Smaki Armenii – cz. II
MICHAŁ PAWEŁCZYK • dawno temu
Pisałem Wam, już jakiś czas temu, o smakach Armenii. Podałem Wam przepisy na wspaniałe, tradycyjne i pyszne dania, które tworzą świetną kompozycję obiadową. Jednakże temat się troszeczkę zdeaktualizował… Bo nadeszła wiosna! Jeszcze na początku tygodnia (przynajmniej w moich stronach) panował srogi mróz, a tu ani się obejrzeliśmy, a temperatura podskoczyła do 10 – 12 stopni, śnieg zniknął, a stragany zapełniły się warzywami i owocami na nowo. Trzeba więc zmienić swoje menu. Oto moje propozycje na wiosenny obiad. Rodem z Armenii.
Sałatka Ormiańska
- 4 pomidory,
- 2 ogórki,
- 2 papryki,
- 1 cebula,
- sok z ½ cytryny,
- świeże: kolendra, bazylia, pietruszka,
- sól, pieprz
- oliwa z oliwek
Wszystkie warzywa dokładnie myjemy. Ponadto z papryki usuwamy gniazda nasienne, a ogórki obieramy ze skórki. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Pomidory, ogórki paprykę kroimy na plasterki. Całość układamy w salaterce warstwami – pomidory, potem ogórki, potem papryka, znów pomidory itd. Całość przyprószamy solą, pieprzem, posypujemy posiekaną cebulką, polewamy sokiem z cytryny i łyżką oliwy z oliwek. Na sam koniec posypujemy sałatkę siekanymi ziołami.
Zupa Krczik
- 200g kiszonej kapusty,
- 50g masła
- 4 ziemniaki,
- 1 cebula,
- przecier pomidorowy,
- sól, pieprz, słodka papryka
- natka pietruszki
Drobno posiekaną cebulę obsmażamy na masełku, aż będzie szklista. Następnie dodajemy do niej pokrojoną kiszona kapustę i całość dusimy, aż kapusta będzie miękka (możemy podlać ją od czasu do czasu wodą). Gdy tylko tak się stanie, dodajemy łyżkę stołową przecieru pomidorowego i dusimy jeszcze 4 – 5 minut. W oddzielnym garnku gotujemy ziemniaki (obrane i pokrojone w kostkę), po czym odcedzamy je i dodajemy do kapusty. Całość doprawiamy solą, pieprzem i słodką papryką, dolewamy wody i gotujemy jeszcze 10 minut. Przed samym podaniem zupę posypujemy świeżo zsiekaną natką pietruszki.
Kotlety z pstrąga
- 600g pstrąga,
- 75g masła,
- 3 ząbki czosnku,
- 1 jajko,
- bułka tarta,
- sól, pieprz, estragon, gałka muszkatołowa,
- olej
Pstrągi patroszymy i usuwamy z nich ości. Następnie przepuszczamy je przez maszynkę do mielenia (w razie potrzeby dwukrotnie). Dodajemy do ryby jajko, szczyptę gałki muszkatołowej, sól, pieprz i drobno zsiekany czosnek i dokładnie mieszamy. Z masy rybnej formujemy nieduże kotleciki – mniej więcej 5 centymetrów średnicy, obtaczamy je w bułce tartej i smażymy na oleju. Podajemy posypane estragonem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze