Przechowywanie jedzenia
KAROLINA • dawno temuKażdemu z nas choć raz zdarzyło się pójść z pustym żołądkiem do sklepu i pod wpływem otaczających zapachów kupić nadmierną ilość jedzenia, która po krótkim czasie trafiła do kosza na śmieci. Zaoszczędź pieniądze oraz czas! Zobacz, jak sprawić, by przechowywane jedzenie dłużej pozostało świeże i przydatne do spożycia.
Każdemu z nas choć raz zdarzyło się pójść z pustym żołądkiem do sklepu i pod wpływem otaczających zapachów kupić nadmierną ilość jedzenia, która po krótkim czasie trafiła do kosza na śmieci. Zaoszczędź pieniądze oraz czas! Zobacz, jak sprawić, by przechowywane jedzenie dłużej pozostało świeże i przydatne do spożycia.
Metody konserwacji żywności
Produkty spożywcze są w sklepach poddawane są różnym sposobom konserwacji żywności. Kupione przez nas pomidory mogą być poddane suszeniu albo pasteryzacji, a świeżość omawianych warzyw znacznie przedłuża przechowywanie ich w warunkach chłodniczych. W zależności od tego, jakiej metodzie konserwacji dane jedzenie zostało poddane przed naszym zakupem, różne są sposoby wydłużania jego trwałości. Termin spożycia danych produktów można wydłużyć poprzez ich przetworzenie lub odpowiednio dostosowane przechowywanie. Do pierwszego rodzaju konserwacji należy zaliczyć: mrożenie, suszenie, kiszenie, wędzenie, solenie, cukrzenie, pasteryzację, peklowanie, a także chłodzenie. Naturalne jest zatem, aby przechowywanie produktów żywnościowych dostosowane było do sposobu ich przetworzenia. Otóż, jeżeli chcemy, aby zamrożona ryba zachowała swój termin przydatności, musimy umieścić ją w zamrażarce. Z drugiej strony świeży nabiał trzeba umieścić w lodówce, gdzie nie powinno znaleźć się pieczywo.
Obok miejsc, gdzie możemy przechowywać jedzenie, istotną rolę odgrywają zdobywające coraz większe grono zwolenników pojemniki do przechowywania żywności. Dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach, a niektóre z nich skutecznie odcinają dopływ powietrza dzięki próżniowym zamknięciom. Próżniowe przechowywanie żywności może sprawić, że świeżość, smak i wartości odżywcze produktów cieszyć cię będą nawet do kilu razy dłużej. Pojemniki zapobiegają wysychaniu produktów przechowywanych w lodówce oraz dostawaniu się wilgoci i zanieczyszczeń do żywności, która powinna być przetrzymywana w suchych warunkach. Przesypanie cukru, mąki oraz makaronu do plastikowego pudełka zabezpieczy przed molami spożywczymi.
Zasady przechowywania żywności
Istnieje kilka zasad, których stosowanie pozwoli przez długi czas cieszyć się świeżą i zdrową żywnością. Podczas rozpakowywania zakupów warto poświęcić chwilę i zapoznać się z instrukcją dotyczącą miejsca, gdzie powinny być trzymane.
Świeże warzywa i owoce w zależności od gatunku oraz od tego jak szybko chcesz je spożyć, mogą być trzymane w dolnej szufladzie lodówki albo na zewnątrz. Produkty takie jak ziemniaki, cebula, czosnek są mniej podatne na zepsucie, dlatego właściwe jest ich przechowywanie w kuchni. Tam też możesz trzymać niedojrzałe banany, brzoskwinie lub awokado.
Pieczywo i produkty mączne natomiast powinny być trzymane w odcinającym dopływ powietrza pojemniku, podczas gdy nabiał i wędliny bezwarunkowo trzeba umieścić w lodówce.
Część z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że olej i oliwę także należy trzymać w ciemnym i chłodnym miejscu o temperaturze nieprzekraczającej 10° C.
Należy przy tym pamiętać, że wszystkie hermetycznie zamknięte produkty ulegają szybszemu zepsuciu po ich otwarciu, dlatego też powinny być wkrótce zjedzone.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze