Oznaczenia na opakowaniach
DAMIESA • dawno temuBardzo często bywa tak, że czytając informacje na opakowaniu danego produktu spożywczego, nie potrafimy zrozumieć ich treści. Dziwne, często zakodowane oznaczenia składające się z szeregu cyferek czy pojęcia, których nie znamy, mogą przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Jak nauczyć się je rozpoznawać, by wiedzieć co kupujemy? Oto praktyczna garść wskazówek.
Data ważności
Takie produkty jak sól, cukier, ocet czy alkohol często nie zawierają informacji na opakowaniu, bo się nie psują. Jeśli zakładana data ważności jest dłuższa niż 1,5 roku, wystarczy jedynie podanie miesiąca i roku. Informację zawierającą również dzień, mają produkty o najmniejszej trwałości. Napis „Spożyć przed…” będzie zatem widniał na mleku, rybach, sałatkach, serach czy mięsie. Są one najbardziej narażone na psucie się, więc stempla na etykiecie nigdy nie należy ignorować! Na mięsie z czasem wytwarzają się bakterie, które po spożyciu mogą powodować liczne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Do tego przechowywanie mięsa w niewłaściwych warunkach (np. w zbyt ciepłej temperaturze) może sprawić, że wyrób zmieni swój zapach nawet mimo tego, iż termin ważności jeszcze nie upłynął. Warto także pamiętać o tym, że soki należy wypić do 48 godzin po otwarciu opakowania, bo po tym czasie napój może utracić swoje wartości odżywcze i powoli zacznie fermentować. Niewiele z nas wie, że oliwę z oliwek „extra vergine" najlepiej jest spożyć w ciągu roku od daty produkcji, mimo że informacja na opakowaniu może wskazywać inaczej.
Symbole na opakowaniu
Nie wszystkie zakodowane symbole na produkcie złożone z szeregu cyferek musimy znać. Wśród tych, które nam się raczej nie przydadzą są takie oznaczenia jak: kod wagowy, symbol instytutu weterynarii (w przypadku mięsa), numer partii, normy jakości czy numer maszyny, która rozlewa płyny (w przypadku mleka). Takieznaki na opakowaniach będą przydatne jedynie wtedy, gdy chcemy dokonać reklamacji czy zwrotu towaru. Symbole, na które warto zwrócić uwagę to wartości na napojach zaczynające się od literki E. Takie składniki to często polepszacze, które dodawane są do artykułów spożywczych celem przedłużenia ich trwałości. Związki chemiczne dodawane do żywności w celu zmiany koloru i konsystencji danego produktu czy wytworzenia zapachu lub smaku przypominającego ten naturalny, nie wpływają jednak negatywnie na nasze zdrowie. Są to: emulgatory, środki spulchniające, konserwanty, przeciwutleniacze lub barwniki. Jednak spożywane w nadmiarze mogą powodować reakcje alergiczne. Należy jednak wiedzieć, że każda z wymienionych sztucznych substancji, jaka może być dodawana do artykułów spożywczych jest dopuszczona do użytku w Unii Europejskiej, a jej szkodliwość na zdrowie jest niewielka. To dzięki takim składnikom masło, margaryna czy soki warzywne i owocowe na dłużej zachowują swoją przydatność do spożycia, a także zyskują bardziej wyrazisty smak. Jak rozszyfrować ich znaczenie? Oto krótki przewodnik:
- od E 100 do E 199 – barwniki,
- od E 200 do E 269 – konserwanty,
- od E 270 do E 399 – przeciwutleniacze,
- od E 400 do E 499 – zagęszczacze.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze