Jak przechowywać żywność w lodówce? Miejsce MA ZNACZENIE

Każda półka w lodówce różni się temperaturą. Dlatego tak ważne jest, aby żywność przechowywać w niej w odpowiedni sposób.

Każda półka w lodówce różni się temperaturą. Dlatego tak ważne jest, aby żywność przechowywać w niej w odpowiedni sposób. Dietetyk Ewelina Gleń wyjaśniła podstawowe zasady, o których warto pamiętać.

Na górnej półce panuje najniższa tempteratura, dlatego dobrze kłaść tam kefiry, maślanki czy otwarte dżemy. Niżej można stawiać produkty, które już przygotowaliśmy i zamierzamy zjeść później, np. zupę oraz wędliny i sery. Na dolnej półce powinno znaleźć się jedzenie surowe, jak mięsa i ryby – wyjaśnia. W szufladach należy z kolei trzymać owoce lub sery długo dojrzewające, a w półkach bocznych – produkty z dłuższym terminem ważności oraz jajka.

Ważne jest również, aby lodówkę czyścić przynajmniej raz na dwa tygodnie. W ten sposób przeciwdziałamy rozwijaniu się bakterii i pleśni. Dzięki segregacji i właściwemu przechowywaniu produktów zwiększamy natomiast ich trwałość oraz wydłużamy termin przydatności do spożycia.

Źródło: InfoWire.pl

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Masz BOLESNE MIESIĄCZKI? To może być objaw groźnej choroby Nie chcą poświęcać się karierze i stawiają na pasje. POKOLENIE Y wkrótce zdominuje rynek pracy Boli cię głowa? Zbadaj… BIODRA Nieoczekiwane zwroty akcji na ślubach i weselach Członkinie Femenu znów ARESZTOWANE! Protestowały przeciwko ANTYISLAMSKIEMU stowarzyszeniu EWA CHODAKOWSKA radzi, jak szybko schudnąć na wiosnę. "Zdążysz!" Kobieta za kierownicą taksówki. Zdradziła PIKANTNE SZCZEGÓŁY swojej pracy Premier TUSK śpiewa "Hey Jude" w kancelarii! Te rasy psów są NAJGROŹNIEJSZE. Aby je posiadać, musisz mieć pozwolenie Chorzy na raka w kontrowersyjnej kampanii Blogerka testuje... KUBECZEK MENSTRUACYJNY Nieustraszone Polki za sterami szybowców. Zobacz ich podniebne akrobacje!