Jak przechowywać żywność w lodówce? Miejsce MA ZNACZENIE

Każda półka w lodówce różni się temperaturą. Dlatego tak ważne jest, aby żywność przechowywać w niej w odpowiedni sposób.

Każda półka w lodówce różni się temperaturą. Dlatego tak ważne jest, aby żywność przechowywać w niej w odpowiedni sposób. Dietetyk Ewelina Gleń wyjaśniła podstawowe zasady, o których warto pamiętać.

Na górnej półce panuje najniższa tempteratura, dlatego dobrze kłaść tam kefiry, maślanki czy otwarte dżemy. Niżej można stawiać produkty, które już przygotowaliśmy i zamierzamy zjeść później, np. zupę oraz wędliny i sery. Na dolnej półce powinno znaleźć się jedzenie surowe, jak mięsa i ryby – wyjaśnia. W szufladach należy z kolei trzymać owoce lub sery długo dojrzewające, a w półkach bocznych – produkty z dłuższym terminem ważności oraz jajka.

Ważne jest również, aby lodówkę czyścić przynajmniej raz na dwa tygodnie. W ten sposób przeciwdziałamy rozwijaniu się bakterii i pleśni. Dzięki segregacji i właściwemu przechowywaniu produktów zwiększamy natomiast ich trwałość oraz wydłużamy termin przydatności do spożycia.

Źródło: InfoWire.pl

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Reakcje ludzi na MAKIJAŻ w stylu KIM KARDASHIAN! PIETRASIŃSKA i KORONIEWSKA zachęcają do badań szyjki macicy Jak wybrać DOBRY NÓŻ? Pamietaj, by nie myć go w zmywarce Jakie OWOCE jeść latem? Poznaj właściwości owoców sezonowych JAZDA NA ROWERZE doskonała dla naszych nóg. Zalet jest jednak znacznie więcej Pomysłowe i niebanalne dania z TRUSKAWEK ANJA RUBIK jako dresiara w klipie Doroty Masłowskiej! Chcą, żeby dzieci bawiły się niepełnosprawnymi lalkami. Polska zabawka odniesie sukces? Mają najgorszą kuchnię na świecie, ale ta potrawa to wyjątek. Zjadają jej ponad tonę! Większy stres i zaburzony metabolizm? Wszystko przez JEDEN Z POSIŁKÓW Obawiasz się ZDRADY? Zgłoś się do TESTERA WIERNOŚCI Odszedł od polskich świadków Jehowy. Teraz wyznaje, co przeżył