Grecka musaka
DAMIESA • dawno temuKto był choć raz w Grecji, ten dobrze wie, że tamtejsze specjały należą do jednych z najbardziej pożywnych i smakowitych w Europie. Tzatziki, soulvetes, dolmades czy gyros i inne oryginalne potrawy są dość proste w wykonaniu, za to rozpieszczają podniebienie. Nieco trudniejszym, jeśli chodzi o przyrządzenie daniem jest musaka z ziemniakami. I co ciekawe bardzo często spotyka się ją także w odmianie bułgarskiej. Czym różnią się oba specjały? Oto krótka charakterystyka wersji greckiej i tej pochodzącej z Bułgarii.
Musaka grecka
Głównym składnikiem tego dania jest bakłażan. To właśnie on stanowi podstawę subtelnych walorów smakowych całej potrawy. Do niego dodaje się mięso mielone i warzywa, a wszystko zalane sosem beszamelowym zapieka w piekarniku. Składniki jakie potrzebne są do przyrządzenia tej potrawy kuchni greckiej to: 1,5 kg bakłażanów, 60 g ziemniaków, pół kilo pomidorów, opakowanie mięsa mielonego drobiowego lub wieprzowego, koncentrat pomidorowy oraz oregano, a także olej i masło do smażenia. Sos beszamelowy należy zaś przyrządzić z: 5 łyżek masła, 5 łyżek mąki, 3 szklanek mleka, 2 żółtek oraz 30 g startego sera żółtego oraz soli i pieprzu. Bakłażany trzeba pokroić na średniej grubości plasterki, a następnie usmażyć na oleju z obu stron. Po zdjęciu ich z ognia bardzo ważne jest, aby dokładnie je osuszyć z nadmiaru tłuszczu, bo w przeciwnym razie wyczuwalny w nich olej będzie psuł smak całej potrawy. Czosnek i poszatkowaną w talarki cebulkę smaży się natomiast na maśle. Kiedy składniki ładnie się zarumienią na złocisty kolor, należy włożyć na patelnię także mięso mielone, sparzone wcześniej pomidorki i ziemniaki, a całość zalać koncentratem pomidorowym wymieszanym z wodą. Taką mieszankę trzeba dusić ok. 20 minut, aby składniki dobrze się połączyły. Aby przygotowaćsos beszamelowy należy natomiast zasmażyć masło z mąką, a następnie dodać mleko, ser, a kiedy mikstura lekko wystygnie także jajka. Całość można doprawić solą oraz pieprzem. Teraz wystarczy tylko przyrządzone wcześniej składniki ułożyć warstwowo w żaroodpornym naczyniu, zalewając każdą z nich sosem, a na wierzch położyć plasterki bakłażanów i "kołderkę" ze startego sera żółtego.
Musaka bułgarska
W tej wersji różnica w przygotowaniu tej potrawy polega na tym, że dodaje się do niej — oprócz tych podstawowych — również inne składniki. Można więc wykorzystać słodką paprykę oraz natkę pietruszki, które wzbogacą smak potrawy. W tej wersji można także zrezygnować z bakłażanów, zamieniając je na ziemniaki, a także nieco ograniczyć dodanie do całości koncentratu pomidorowego. Kolejna różnica dotyczy także sposobu układania składników w naczyniu. Na sam dół idą więc pomidory (mogą być nawet te z puszki), następnie masa mięsno-ziemniaczana, a na sam wierzch starty ser żółty. Przygotowany do dania pyszny sos podaje się zaś na sam koniec, kiedy potrawa będzie już prawie gotowa. Należy ją zatem polać tuż po wyjęciu z piekarnika, powtórnie całość udekorować serem żółtym, który pod wpływem ciepła ładnie się roztopi i włożyć do piekarnika jeszcze na krótką chwilę. Danie będzie gotowe po około 10 minutach.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze