Przyprawy z całego świata
MAGDA • dawno temuWiele współczesnych przepisów czerpie inspiracje z kuchni Środkowego i Dalekiego Wschodu, Azji, Indii i Meksyku. Stamtąd bowiem pochodzą przyprawy o bardzo silnym smaku, które nadają intensywny aromat potrawom, których przygotowanie nie zabiera dużo czasu, a często o takie dania nam właśnie chodzi – szybkie, ale z nutką egzotyki. I choć dla początkującego kucharza niektóre z tych składników mogą się wydawać ekstrawaganckie, to po zebraniu pewnych doświadczeń, na pewno polubi nowe dodatki i zacznie używać ich częściej. Dzisiaj zapraszam na krótką podróż dookoła świata w poszukiwaniu nowych smaków.
Przyprawy z Meksyku
Symbolem kuchni meksykańskiej jest oczywiście chili (choć pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki). Swą popularność zawdzięcza w dużej mierze starym indiańskim wierzeniom, iż spożywanie jej w dużych ilościach wzmaga potencję seksualną i daje jednocześnie złowrogą moc rzucania czarów na innych ludzi. U nas chili też robi oszałamiającą karierę wśród wielbicieli ostrej kuchni. Kupujemy je świeże, w puszcze lub butelce. Wraz z kolendrą i świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny używamy jej do doprawiania potraw przyrządzonych na modłę meksykańską. Z racji tego, że przygotowanie świeżego chili wymaga czasu, najczęściej nabywamy suszone w płatkach lub kawałkach albo dodajemy sosu Tabasco. Podobnie jak chili niezwykle popularny jest także u nas meksykański ostry sos salsa, do kupienia w każdym większym markecie.
Przyprawy z Japonii
Kraj Kwitnącej Wiśni w kwestiach kulinarnych niewątpliwie kojarzy nam się głównie z wasabi – za sprawą bardzo popularnego teraz sushi. Wasabi ma wyraźny, mocny smak chrzanu i doskonale pasuje do pieczonej ryby. Najczęściej kupujemy go w tubkach. Inną składową kuchni japońskiej jest ocet ryżowy o bardzo delikatnym smaku, który podnosi smak sosów do sałaty albo zimnych warzyw.
Wymieniając japońskie przyprawy, nie mogę nie wspomnieć o mirinie – słodszej wersji sake. Mirin to rodzaj ryżowego wina, który początkowo pełnił funkcję napoju, ale od dawna natomiast używany jest w kuchni japońskiej jako przyprawa do zup i sosów. U nas z powodzeniem zastąpić ją możemy słodkim sherry.
Przyprawy z Chin
Kuchnia chińska na dobre zagościła w Polsce, a jej składniki z powodzeniem zadomowiły się w naszych kuchniach. Sos sojowy, będący główną przyprawą Dalekiego Wschodu, wzbogaca wiele dań. Jest bardzo słony, toteż często używamy go po prostu zamiast soli. Najlepszy smak ma sos, na którego opakowaniu jest napisane: fermentowany naturalnie — wówczas mamy pewność, że jest to oryginalny produkt japoński lub chiński.
Z kuchni chińskiej z powodzeniem zapożyczyliśmy także olej sezamowy. Przyrządzany z prażonych ziaren sezamu jest przyprawą o bardzo wyrazistym smaku, dlatego dodajemy go w małych ilościach. Uwaga: olej sezamowy nie nadaje się do smażenia, ponieważ bardzo szybko się przypala, zazwyczaj skrapiamy nim potrawę tuż przed podaniem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze