Garam masala
DAMIESA • dawno temuNazwa tej kompozycji przypraw w języku hindi znaczy „gorąca mieszanka" i zdaje się, że taka terminologia jest w pełni uzasadniona. Garam masala bowiem ma w swoim składzie istny bukiet aromatycznych i nieco pikantnych przypraw, które nadają potrawom głębi. Dla uzyskania ich jak najlepszego smaku są one wcześniej prażone, a potem drobno mielone. Co sprawia, że kuchnia indyjska obfituje w tę przyprawę tak często? Oto odpowiedź.
Skład garam masala
Garam masala to mieszanka dużo bardziej doceniana w kuchni indyjskiej niż przyprawa curry. Sekret wybornego smaku tej unikalnej kompozycji tkwi w umiejętnym połączeniu wybranych składników. W garam masala znaleźć można zatem: czarny pieprz, kardamon, liść laurowy, cynamon, goździki, kolendrę, kmin rzymski, chili oraz gałkę muszkatołową. Spotyka się także dodatek kopru włoskiego, anyżu oraz kozieradki. Zamiast nabywać gotową mieszankę w sklepie, dużo lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie jej samodzielnie w domu. Co ciekawe, nie ma na nią utartego wzorca, jeśli chodzi o dobieranie propozycji, więc można je dowolnie zestawiać, tak aby uzyskała ona jak najlepsze walory smakowe. Wszystko więc zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych gustów. Wystarczy zatem wymienione składniki w wybranych proporcjach uprażyć na patelni na sklarowanym oczyszczonym maśle lub oliwie z oliwek, a kiedy już lekko wystygną wsypać je do młynka i drobno zemleć. Na koniec uzyskaną mieszankę warto przesiać przez sito o drobnych oczkach i gotowe! Zaletą takiego rozwiązania jest to, że użyte składniki są świeże, a co za tym idzie potrawa przygotowana z ich dodatkiem będzie smakować jeszcze lepiej! Bardzo ważne jest, aby przyprawę tę przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu oraz w suchym i zacienionym miejscu. Mieszanka powinna zachować swoją świeżość około 4 miesiące.
Do jakich potraw pasuje garam masala?
Chcąc wpleść w ulubione dania zapach orientu, ten rodzaj przyprawy sprawdzi się doskonale. Decydując się zatem na nadanie głębi smaku przygotowywanym potrawom, warto pamiętać, że przyprawę tę dodaje się pod sam koniec gotowania. Dzięki temu nadaje ona daniom znacznie więcej aromatu. Dodatek tej mieszanki przyprawy świetnie sprawdzi się w przypadku ryb. Wystarczy połączyć ją z jogurtem naturalnym, obtoczyć w nim wybrany filet (np. dorsza czy pangę), a następnie usmażyć na patelni na oliwie z oliwek, wrzucając na patelnię wybrane składniki. Innym rozwiązaniem może być też przyrządzenie kurczaka w aromatycznej panierce. Aby składniki lepiej przywarły do mięsa, dobrym pomysłem jest wcześniejsze obtoczenie go w sosie sojowym. Takie danie najlepiej smakować będzie z ryżem i warzywami takimi jak np. pieczone ziemniaki czy pomidory lub cukinia. Taką mieszankę przypraw można także wkomponować do sosów czy dodać jej szczyptę do orientalnych zup. Garam masala doceniają szczególnie wegetarianie, bo sprawia ona, że potrawy stają się mniej monotonne. Można więc dodać tę przyprawę do risotto czy pożywnego ratatuj. Warto wiedzieć, że taka aromatyczna kompozycją poprawia przemianę materii, wspomaga perystaltykę jelit i usuwa nadmiar toksyn z organizmu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze