Jak przechowywać żywność w lodówce? Miejsce MA ZNACZENIE

Każda półka w lodówce różni się temperaturą. Dlatego tak ważne jest, aby żywność przechowywać w niej w odpowiedni sposób.

Każda półka w lodówce różni się temperaturą. Dlatego tak ważne jest, aby żywność przechowywać w niej w odpowiedni sposób. Dietetyk Ewelina Gleń wyjaśniła podstawowe zasady, o których warto pamiętać.

Na górnej półce panuje najniższa tempteratura, dlatego dobrze kłaść tam kefiry, maślanki czy otwarte dżemy. Niżej można stawiać produkty, które już przygotowaliśmy i zamierzamy zjeść później, np. zupę oraz wędliny i sery. Na dolnej półce powinno znaleźć się jedzenie surowe, jak mięsa i ryby – wyjaśnia. W szufladach należy z kolei trzymać owoce lub sery długo dojrzewające, a w półkach bocznych – produkty z dłuższym terminem ważności oraz jajka.

Ważne jest również, aby lodówkę czyścić przynajmniej raz na dwa tygodnie. W ten sposób przeciwdziałamy rozwijaniu się bakterii i pleśni. Dzięki segregacji i właściwemu przechowywaniu produktów zwiększamy natomiast ich trwałość oraz wydłużamy termin przydatności do spożycia.

Źródło: InfoWire.pl

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Strona internetowa pokaże, jak BĘDZIESZ WYGLĄDAŁ ZA 20 LAT! Mistrzowie kuchni gotowali dla kilkudziesięciu nieznajomych! Mobbing w pracy to wciąż tabu. Niektórzy nawet nie wiedzą, że są jego ofiarami Okuliści ostrzegają: Polacy widzą coraz gorzej! PRZYSTOJNY PRZESTĘPCA podbija serca internautek Naukowy sposób na prawidłowe KROJENIE TORTU KREW PĘPOWINOWA naturalnym lekiem na nowotwory? W Polsce już wdrażamy tę metodę Jest jedyną Polką w Londyńskim Klubie Milionerów. Zaczynała od zera Niskokaloryczne, detoksykujące i bogate w substancje odżywcze. Wszystko o popularnych sałatach Pierwsze 'SELFIE' w historii? Zaczęło się od kultowego filmu 25 lat temu! Niewygodne szpilki? Posłuchaj rad stylistki W trakcie grypy nie rezygnuj z KARMIENIA PIERSIĄ. Jest ważny powód