Działanie kopru włoskiego
DAMIESA • dawno temuTa aromatyczna przyprawa dodana do młodych ziemniaczków nadaje im wyjątkowy smak. Zastosowanie kopru w kuchni stwarza jednak dużo większe pole do popisu. Co ciekawe, świetnie nadaje się jako zamiennik soli. Dodanie go do zupy czy udekorowanie nim kanapek nadaje im wyrazistego smaku, a jednocześnie minimalizuje się ryzyko zatrzymywania wody w organizmie. Kuchenne zalety wykorzystywania kopru każdy dobrze zna. A jak wpływa na zdrowie?
Właściwości lecznicze kopru
Łodyga tej jednorocznej rośliny osiąga najczęściej wysokość około 1 metra. Jej cechami charakterystycznymi są pierzaste liście oraz drobne żółte kwiaty. Jej smak jest dość cierpki, ale za to bardzo aromatyczny. Dodawanie tego zioła do potraw to dobry krok na drodze do zdrowia. Właściwości kopru włoskiego to m.in. pobudzanie wydzielania soku żołądkowego, a także działanie bakteriobójcze i przeciwpasożytnicze. Do tego wzmaga perystaltykę jelit oraz działa rozkurczowo, a więc skutecznie zapobiega wzdęciom. Spożywanie kopru poprawia trawienie, a więc znikają zaparcia. Zioło to nasila także wydalanie gazów, a więc przyczynia się do usuwania z organizmu szkodliwych toksyn.
Co ciekawe, koper wypijany w postaci naparu ułatwia wykrztuszanie, więc jest wykorzystywany jako lek na grypę. Dobrym pomysłem jest zatem płukanie gardła naparem przygotowanym na jego bazie. Ten rodzaj zioła jest również pomocny w przypadku redukowania objawów migreny. Co więcej, liście kopru są źródłem kwasu askorbinowego i karotenu.
Koper w kuchni
Koper bardzo często jest uprawiany w ogródkach czy na działkach. Dla tych jednak, którzy nie mają możliwości wyhodowania go samodzielnie, pozostaje jego zakup na miejscowym bazarku czy w sklepie. Podczas wybierania bukieciku kopru należy jednak zwrócić uwagę na to, czy posiada wyrazisty zapach. Jeśli jest on słabo wyczuwalny, może to oznaczać, że zioło to zaczyna się psuć i wysychać, a tym samym traci swoje wartości odżywcze. Warto wiedzieć, że koper skutecznie działa na brak apetytu, a więc warto wkomponowywać go w posiłki „niejadków”. Ten rodzaj aromatycznego zioła z pewnością nada głębi pieczonym ziemniaczkom. Posypane nim młode kartofelki zyskują na smaku, a do tego są dużo zdrowsze. Dobrym pomysłem jest także gotowanie ich w wodzie z koprem, co pozwoli nadać większego aromatu oraz zmniejszy konieczność dodawania soli, która negatywnie wpływa na zdrowie.
Liście kopru wraz z łodygami są świetną przyprawą do marynat i konserw, takich jak np. ogórki kiszone lub małosolne. Ponadto zioło to świetnie nadaje się także jako dodatek do zup, sosów, a także warzywnych sałatek oraz dań jajecznych, takich jak jajecznica czy omlet. Koper świetnie wydobywa także głębię smaku ryb (zwłaszcza łososia, karpia, pstrąga, węgorza oraz śledzia) oraz duszonych grzybów, a także doskonale komponuje się dodany do pieczonego mięsa. Warto wkomponować go także do zasmażanej kapusty czy fasolki w sosie pomidorowym. Choć koper w większości potraw dodaje się do dań serwowanych na ciepło, to dobrym pomysłem jest także posypanie nim śniadaniowych kanapek czy dodanie go jako składnika past jajecznych lub twarożku.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze