Jak przechowywać żywność w lodówce? Miejsce MA ZNACZENIE

Każda półka w lodówce różni się temperaturą. Dlatego tak ważne jest, aby żywność przechowywać w niej w odpowiedni sposób.

Każda półka w lodówce różni się temperaturą. Dlatego tak ważne jest, aby żywność przechowywać w niej w odpowiedni sposób. Dietetyk Ewelina Gleń wyjaśniła podstawowe zasady, o których warto pamiętać.

Na górnej półce panuje najniższa tempteratura, dlatego dobrze kłaść tam kefiry, maślanki czy otwarte dżemy. Niżej można stawiać produkty, które już przygotowaliśmy i zamierzamy zjeść później, np. zupę oraz wędliny i sery. Na dolnej półce powinno znaleźć się jedzenie surowe, jak mięsa i ryby – wyjaśnia. W szufladach należy z kolei trzymać owoce lub sery długo dojrzewające, a w półkach bocznych – produkty z dłuższym terminem ważności oraz jajka.

Ważne jest również, aby lodówkę czyścić przynajmniej raz na dwa tygodnie. W ten sposób przeciwdziałamy rozwijaniu się bakterii i pleśni. Dzięki segregacji i właściwemu przechowywaniu produktów zwiększamy natomiast ich trwałość oraz wydłużamy termin przydatności do spożycia.

Źródło: InfoWire.pl

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Jaki BIUSTONOSZ na siłownię? Kobiety często popełniają błąd Jak KARAĆ I NAGRADZAĆ dziecko? O wpływie klapsów na psychikę BANANOWA przekąska dla dbających o linię To najgroźniejszy typ aut. Naraża kierowców na nowotwory Ilu partnerów seksualnych miałeś? Tak odpowiadali AMERYKANIE Mucha znów powiedziała za dużo. Robi to celowo? Jest nowy teledysk DONATANA I CLEO! Długotrwały smutek dziecka to znak. Lekceważony powoduje poważną chorobę Epidemiolodzy ostrzegają PRZED GRYPĄ wszystkie KOBIETY starające sie o dziecko Kiedy wrócić do ćwiczeń po porodzie? Jest kilka ważnych zasad Jedzenie CZEKOLADY sposobem na zachowanie młodości Nowe zasady PRZEWOŻENIA DZIECI w samochodach. Będzie bezpieczniej?