Zamień szybkowar na... wolnowar!
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temu • 1 komentarzWolnowar jest stosunkowo nowym urządzeniem kuchennym, które pozwala zachować smak i wartości odżywcze przygotowywanych produktów, nie doprowadzając ich do wrzenia. Cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem pań, dbających o jakość spożywanych posiłków. Z wolnowarów uwielbiamy korzystać w leniwe weekendy, kiedy w końcu mamy trochę więcej czasu, żeby przygotować zdrowe danie dla rodziny. Czy jednak przyrządzenie w nim obiadu w dzień pracujący jest zbyt czasochłonne? Czy bezpieczne jest pozostawienie włączonego wolnowaru i udanie się na zakupy? Odpowiedź brzmi: tak. Pod warunkiem, że zastosujemy się do kilku praktycznych rad dotyczących używania sprzętu do wolnego gotowania.
Gdzie umieścić wolnowar?
Jeżeli szukasz odpowiedniego miejsca dla swojego nowego wolnowaru, nigdy nie stawiaj go na drewnianym stole. Dużo lepszym pomysłem będzie umieszczenie urządzania na powierzchni, która tak szybko się nie nagrzewa, np. na blacie pokrytym płytkami. Jeżeli martwisz się, czy ciepło nie uszkodzi mebli kuchennych, pod wolnowarem ulokuj podkładkę chroniącą przed ciepłem, specjalny stojak lub inną powłokę zabezpieczającą. Sprzęt najlepiej umieścić w odległości 15 cm od ściany i innych urządzeń. Nie pozwól przewodowi zwisać na krawędzi stołu, ani dotykać jakichkolwiek nagrzanych części wolnowaru.
Jak gotować w wolnowarze?
Gdy już umieścisz urządzenie kuchenne w bezpiecznej lokalizacji, napełnij je odpowiednią ilością płynu – od połowy do trzech czwartych pojemności. Podczas gotowania zakryj wolnowar pokrywką. W ten sposób wilgoć nie ucieknie z jego wnętrza. Wybierz danie, które gotuje się długo i wymaga niskiej temperatury. Doskonałym pomysłem jest zupa, sos do makaronu lub gulasz.
Nigdy nie umieszczaj w wolnowarze pożywienia zamrożonego, ponieważ w wielu przypadkach nie nagrzeje się on wystarczająco, aby zabić wszystkie bakterie, które mogą stać się przyczyną zatruć pokarmowych i innych dolegliwości chorobowych. Aby podgrzać produkty do bezpiecznej temperatury (powyżej 75°C), przez pierwszą godzinę gotuj je na wyższych obrotach, a następnie odpowiednio zmniejsz temperaturę. Jeżeli w czasie przygotowywania posiłku nastąpi awaria sieci elektrycznej lub wolnowar przerwie pracę z innych powodów, wyrzuć jego zawartość. W ten sposób ustrzeżesz się przed spożyciem dania, w którym obecne są bakterie.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze