Kuchnia angielska
KAROLINA • dawno temuZ czym może kojarzyć się nam Anglia? Choć coraz częściej na myśl przychodzi nam praca w tym kraju, to jednak najbardziej rozpoznawalna jest dzięki monarchii i popołudniowemu zwyczajowi picia herbaty. Wielka Brytania to niewątpliwie państwo o wysokiej pozycji międzynarodowej, którą zawdzięcza przede wszystkim licznym podbojom kolonialnym. Jaki to miało wpływ na kuchnię tego państwa? Czy prawdą jest, że angielskie jedzenie nie należy do najsmaczniejszych? Jak wygląda tradycyjne angielskie śniadanie? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskasz, zapoznając się z poniższym artykułem.
Kuchnia Wielkiej Brytanii
Anglia to kraj w ostatnim czasie bardzo otwarty na wpływ obcych nacji, jednak nadal można wyczuć w nim nutę tradycjonalizmu, a nawet snobizmu. Angielskie potrawy nie kojarzą się nam najlepiej. Już znacznie bardziej doceniamy sąsiednią kuchnię francuską albo skandynawską. Mamy tu więc do czynienia z dość dużym paradoksem. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że Anglia przez setki lat utrzymywała żywe kontakty handlowe i kulturalne z nawet najbardziej oddalonymi i egzotycznymi państwami świata. Dlaczego tak mało obcych inspiracji, które niewątpliwie mogłyby wzbogacić ubogą kuchnię Wielkiej Brytanii? Chyba i tym razem należy zrzucić to na karb nieco ekscentrycznej i bardzo konserwatywnej natury jej mieszkańców. Czy jednak angielska kuchnia jest naprawdę tak bardzo pozbawiona smaku? Przecież i do naszej tradycji kulinarnej przeniknęły niektóre jej potrawy, czego przykładem może być doceniana fasolka po bretońsku, a także nowoczesne frytki ze smażoną rybą. Zanim wydasz ostateczny wyrok na temat potraw kuchni angielskiej, poznaj bliżej kilka z nich.
Tradycyjne potrawy angielskie
Przeciętny Anglik zaczyna swój dzień od filiżanki herbaty i tradycyjnego angielskiego śniadania, które składa się albo z tostów z dżemem, albo ze smażonych w głębokim oleju jajek z pieczarkami i fasoli z sosem pomidorowym. Już na przykładzie pierwszego posiłku można zaobserwować dość dużą rozpiętość. Furorę na wyspach robi także sos miętowy – przygotowywany z drobno posiekanych liści tego zioła, octu i cukru. Bardzo często dodaje się go do zjadanej (w dużej ilościach) baraniny. Poza tym dużą popularnością cieszy się pudding, który przygotowywany jest z dodatkiem chleba. Potrawa ta ma wielki potencjał, ponieważ możemy ją przyrządzić w wydaniu na słono, np. w połączeniu z parówkami albo na słodko. Nieco zaskakującą przekąską jest "chip butty". Pod tą tajemniczą nazwą kryje się dość dziwne połączenie chleba z frytkami. Potrawa ta to nic innego, jak posmarowana masłem kanapka ze smażonymi frytkami polanymi ketchupem. Należy pamiętać, że w skład Wielkiej Brytanii wchodzi wiele mniejszych regionów. Sztandarowym daniem jednego z nich jest szkockie jajko. Potrawę tę przyrządza się w następujący sposób: jajko na twardo smaży się na głębokim oleju, otoczone mięsem mielonym. Ostatecznie wychodzi nam coś przypominającego nasz kotlet schabowy z farszem z jajka. Nie do końca jest tak, że Anglicy nie inspirowali się smakami z innych krajów. Zazwyczaj poznawane przepisy były adaptowane do lokalnych potrzeb i tak powstało, np. spaghetti mające kształt kulek pływających w sosie pomidorowym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze