam już o zdrowotnych właściwościach mlecznych napoi, nie może zatem zabraknąć kilku przepisów na koktajle z warzyw. Nie każdy wie, że koktajl koperkowy poprawia trawienie, pomidorowy stanowi silny antyutleniacz chroniący przed rakiem, a koktajl z buraków, oprócz działania antynowotworowego, zawiera również kwas foliowy potrzebny kobietom w ciąży. Do przygotowania koktajlu buraczanego potrzebujemy, oprócz warzyw, pół kefiru lub jogurtu naturalnego, dwa jabłka, cytrynę, świeżo zmielony pieprz i szczyptę soli. Z buraków i jabłek należy wycisnąć sok (np. w sokowirówce). Cytrynę kroimy na pół, z jednej połówki wyciskamy sok, a drugą kroimy w plasterki. Wyciśnięte soki łączymy z kefirem lub jogurtem, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Rozlany do pucharków koktajl przyozdabiamy kawałkami cytryny, buraków i jabłka. W zapas witamin i mikroelementów uzbroi nas koktajl z pomidorów i selera. Do przyrządzenia 4 porcji napoju potrzebujemy 1 kg pomidorów, 1 jabłko, 3 łodygi selera naciowego, pół łyżeczki słodkiej papryki, sól, pieprz. Jak go przyrządzić? To banalnie proste. Obrane pomidory kroimy w ćwiartki i czyścimy z pestek, podobnie czynimy z jabłkami. Z łodyg selera pozbywamy się liści (mogą one posłużyć do zabiegów estetycznych) i obieramy je ze zdrewniałych włókien. Kroimy seler na kawałki i wszystko razem miksujemy. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i papryką. Koktajl podajemy w wysokich szklankach lub pucharkach. Niewątpliwym atutem koktajli mlecznych, oprócz właściwości zdrowotnych, jest krótki czas i łatwy sposób ich przygotowania oraz stosunkowo niewielki koszt.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze