Tort śmietankowy
KAROLINA • dawno temuW życiu każdego człowieka przychodzi chwila, którą chciałby w wyjątkowy sposób uczcić. Sposobem na słodkie i uroczyste obchodzenie specjalnych okazji jest niezawodny tort, który swoim wyglądem i smakiem bezustannie zachwyca nawet najbardziej wymagających smakoszy. Zobacz, jakich tortów jeszcze nie jadłaś, i jak przygotować uniwersalny tort śmietankowy.
Rodzaje tortów
Torty są słodkim deserem, który towarzyszy najważniejszym wydarzeniom w życiu człowieka. Ten słodki poczęstunek składa się zazwyczaj z ciasta przekładanego różnego rodzaju kremami i masami. Tradycja ich przyrządzania pochodzi z Włoch i przybyła do nas wraz z innymi wpływami gastronomicznymi zapoczątkowanymi przez królową Bonę. Jedzenie tortów na specjalne okazje szybko się zadomowiło w nie tylko w polskiej, lecz i światowej kulturze i trwa w niej nieprzerwanie do dzisiaj.
Obok nadzwyczajnego smaku w torcie liczy się również jego wygląd – zazwyczaj pokryty polewą, na której umieszczane są specjalne dekoracje na torty, np. zabawne figurki ślubne.
Torty klasyfikuje się na dwa sposoby. Pierwszy z nich określa okoliczność, na jaką został sporządzony, stąd wymienić tu można: torty weselne, komunijne, urodzinowe, zaręczynowe, imieninowe itp. Z drugiej strony o rodzajach omawianego deseru można mówić w odniesieniu do typu użytego ciasta lub nadzienia. Podział ten pozwala na rozróżnienie tortów śmietankowych, czekoladowych, owocowych, biszkoptowych bądź kruchych. Z uwagi na możliwość nasączenia ciasta alkoholem i wymyślnego zdobienia, dzielą się na te, które stworzone są specjalnie dla dorosłych i na dedykowane dzieciom. Klasyfikacje te nakładają się na siebie. Zatem śmiało możemy mówić, np. o urodzinowym torcie śmietankowym z truskawkami.
Przepis na tort śmietankowy
Do przyrządzenia placków biszkoptowych potrzebujesz:
- 6 jajek,
- 1 szklankę mąki pszennej,
- 0,5 szklanki cukru,
- 2 cukry waniliowe,
- sok z cytryny,
- bułkę tartą,
- margarynę.
Masa do tortu:
- 1 litr śmietany (30% tłuszczu),
- 4 łyżki cukru pudru,
- 3 łyżki żelatyny,
- woda,
- 25 dag truskawek.
Krok 1
Jajka należy ubić z cukrem i cukrem waniliowym. Następnie po kolei dodajemy do nich małymi partiami przesianą wcześniej przez sitko mąkę. Wszystkie składniki należy wymieszać. Otrzymaną masę należy przelać do wysmarowanej margaryną i posypanej bułką tartą formy. Blaszkę należy włożyć do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180° C i piec przez około 35 minut. O tym, czy biszkopt jest już gotowy, przekonamy się, nakłuwając go patyczkiem (jeżeli nie będzie wilgotny, to znak, że ciasto jest już gotowe).
Krok 2
3 łyżki żelatyny należy rozpuścić w ½ szklanki przegotowanej i ciepłej wody. Schłodzoną śmietanę trzeba wraz z żelatyną i cukrem pudrem ubić za pomocą miksera. Masa musi przylegać do mieszadeł. Następnie trzeba dodać do niej 20 dag umytych i drobno pokrojonych truskawek.
Krok 3
Ostudzony biszkopt powinien zostać podzielony na 3 placki. Każdy z nich nacieramy niewielką ilością soku z cytryny. Na powierzchnię pierwszego placka nakładamy 1/7 masy i pokrywamy go kolejnym plackiem. Czynność powtarzamy, aż do momentu, gdy przy ostatnim placku zostanie 1/7 masy, którą trzeba nałożyć na boki otrzymanego tortu. Zwieńczeniem ciasta powinny być świeże truskawki ułożone na górnym placku.
Powodzenia!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze