Węgierskie specjały cz. II
MICHAŁ PAWEŁCZYK • dawno temuKuchnia węgierska jest nieprzebraną wręcz skarbnicą prostych, szybkich, a zarazem wspaniałych potraw. Wielka szkoda, że gdy słyszymy o madziarskich przysmakach jedyne, co nam przychodzi na myśl to gulasz i leczo… Trzeba z tym skończyć. W ramach akcji Poszerzanie Horyzontów Kulinarnych Narodu Polskiego (jeśli nawet taka akcja nie istnieje, to właśnie ją zapoczątkowałem) pragnę zaprezentować nieco odmienny pogląd na tę kuchnię. Poniżej znajdziecie przepisy na zupę oraz dwa warianty drugiego dania (dla mięsożerców i dla wegetarian).
Zupa z Kalarepy
- 500g kalarepy,
- 400g kości wołowych,
- 150ml śmietany 18%,
- 100g marchewki,
- 100g pietruszki,
- 50g masła,
- 1 cebula,
- natka pietruszki,
- sól, pieprz
Marchewkę i pietruszkę obieramy i kroimy w niedużą kostkę. Następnie przygotowujemy esencjonalny wywar z dokładnie przepłukanych kości, marchewki i pietruszki (na sam koniec gotowania kości wyjmujemy). Do wywaru dodajemy pokrojoną w drobną kostkę cebulę i posiekana natkę pietruszki (trochę natki zostawmy do dekoracji). Kalarepę myjemy, obieramy i kroimy w około 2-centymetrowe paski. Następnie dusimy ją na masełku (pod przykryciem) do miękkości. Kalarepę dodajemy do wywaru, dodajemy sól i pieprz i gotujemy jeszcze 10 minut. Przed samym podaniem, po zdjęciu z ognia, zaprawiamy zupę śmietaną. Dekorujemy pozostałą natką pietruszki.
Kotlety schabowe w cieście naleśnikowym z sosem grzybowo – pomidorowym
- gęste ciasto naleśnikowe,
- 5 kotletów schabowych po 100g każdy,
- 150g grzybów,
- 100ml śmietany,
- 1 małe opakowanie koncentratu pomidorowego,
- sól, pieprz,
- olej
Kotlety dokładnie rozbijamy, oprószamy solą i pieprzem i obsmażamy z obu stron na gorącym tłuszczu. Następnie zanurzamy je w cieście i smażymy dokładnie na innej patelni. Do tłuszczu z pierwszej patelni dodajemy koncentrat pomidorowy, śmietanę i drobno pokrojone grzyby. Sos dusimy jakieś 4 – 5 minut, aż grzyby zmiękną. Gotowe.
I coś dla tych z nas, którzy nie jedzą mięska:
Kotleciki wegetariańskie
- 100g marchewki,
- 100g czerwonej soczewicy,
- 100g pietruszki,
- 100g ziemniaków,
- 50g masła,
- 50g żółtego sera,
- 2 jajka,
- mąka,
- sól, pieprz,
- olej
Ziemniaki dokładnie myjemy i gotujemy je w mundurkach. Marchewkę i pietruszkę również gotujemy w całości, bez obierania. Soczewicę gotujemy do miękkości. Ugotowane ziemniaki i warzywa obieramy i fasonujemy przez prasę, aby otrzymać puree. Żółtka z jaj ucieramy z masłem, dodajemy ziemniaki, soczewicę, pietruszkę i marchewkę, a także starty żółty ser i ubitą pianę z białek. Całość doprawiamy solą i pieprzem, dokładnie mieszamy i formujemy nieduże kotleciki. Następnie obtaczamy je w mące smażymy z obu stron na niedużym ogniu, aż będą rumiane.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze