Oryginalny tort kawowo-jeżynowy
ISABELLE • dawno temuTemat tortów pojawia się najczęściej przy okazji urodzin, imienin czy innych ważnych uroczystości i rocznic. Z pewnością mamy swoje ulubione – śmietanowe, owocowe, kremowe, orzechowe i tak dalej. Wiadomo, że nie jest to najbardziej dietetyczny deser, ale co tam! Jeden czy dwa razy do roku można sobie jednak na tę przyjemność pozwolić! Ostatnio byłam na pewnym przyjęciu z okazji okrągłej rocznicy ślubu i spotkałam się z bardzo oryginalną wersją tortu, jakim było ciasto kawowo-jeżynowe. Przepyszne! Poznajmy zatem przepis na to cudo.
Jeżyna – kolejny owoc, bez którego świat nie byłby taki sam!
Jeżyna jest owocem charakteryzującym się wyrazistym, słodko-kwaśnym smakiem oraz niepowtarzalnym aromatem. Początkowo przybiera barwę zieloną, która następnie zmienia się w czerwoną i niemalże czarną. Ponadto, jeżyna jest bogatym źródłem wielu składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, prowitamina A, kwasy owocowe i sole mineralne, dzięki czemu stanowi nieodzowne wsparcie dla organizmów osób chorych i powracających do zdrowia. Owoc ten zawiera także związek zwany antocyjaniną, który nie tylko nadaje mu ciemnogranatowy kolor, ale również wykazuje działanie przeciwutleniające. Wpływa on na spowolnienie procesu starzenia się organizmu oraz redukuje ryzyko zachorowania na nowotwór. Ponadto, działanie wykrztuśne i napotne soku z jeżyn (z dodatkiem miodu) sprawiło, że jest on często stosowany w leczeniu przeziębień oraz w celu zbicia gorączki. Okazuje się niezwykle pomocny także przy dolegliwościach, takich jak biegunka, zgaga, czy mdłości. Działa antybólowo (m.in. przy zapaleniu jelita), a także skutecznie redukuje poziom kwasów żołądkowych.
Samo zdrowie. I jeszcze ciekawostka – jeżyny należą do najstarszych znanych nam owoców; pierwsze wzmianki na ich temat znaleziono w wykopaliskach pochodzących z czasów prehistorycznych. Mimo iż jeżyny znane są w Europie od dawna, to wcześniej nie było specjalnego zainteresowania ich uprawą. Gdy ktoś potrzebował jeżyn, szedł do lasu i tam je zbierał. Dopiero w XVIII w. zainteresowali się nimi Amerykanie, a na początku XIX wieku trafiły do Europy pierwsze ogrodowe odmiany tej rośliny.
Owocowy tort z kawą w tle
Skoro wiemy już, że jeżyny to jedne z najzdrowszych owoców, to nie pozostaje nic innego, jak podać przepis na tort z jeżyną i kawą!
Składniki:
- Na biszkopt:
150 g masła,
szczypta soli,
5 jajek,
150 g cukru,
1 opakowanie cukru wanilinowego,
125 g mąki tortowej,
25 g mąki ziemniaczanej.
- Na krem:
1l mleka,
6 g kawy espresso,
120 g cukru,
3 opakowania budyniu śmietankowego,
3 łyżki likieru kawowego,
250 g masła,
100 g cukru pudru.
- Na przecier z jeżyn:
250 g jeżyn,
2 łyżki cukru pudru,
3 listki białej żelatyny.
Oprócz tego 750 g jeżyn. Piekarnik rozgrzać do 175 stopni.
Przygotowanie:
- Na ciasto biszkoptowe:
Miękkie masło posolić i utrzeć na krem. Żółtka oddzielić od białek i pojedynczo dodawać do ucieranego masła. Białka ubić z cukrem i cukrem wanilinowym na sztywną pianę i połączyć z masą maślaną. Dodać oba rodzaje mąki i wymieszać. Masę przełożyć do formy i piec w piekarniku przez 25–30 minut. Po tym czasie ciasto ostudzić i przekroić na dwa krążki.
- Na krem:
Do 800 ml mleka dodać kawę i zagotować. Pozostałe mleko wymieszać na gładko z cukrem i proszkiem budyniowym. Dodać do gotującego się mleka i gotować jeszcze minutę. Ostudzić i zadbać, aby nie zrobił się kożuch. Masło ucierać z cukrem pudrem 5–7 minut, aż powstanie kremowa masa. Dodawać do niej stopniowo zimy budyń.
- Na przecier:
Umyć i przetrzeć przez sito jeżyny. Posłodzić cukrem.
Przygotowanie końcowe:
Dolny krążek ciasta posmarować 1/3 kremu i ułożyć na nim 500 g jeżyn. Przykryć drugim krążkiem i ze wszystkich stron posmarować 1/3 kremu kawowego. Żelatynę namoczyć, rozpuścić na małym ogniu i dodać do przecieru z owoców. Kiedy przecier zacznie zastygać, rozsmarować na torcie. Wierzch posmarować pozostałym kremem i przybrać resztką jeżyn.
Trochę pracy, ale jakie smaczne!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze