Suszenie żywności
KAROLINA • dawno temuNiektóre produkty spożywcze szybko ulegają zepsuciu, podczas gdy inne mogą przez długi czas stać i nadal nadają się do spożycia. Wydłużenie terminu przydatności zawdzięcza się metodom utrwalania żywności. Jedną z nich jest poddawanie jedzenia suszeniu. Jeżeli uwielbiasz suszone pomidory lub nie wyobrażasz sobie świąt bez kompotu z suszonych śliwek, przeczytaj poniższy artykuł.
Konserwacja żywności
Nie tylko w przemyśle spożywczym, lecz także w domach wykorzystuje się wiele metod konserwacji żywności, które powodują, że produkty spożywcze mogą być przechowywane przez dłuższy czas, a naturalne procesy gnilne zostają zahamowane. Zaliczyć należy do nich możemy: solenie, wędzenie, mrożenie, kiszenie (określane także mianem kwaszenia), apertyzację oraz suszenie. Wymienione metody utrwalania żywności posiadają szereg wad i zalet i na różny czas zatrzymują naturalne psucie się produktów. Poza tym nie każde jedzenie poddać można dowolnej technologii żywności przedłużającej jej trwałość.
Suszenie to jeden z pierwszych sposobów przedłużania czasu spożycia żywności. Na początku odbywało się w dość prymitywnych warunkach i opierało się na wykorzystaniu promieni słonecznych oraz wiatru. Obecnie omawiany sposób konserwacji żywności przeprowadzany jest w przemyśle spożywczym przy pomocy ogromnych maszyn nazywanych suszarniami. Ich działanie jest zgoła inne, bowiem zazwyczaj wykorzystują one właściwości innych substancji, jakie naturalnie pochłaniają wodę. Nie oznacza to jednak, że nie można samodzielnie podjąć się suszenia owoców i warzyw w domu.
Jak suszyć żywność?
Suszenie jest procesem polegającym na usunięciu dużej ilości wody z produktu. Takie postępowanie zapobiega działaniu drobnoustrojów, które powodują procesy gnilne. Podczas tej metody konserwacji żywność zmniejsza swoją wagę i nierzadko objętość. Poza tym suszenie za każdym razem sprawia, że żywność bez względu na poprzednią konsystencję staje się ciałem stałym.
Suszone warzywa i owoce są najczęściej poddawane omawianemu sposobowi utrwalania. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że pozbawione wody mogą być także ryby, jajka lub mleko. Dzięki suszeniu produkty te zawierają mniej miejsca w trakcie przechowywania, a ich przydatność znacznie się przedłuża.
Samodzielne suszenie owoców można bez trudności przeprowadzić w domu. Można je wykonać, korzystając z dwóch metod. Pierwsza z nich polega na umieszczeniu umytych, obranych i pokrojonych owoców na blaszce w piekarniku z termoobiegiem o temperaturze 80° C – czekamy, aż znajdująca się w nich woda wyparuje. Drugi sposób jest bardziej tradycyjny. Śliwki, banany lub inne owoce można wysuszyć na słońcu. Ważne, aby w trakcie wykonywania tej czynności do pożywienia nie dostały się zanieczyszczenia lub robaki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze